Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

prieš 2 minutes , Ricci pranešimas:

Pastebėjau jog pas daugelį panašiai vienu metu pradėjo lapai raudonuoti. Sakyčiau jie tokie kaip.ir bordavos spalvos. Pas mane chandler  su duke panašiai nusidažė. Tai dabar parūgštinau stebėsiu kas bus toliau. Mano sodinti pernai rudenį 3 metų sodinukai. Panašiai pas daug ką kurie turi jaunus sodinukus. Sakau man atrodo jog čia atvėsusių orų pasekmė. Nu negali taip staigiai pas visus ta pati problema vienu metu nutikti.  Mano taipogi lapai identiško atspalvio kaip ir nuotraukose. 

Šilauogės ir pavasarį, ir rudenį dažnai ir lengvai parausta reaguodamos į orų permainas. Truputį stebina tik tai, kad dabar vasaros vidurys ir oras labai neatšąla, na nukrenta naktį truputį žemiau 10 laipsnių. Gali būti, kad šį kartą dar reaguoja į didelius temperatūros svyravimus, kai dieną gana daug įšyla, o naktį greitai atšąla. Prieš tai ilgai buvo lietingi šilti orai su šiltomis naktimis. O praėjusią savaitę orai tokie, kad vakare pradedu žvejoti trumpomis rankovėmis, o baigiu apsirengęs megztinį ir dar striukę. :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Taigi va būtent iš pradžių buvo tropinis oras dienomis apie +30 naktimis žemiau +19 nenukrisdavo. Krūmai žaliavo kuo puikiausiai. O va atvėsus  staiga iškart pastebėjau jog pradėjo kristi postai su tais pačiais pastebėjimais jog lapai ryškiai raudoni.  Ir būtent jauniems krūmams. 

Trečiadienį buvau pas poną Basalyką Dargužiuose jo plantacijoje. Jo uogakrūmiai gerokai virš 10 metų tai tokio pastebėjimo kaip raudoni lapai nebuvo. 

Pirkau sodinukus. Tai dabar atsiradus laikui pulsiu sodinti. Durpę kaip ir visą beveik susivežiau. Ėmiau iš Durpetos aukštapelkės durpę po 250 l maišais. Kaina ganėtinai gera tiesiai iš durpyno Netoniuose. 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Pas mane praėjusią savaitę ant kelių krūmų truputį parausvėjo lapų kraštai. Bet pas mane nėra mažų šiemet pasodintų krūmų, o senesni krūmai turbūt jau prisitaikė ir užsigrūdino.

Ricci, kokių veislių sodinukus įsigijai? Gal Basalykas ką nors rekomendavo ar įdomaus papasakojo?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 18 valandų, vk_ pranešimas:

Panašu jog pas patį krūmeliai su gera mikorioze ir apsirūpina pilnai maisto medžiagomis. 

Ne pono Basalyko nebuvo važiavu isigyti tik sodinukų. Įsigijau 5 metų Chandler, visi kiti 3 metų. 1 Puru, 1 Bonus, ir kiti 3 Rekos. 

Kitą savaitę važiuosiu pas Basalyką bandysiu jį pagauti. Tai jeigu kažką naujo sužinosiu tikrai pasidalinsiu žiniomis. 

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Šiandien šilauoges tinklais nuo paukščių dengiau. Kad tinklas nenulenktų šakų, dariau karkasus, kaliau kuolus ir juos ištraukdavau, kai netikdavo aukštis. Tai nustebino tai, kad iš substrato kuolai išsitraukdavo šlapi, nors šiemet aš šilauogių nelaistau ir pas mane nelijo jau gal kokių 10 dienų. Gaunasi, kad po mulčiumi drėgmė puikiausiai laikosi ir šilauogės jos neišgarina. Tai kam reikalingas tas nuolatinis jų laistymas, ką visi primygtinai rekomenduoja?!

Vėliau žmona surinko nupjaustytus per ilgus kuolų galus, tai ji pagalvojo, kad aš juos buvau kažkur įmerkęs į vandenį. :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Esmė ta jog iš durpės vanduo negali staiga išgaruoti taip kad jį liktų sausa tam reikia laiko ir šilumos. Šiaip iš esmės šalia esanti dirba turi drėgmės iš savęs. Taigi substrato taip staigiai nedžiovina. O manau per ilgesnį laiką substratas išsausėtų ir lietaus nepakaktų pilnai išlaikyti tinkamą drėgnumą. Kiek žinau substratas turi būti 70% drėgmės. Tiesiog galvoju jog augalas prisitaiko prie laikinų netinkamų augimo sąlygų. Bet su laiku nelaistant mes tiesiog patirtumėme šios priežasties pasekmes. 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 16 valandų, vk_ pranešimas:

Šiandien šilauoges tinklais nuo paukščių dengiau. Kad tinklas nenulenktų šakų, dariau karkasus, kaliau kuolus ir juos ištraukdavau, kai netikdavo aukštis. Tai nustebino tai, kad iš substrato kuolai išsitraukdavo šlapi, nors šiemet aš šilauogių nelaistau ir pas mane nelijo jau gal kokių 10 dienų. Gaunasi, kad po mulčiumi drėgmė puikiausiai laikosi ir šilauogės jos neišgarina. Tai kam reikalingas tas nuolatinis jų laistymas, ką visi primygtinai rekomenduoja?!

