Jump to content

Keli klausimai apie trąšų/sėklų įsigijimą (jo finansavimą)


zmogus_is_miesto

Recommended Posts

Sveiki, forumiečiai,

kaip žmogus iš miesto :) esu šiek tiek atitolės nuo "žemiškų" reikalų, todėl norėčiau jūsų pasiteirauti/pasiklausinėti (jei neprieštarausite).

Kiek man žinoma, perkant trąšas/chemikalus/sėklas ir pan. iš didžiųjų tiekėjų, galima pas juos gauti ir kreditan (t.y. atsiskaityti už gautas prekes užauginus ir pardavus derlių). Man būtų labai įdomu sužinoti (jei tai nėra didelė paslaptis), kaip kaina skiriasi, jei sumoki iš karto ir jei imi kreditan? Apytiksliai...

Mano žiniomis, pas tiekėjus kreditavimo sąlygos yra žymiai "prastesnės"/brangesnės nei bankuose, tačiau žymiai paprastesnės procedūros (nereikalingas užstatas ir pan.). Tačiau norėtųsi gausi "patvirtinimą" ir iš kitos pusės-ūkininkų.

Turbūt nevertėtų "slėpti", kad dirbu viename iš Lietuvos bankelių ir turiu planų/norų supaprastinti ir palengvinti pinigų "gavimą" žemdirbiams. Tai nėra reklama "skolinkitės tik iš mūsų" :). Galbūt tai pavadinčiau tiriamuoju darbu/rinkos tyrimu ar pan. Todėl visa, ką jūs pasakysite, pakomentuosite, tiesiogiai palengvins (viliuosi) jei ne jūsų pačių, tai kitų jūsų kolegų gyvenimą.

P.S. Labai džiaugiuosi suradęs šį forumą. Smagu, kad žemdirbiai randa laiko ir internetui. Kadangi ir NMA atstovas čia lankosi, pagalvojau, kad blogiau nebus, jeigu ir aš savo trigrašį įkišiu... :icon-cool::)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Labai malonu, kad į mūsų diskusijas įsijungia ir tokie žmones kaip zmogus_is_miesto :)

Kas dėl chemijos tiekėjų teikiamo kreditavimo, tai žiūrint procentaliai pabrangimas vidutiniškai gaunasi apie 6-12%, negu mokant iš karto, bet tai priklauso nuo perkamos produkcijos kiekio, klijento patikimumo na ir mokėjimo derėtis :D Ypač tai aktualu paskutiniu metu, kai aplink tokia didelė konkurencija. O procedūra tokio kreditavimo tikrai paprasta, ypač jei su ta prekiaujančia įmone bendradarbiauji ne pirmus metus :icon-wink:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveikas, žmogau is miesto,

Tikrai malonu, kad prisijungia žmonių su gerais pasiūlymais.

:D

Ta proga ir aš žodį tarti sumaniau.

Šiaip bankai čia turetų gana gerą nišą, manau, tik jie turetų būti daug lankstesni nei dabar. Kas pirmesnis tai sugalvos kaip tokiais tapti - tas laimės. :icon-wink: Kita vertus ta rinka nėra labai didelė ir pagrinde kalba eitų apie chemikalų (pesticidų) ir trąšų kreditavimus, nes sėklą, išskyrus rapso, žemdirbiai daugiausiai sėja savo.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ups... Virusai niekadėjai paguldė į lovą, tai tik dabar prie kompiuterio priėjau...

Perskaičius jūsų komentarus, norėčiau dar paklausti:

Ar perkant trąšas/chemikalus ir pan., pardavėjas "pageidauja" sudaryti derliaus (grūdų) pirkimo-pardavimo sutartį?

Ar populiaru tarp ūkininkų sudarinėti tokias išankstines grūdų pardavimo sutartis? Iš vienos pusės-"tiksliai" gali susikaičiuoti, kiek gausi pajamų (jei prikulsi X tonų), iš kitos pusės-jei kainos rinkoje pakiltų, būtų galima daugiau uždirbti...

Kiek pinigėlių reikėtų 1 hektarui? Arba tiksliau-kiek pinigėlių reikėtų jums pasiskolinti (iš banko ar tiekėjų) pavasarinei sėjai? Bent apytiksliai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

kiek girdejau tai po nauju metu ukinikams bus lengviau gauti kredita trasoms ir t.t. nes paskolu ir grantiju fondas suteiks garantijas ir apyvartinem lesom, ar taip tikrai bus?

O čia kur girdėjai? Gal po Prunckienės susitikimo su bankais?:)

Teoriškai bankai ir dabar tai gali daryti. Praktiškai...:)

Vienas iš "blogumų"- ūkininkų apskaita. Tik nedaugelis (įvairiais duomenimis - iki 2000 ūkininkų) veda "normalią" dvejybinio įrašo buhalteriją. Ją dar daugiau mažiau suprasti ir analizuoti galime.:) Bet kai ateina ūkininkas, vedantis supaprastintą buhalteriją, bankininkai pakelia rankas. Nes čia labai sudėtinga teisingai įvertinti klientą.

Kitas "negerumas" - paskolų sumos. Banko klientų vadybininkams nustatomos labai konkrečios užduotis-išduoti X mln. Lt paskolų. Natūralu, kad vadybininkui žymiai paprasčiau išduoti 1 paskolą 1 mln. Lt, nei 10 paskolų po 100 t. Lt. Jei ūkininkui reikia paskolos trąšoms/chemikalams pirkti, jam tikrai nereikės milijonų. O su santykinai nedidele paskolos suma, jis negaus reikalingo dėmesio iš vadybininko. Čia aš kalbu bendrai apie situaciją bankeliuose (nes ne viename teko dirbti).

Na, o užstato klausimo tai net ir nenagrinėsiu...:)

Kalbant apie Žemės ūkio paskolų garantijų fondą, viena iš jo "silpnųjų" pusių būtų operatyvumas. Bankas vidutiniškai priima sprendimą per 1-2 savaites, fondas-iki 2 savaičių. Suskaičiavus gauname apie mėnesį laiko, kol ūkininkas gauna galutinį atsakymą/patvirtinimą dėl jo paskolos. Paprastai tiek nelaukiama (turiu omenyje trąšų pirkimą ir pan.) ar ne?

Iš kitos pusės, aš matau daug fondo privalumų. Tarkim, reikia paskolos trąšoms (dar kitaip-apyvartiniui kapitalui). Fondo garantijos mokestis 2 proc., iš kurių 80 proc. kompensuojama. Vadinasi, realiai mokestis sudaro 0,4 proc. Jei banko palūkanos už 12 mėnesių paskolą sudarytų +/- 6 proc., vadinasi jūsų "išlaidos" būtų 6,4 proc. Tačiau tai žymiai pigiau nei skolintis iš tiekėjų...

Jeigu kalbant apie ilgalaikes paskolas, čia dar prisideda ir palūkanų kompensavimas (fondas kompensuoja 30-40 proc. sumokėtų palūkanų).

Todėl pats, norėdamas pirkti pvz. traktorių, pasiskaičiuočiau, kas pigiau gaunasi: lizingas ar paskola su fondo garantija. :icon-cool:

Trumpai tariant, jei planuoji viską iš anksto ir nebijai daugiau popierizmo, išlaidas finansavimui galima susimažinti. O tai reiškia, kad liks daugiau pelno.:)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Siuo metu domejausi azoto trasu kainomis ir lyginau pabrangimus, is Kemiros perkant gaunasi 5,5% o is Achemos apie 7%

Imant trasas ar chemija su atidejimu visada yra sudarinejamos isankstines produkcijos supirkimo sutartys.

Kodel ukininkai renkasi ne bankus o pradavejus: su padraveju pasirasai sutarti ir trasa atveza savaiteb begyje o su banku tai uztrunka daug ilgiau ir nemanau kad galima butu issidereti (siuo metu) mazeznes nei 5% palukanas Taip ir dar jokiu administravimo ar sutarties mokesciu.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Dėkui K_Nerijui ir Rimuxa'i už konkrečius pavyzdžius.

Vienintėlis dalykas, kas mane "neramina" yra žodis "pabrangimas". Puikiai prisimenu 98-99 metus, kai dirbau lizinge... Tada irgi buvo labai populiaru akcentuoti pabrangimą. Kaip dabar prisimenu, kad sudarius lizingo sutartį 3 metams ir sumokėjus 30 proc. pradinį įnašą, pabrangimas gaudavosi 5,33 proc., nors palūkanos būdavo 13 proc. :icon-cool: Ir tekdavo tada aiškinti 2 iš 3 klientų, kad palūkanos ir pabrangimas nėra tas pats. Tik kai pateikdavau lizingo įmokų grafiką ir klientas sulygindavo su turimu iš kitos lizingo bendrovės, klientui atsiverdavo akys....:)

Kažkas čia ne taip su tuo pabrangimu... Vidinis balsas (ir turima info), sako, kad čia kažkas ne taip...