Vėliau žmona surinko nupjaustytus per ilgus kuolų galus, tai ji pagalvojo, kad aš juos buvau kažkur įmerkęs į vandenį. :)

Leiskite paklausti kodėl nelaistote šilauogių?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 17 valandų, Ricci pranešimas:

Leiskite paklausti kodėl nelaistote šilauogių?

Kodėl nelaistau šilauogių, kurių substratas, kaip netyčia paaiškėjo, yra labai šlapias, nors nelijo apie 10 dienų? Šiemet šlapia vasara ir drėgmės daugiau nei pakanka. Nelaistau, nes pirma, to nereikia, o antra, perteklinis laistymas turi daug neigiamų pasekmių:

1)      Nuolatos per šlapiame substrate trūksta oro, todėl blogiau auga šaknys, blogiau vystosi mikorizė, blogesnės sąlygos gyventi mikroorganizmams, kurie gyvena simbiozėje su šilauogėmis ir kurie reikalingi sėkmingam jų augimui;

2)      Į gruntinius vandenis išsiplauna maistinės medžiagos;

3)      Dažniausiai laistymui naudojamas vanduo turi per didelį pH ir dėl laistymo sumažėja substrato pH;

4)      Dėl perteklinės drėgmės labiau puola grybinės ligos.

Manau, kad pagrindinės šilauogių auginimo klaidos yra šios:

1)      Per daug laistoma;

2)      Per mažai apmulčiuojama;

3)      Per mažai genima.

Pernai metus skelbiau mulčiavimo metais, šiuos metus skelbiau genėjimo metais, tai sekančius metus reiks paskelbti "šilauogių  nelaistymo metais". :obscene-birdiedoublegreen:

Vandens poreikio supratimui palyginkime šilauogę su... žmogumi. :icon-smile: Visi girdėjome, kad žmogui rekomenduojama per parą išgerti 2 litrus skysčių. Standartinis žmogus sveria, tarkime, 80 kg, žmogus yra šiltakraujis, kvėpuoja, prakaituoja, todėl jis daug drėgmės išgarina į aplinką. Vien kvėpavimas, kai įkvepiamas maždaug 20 laipsnių oras, kuris praeina per 36.6 laipsnių plaučius, išneša daug vandens garų. Skysčių perteklių žmogus lengvai pašalina po perdirbimo inkstuose. Ir turime šilauogės krūmą, kurio antžeminė dalis (požeminė dalis vandens negarina) sveria kokių 15 kilogramų. Tik 15 kilogramų, krūmas nėra šiltakraujis, todėl jis neturi padidinto garinimo, krūmas neturi inkstų ir kaip žmogus negali pašalinti skysčių pertekliaus. Krūmui reikia tik tiek vandens, kiek jis išgarina per lapus. Tai kodėl žmoguj rekomenduojami 2 litrai, o daug mažesniam ir daug mažiau skysčius garinančiam krūmeliui net 10 litrų vandens per parą?!!! :icon-confused: Aš manyčiau, kad normaliomis sąlygomis šilauogė per dieną vidutiniškai išgarina kokį 100 gramų vandens, o ne 10 litrų.

Manau, kad kai šilauogė pasodinta į pakankamą substrato kiekį (1 m2 ir 40 cm gylis atitinka 400 litrų substrato, toks kiekis substrato turėtų sukaupti apie 100 litrų vandens) ir gerai apmulčiuota, tai ji mūsų klimate turėtų be problemų išgyventi mėnesio trukmės sausras pavasarį ir rudenį bei poros savaičių sausras vasarą.

Pritariu nuomonei, kad optimalus substratras turi būti tik truputį drėgnas, o ne šlapias-varvantis. Turėtų būti, kad substratas gauna vandens ir jį visą sugeria  į save, o ne taip, kad užpili 10 litrų vandens, iš kurių 9 litrai prasisunkia kiaurai ir nuteka į gruntinius vandenis. Mūsų klimatas yra toks, kad krituliai viršija išgaravimą nuo paviršiaus ir todėl jau vien dėl natūralių kritulių laikas nuo laiko turime vandens perteklių, kurio substratas jau nesugebės sugerti ir jis prasisunks kiaurai. Tai kam dar bloginti situaciją ir nuolat pilti per daug vandens? :) 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 1 valandų, vk_ pranešimas:

Kodėl nelaistau šilauogių, kurių substratas, kaip netyčia paaiškėjo, yra labai šlapias, nors nelijo apie 10 dienų? Šiemet šlapia vasara ir drėgmės daugiau nei pakanka. Nelaistau, nes pirma, to nereikia, o antra, perteklinis laistymas turi daug neigiamų pasekmių:

1)      Nuolatos per šlapiame substrate trūksta oro, todėl blogiau auga šaknys, blogiau vystosi mikorizė, blogesnės sąlygos gyventi mikroorganizmams, kurie gyvena simbiozėje su šilauogėmis ir kurie reikalingi sėkmingam jų augimui;

2)      Į gruntinius vandenis išsiplauna maistinės medžiagos;

3)      Dažniausiai laistymui naudojamas vanduo turi per didelį pH ir dėl laistymo sumažėja substrato pH;

4)      Dėl perteklinės drėgmės labiau puola grybinės ligos.