Ar perkant išsimokėtinai taikomos tos nuolaidos, kurias galima gauti atsiskaitant iš karto?

Ar suteikiamas atidėjimo laikotarpis iki 1 metų? Galbūt tik 6-9 mėnesiai?

Ar tokiose sutartyse nebūna numatoma, kad toks kreditas turi būti grąžinamas kažkokiomis dalimis?

Ar tas pabrangimas skaičiuojamas tik nuo kredituojamos sumos?

Na, pavyzdžiui, man reikia trąšų už 100.000 Lt. Pabrangimas - 5,5 proc. Tai reiškia, kad aš turėsiu sumokėti 5.500 Lt palūkanų. Aš ateinu pas pardavėją, tarkim, balandžio 1 d., paimu trąšų už 100.000 Lt, pasirašau sutartį, kad kitų metų kovo 31 dieną aš turiu sumokėti 105.500 Lt.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Masčiau, masčiau ir vis tik priėjau prie išvados, kad čia gali būti žaidžiama su trumpesniu kreditavimo laikotarpiu.

Jei aš teisingai suprantu, kreditan duoda tik pasirašius derliaus pardavimo sutarti. Kiek mano galva suvokia, nuėmus derlių, galima jį parduoti pardavėjui, nes pardavimo kainos dažnai/dažniausiai būna užfiksuotos.

To pasekoje gauname situaciją, kad +/- balandžio mėnesį pasiskoliname, o kokį spalio mėnesio - grąžiname skolą (na, aš čia taip "grubiai" primečiau. Jei parašiau neteisingai, pataisykite). Arba kitaip tariant, kreditu naudojamės tik kokius 6 mėnesius. Jei pabrangimas sutartyje buvo nustatytas 5,5 proc., gauname, kad už pasiskolintas lėšas mokėjome ne 5,5 proc., bet "kuklius" 11 proc. :icon-cool:

Vat šitas skaičius gaunasi kiek panašesnis į tiesą. Bent jau man taip atrodo.

Gal bus komentarų ir pataisymų..? Gal aš čia per daug prisifantazavau..?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Dėkui K_Nerijui ir Rimuxa'i už konkrečius pavyzdžius.

Vienintėlis dalykas, kas mane "neramina" yra žodis "pabrangimas". Puikiai prisimenu 98-99 metus, kai dirbau lizinge... Tada irgi buvo labai populiaru akcentuoti pabrangimą. Kaip dabar prisimenu, kad sudarius lizingo sutartį 3 metams ir sumokėjus 30 proc. pradinį įnašą, pabrangimas gaudavosi 5,33 proc., nors palūkanos būdavo 13 proc. :icon-cool: Ir tekdavo tada aiškinti 2 iš 3 klientų, kad palūkanos ir pabrangimas nėra tas pats. Tik kai pateikdavau lizingo įmokų grafiką ir klientas sulygindavo su turimu iš kitos lizingo bendrovės, klientui atsiverdavo akys....:)

Kažkas čia ne taip su tuo pabrangimu... Vidinis balsas (ir turima info), sako, kad čia kažkas ne taip...

Ar perkant išsimokėtinai taikomos tos nuolaidos, kurias galima gauti atsiskaitant iš karto?

Ar suteikiamas atidėjimo laikotarpis iki 1 metų? Galbūt tik 6-9 mėnesiai?

Ar tokiose sutartyse nebūna numatoma, kad toks kreditas turi būti grąžinamas kažkokiomis dalimis?

Ar tas pabrangimas skaičiuojamas tik nuo kredituojamos sumos?

Na, pavyzdžiui, man reikia trąšų už 100.000 Lt. Pabrangimas - 5,5 proc. Tai reiškia, kad aš turėsiu sumokėti 5.500 Lt palūkanų. Aš ateinu pas pardavėją, tarkim, balandžio 1 d., paimu trąšų už 100.000 Lt, pasirašau sutartį, kad kitų metų kovo 31 dieną aš turiu sumokėti 105.500 Lt.

Del kainu tai daugiau priklauso nuo kiekio, gal jei pirktum uz grynus kazkiek nuleistu.

Nesuprantu nuo ko dar gali but skaiciuojamas pabrangimas, jei nuo ne kredituojamos sumos.

Del sumos panasiai ir yra, lanksciausi kol kas yra Keskiniai. Sutari suma uz kieki, jie israso saskaita, jei nesumoki is karto grynais, sumoki kada turi, bet ne veliau kaip po 1 metu. Palukanos 6 % + 0,5% kredito suteikimo mokestis ar ten kazkas panasaus. Jei grazini anksciau skaiciuojamos 6,5 % metines palukanos dienu tikslu nuo pirkimo iki atsiskaitymo datos.

Agrokoncernas jei paimi i skola suderi kaina kuri yra 6-7 % daugiau negu apmoketum is karto. Kartais metiniu palukanu gaunasi daugiau nei 6-7%.

Bet yra kitu niuansu: pvz jei perki beica duoda beicavimo masina nemokamai, gali siek tiek paveluoti su atsiskaitymu (bent jau iki naujuju metu) neskaiciuojant papildomo mokescio ir pan.

Kaip ir nieko paslepto nepastebejau. Jei bankas pasiulys ka nors geriau - galim tartis.

P.S. visam sitam nereikia kad sumos virsytu 100000.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

seip kiek as zinau su litagros chemija yra taip:

nerajo jokiu palukanu ir pabrangimu. yra dvi atskiros kainos (trasu, chem. seklos) viena atsiskaitant is karto kita atidedant mokejima. jei pvz perki gruodzio menesi, tai ir imi atidejima tada prekes kaina vidutiniskai didesne (10proc). ir atiduoti turi kazkas iki spalio men. BET ATIDUODI ir iki SAUSIO 1 ir papildomu palukanu neskaiciuoja (tik gasdina kad skaiciuos). jei perki pavasari pvz balandi tai kainos buna didesnes 5-6 proc. jei imsi atidejimui ir atiduot turesi kazkas apie lapkricio menesi. zinoma ir velo gali tempti iki sausio ;)

produkcijos (grudu, rapsu) sutartys sudarinejamos, bet neprivalai jiem parduoti ir konkreciu kainu jose nera (nebent punktas ne mazesne nei xxx aisku ta xxx yra tokia kad ir taip aisku kad po tiek pirks visi).

buna suratys is ankstinio derliaus pirkimo, ta prasme pasirasai sutarti kad kitamet jiem parduosi xxx kaina xxx tonu, ir gauni kazkokia dali pinigu iskarto (50-60...proc). bet mazai kas tuom naudojasi nes kainos realiai buna didesnes praktiskai visada.

nusidereti gali nepriklausomai kaip imsi ju parduodama preke. zinoma naturalu kad atidetam mokejimui kainos bus didesnes.

grubiai tokios isvados 12men. 10proc. 8men. 6proc. + jokio rupescio bei popierizmo. skambutis po keliu dienu (ar net rytoj) turi tai ko nori.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

grubiai tokios isvados 12men. 10proc. 8men. 6proc. + jokio rupescio bei popierizmo. skambutis po keliu dienu (ar net rytoj) turi tai ko nori.

Vat šitie skaičiai labiau atitinka mano informaciją. T.y. metams skolinantis palūkanos apie 10 proc., o jei trumpesniam terminui - apie 9 proc. metinių palūkanų. Pagrindinis privalumas-paprasta procedūra (paskambinai-atvežė-pasirašei-augini).

O jei būtų kitas variantas: ateini prieš kokią savaitę, max.-dvi į banką, užpildai paraišką, banko žmogus pabendrauja su buhalteriu (jei toks yra), pasitikslina kai kuriuos skaičius, bankas patvirtina tam tikrą kredito limitą (tarkim 100 t. Lt), tada ramiai išsirenki pardavėją (tikėtina, kad su juo jau X metų bendraujate), suderate kainą (tarkim 90 t. Lt), ateinate į banką, rašotės paskolos sutartį 90 t. Lt sumai su palūkanomis 6,5-7 proc., ir bankelis perveda pinigėlius pardavėjui. Po to laukiame gero derliaus ir paskolos sugrąžinimo.:)

Faktas, kad tokiame finansavime nebūtų jokio įkeitimų ir pan., nes tai tiesiog jums nepatrauklu ir neįdomu.:)

Arba išvis idealus variantas: ateinate tada, kada turite laiko (kad ir sausio-vasario mėnesiais), paduodate paraišką paskolai gauti, bankas per kokią savaitėlę jums patvirtina kredito sumą ir jūs ramiai laukiate (turėdami banko sprendimą) pavasario, kada pirksite chemikalus ir pradėsite sėją.

Ar tas palūkanų 2,5-3 proc. skirtumas jums iš esmės yra "neįdomus" ir nereikšmingas..?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti


×
×
  • Create New...