Manau, kad pagrindinės šilauogių auginimo klaidos yra šios:

1)      Per daug laistoma;

2)      Per mažai apmulčiuojama;

3)      Per mažai genima.

Pernai metus skelbiau mulčiavimo metais, šiuos metus skelbiau genėjimo metais, tai sekančius metus reiks paskelbti "šilauogių  nelaistymo metais". :obscene-birdiedoublegreen:

Vandens poreikio supratimui palyginkime šilauogę su... žmogumi. :icon-smile: Visi girdėjome, kad žmogui rekomenduojama per parą išgerti 2 litrus skysčių. Standartinis žmogus sveria, tarkime, 80 kg, žmogus yra šiltakraujis, kvėpuoja, prakaituoja, todėl jis daug drėgmės išgarina į aplinką. Vien kvėpavimas, kai įkvepiamas maždaug 20 laipsnių oras, kuris praeina per 36.6 laipsnių plaučius, išneša daug vandens garų. Skysčių perteklių žmogus lengvai pašalina po perdirbimo inkstuose. Ir turime šilauogės krūmą, kurio antžeminė dalis (požeminė dalis vandens negarina) sveria kokių 15 kilogramų. Tik 15 kilogramų, krūmas nėra šiltakraujis, todėl jis neturi padidinto garinimo, krūmas neturi inkstų ir kaip žmogus negali pašalinti skysčių pertekliaus. Krūmui reikia tik tiek vandens, kiek jis išgarina per lapus. Tai kodėl žmoguj rekomenduojami 2 litrai, o daug mažesniam ir daug mažiau skysčius garinančiam krūmeliui net 10 litrų vandens per parą?!!! :icon-confused: Aš manyčiau, kad normaliomis sąlygomis šilauogė per dieną vidutiniškai išgarina kokį 100 gramų vandens, o ne 10 litrų.

Manau, kad kai šilauogė pasodinta į pakankamą substrato kiekį (1 m2 ir 40 cm gylis atitinka 400 litrų substrato, toks kiekis substrato turėtų sukaupti apie 100 litrų vandens) ir gerai apmulčiuota, tai ji mūsų klimate turėtų be problemų išgyventi mėnesio trukmės sausras pavasarį ir rudenį bei poros savaičių sausras vasarą.

Pritariu nuomonei, kad optimalus substratras turi būti tik truputį drėgnas, o ne šlapias-varvantis. Turėtų būti, kad substratas gauna vandens ir jį visą sugeria  į save, o ne taip, kad užpili 10 litrų vandens, iš kurių 9 litrai prasisunkia kiaurai ir nuteka į gruntinius vandenis. Mūsų klimatas yra toks, kad krituliai viršija išgaravimą nuo paviršiaus ir todėl jau vien dėl natūralių kritulių laikas nuo laiko turime vandens perteklių, kurio substratas jau nesugebės sugerti ir jis prasisunks kiaurai. Tai kam dar bloginti situaciją ir nuolat pilti per daug 

Išsamiai ir aiškiai

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 2 savaičių...

Pas mane šilauogėse keliskart apsilankė naujas kenkėjas - panašu, kad barsukas. Vieną dieną žiūrime, kad tinklu uždengtoje šilauogių lysvėje (4 x 2 šilauogės) kažko būta - nulaužta didelė šaka, pribarstyta šilauogių, kažkokios duobės mulčiuje paknaisiotos ir kas keista, ant kai kurių krūmų net aukštai yra užberta pjuvenų. Pataisėm tinklą, o kitą dieną viskas iš naujo ir dar rimčiau - gana daug nulaužtų šakų, nubarstytų uogų, raustasi. Panašu, kad jis nulenkia viršūnes, apėda uogas, tuo metu prisibarsto uogų, nulūžta šakos ir ant viršūnių atsiranda pjuvenų. Vienoje išraustoje duobėje kakis iš apvirškintų šilauogių ir agrastų. Iš to tapo aišku, kad čia barsuko darbas, nes jis toks vaisiaėdis, pernai vėlyvą rudenį teko ilgai su juo kariauti, nes kasdien ateidavo ir kasdien prasikasdavo po tvora naujoje vietoje. Apžiūrėjau tvorą ir radau prasikasimą visai netoliese už agrastų krūmo. Užtaisiau prasikasimą, uždengiau baltomis plytomis, bet galvojau, kad prasikas kitoje vietoje. Tačiau jau praėjo kelios dienos ir kol kas ramu, tai juokiamės, kad čia buvo barsuko jauniklis, kuris nepajėgia plytų nustumti. Na bet siurprizų galime sulaukti bet kurią dieną.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 2 savaičių...
  • po 2 savaičių...

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...