Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

Prieš 1 valandų, elinas pranešimas:

sveiki planuoju pasodinti krumus kas 1.2 metro kaip padaryt laistymo sistema .Laselinis vamzdis kas 50cm skylutes kur teka vanduo tai didziausi tarpai.Ar jus naudojat ka kita aciu

Pasodinus šilauoges į tranšėją, reikia laistyti visą tranšėją, nes su laiku jų šaknys išaugs per visą tranšėją. Esu matęs, kad ieško lašelinių vamzdžių su tankiau padarytomis skylutėmis, o kad ieškotų su rečiau, tai tu pirmas.

Kitas dalykas, kad reikia kloti du vamzdelius, kad krūmai tolygiau drėkintųsi iš abiejų pusių. Kiek mačiau, tai žmonės pirma pakloja vieną, vėliau perdaro į du, ir visiems sako iškart kloti du. Sakoma kad dar geriau, jei vamzdeliai nutiesti ore sprindžio aukštyje, tada dėl vėjo laistosi dar tolygiau, bet pas mus tokių atvejų dar nemačiau.

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

On 2020-04-07 at 19:55, vk_ pranešimas:

Neskubėk persodinti, nes apšals per šalnas. Galėjai anksčiau persodinti, o dabar, kai šiltnamyje jos tau jau ėmė žydėti, tai dabar geriausia lauk, kol ir lauke augančios ims žydėti.

kiek salcio reikia, kad nusaltu visiskai ar pasaltu silauoges zydincios? pas mane rodo poryt -2 nakt,i tai tikriausiai reiktu apdenkt jas? ar cia dar ne kritine temperatura?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 11 minutes , karolynas pranešimas:

kiek salcio reikia, kad nusaltu visiskai ar pasaltu silauoges zydincios? pas mane rodo poryt -2 nakt,i tai tikriausiai reiktu apdenkt jas? ar cia dar ne kritine temperatura?

Pas tave pilnai žydi šilauogės? Pas mane jos porą mėnesių kaip sustingusios, beveik nesivysto, vos vos lapeliai ėmė augti ir žiedynai labai lėtai didėja, bet dar nesiskleidžia. Atsparumas šalčiui labai priklauso nuo išsivystymo fazės. Buvo šioje temoje anksčiau gera nuoroda įdėta, paieškojus galima rasti. Pagooglinęs radau tokią informaciją:

Apsauga nuo šalnų  Kartais pavasarį, gegužės mėnesį, žydinčioms šilauogėms pakenkia šalnos. Pavasarinių šalnų žala priklauso nuo žiedpumpurių išsiskleidimo: visiškai išsiskleidę žiedai pažeidžiami esant 0 oC, žiedpumpuriai –2 oC, o išbrinkę žiediniai pumpurai nukenčia nuo –6 oC. Esant –6 oC šalnoms apšąla jauni lapai, ūgliai, išsiskleidę žiedai, o žiedpumpuriai paprastai lieka sveiki, žydi ir mezga uogas. Šalnos pavojingos, jei šilauogynas auga slėnyje, dauboje, kur pavasarį kaupiasi šaltas oras, šaltukas stipresnis negu atviroje vietoje. Žydinčias šilauoges nuo šalnų apsaugo dūmijimas arba laistymas iš viršaus.  Nuo šalnų saugantis laistymas-purškimas turi būti įjungiamas oro temperatūrai nukritus žemiau 0 °C, o vėlų rytą, nutirpus ledukų sluoksniui ir šerkšnui, vėl išjungiamas. Tokių laistymo įrenginių turi būti tiek, kad laistant neliktų sausų krūmų. Likę pavieniai sausi augalai nušąla. Auginant šilauogių plantaciją svarbu nuolat sekti numatomą dirvos temperatūrą. Ypač tam daug dėmesio būtina skirti žydėjimo metu. Nuo šalnų būtina laistyti saikingai, nes perteklius gali atnešti daug nuostolių. Padidėjus aplinkos drėgmei, pradeda plisti grybinės ligos. Laistymas ir dūmai padeda esant nedideliam šalčiui, bet nuo –10 oC šaltuko šimtaprocentinė apsauga neįmanoma.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/bustas/pasidaryk-pats/2017/07/03/news/lietuviu-pamegtos-silauoges-nuosekliai-ir-aiskiai-ka-svarbu-zinoti-apie-ju-prieziura-1844294/

Aš niekaip nesiruošiu jų saugoti. Žada didelius kritulius, šlapią sniegą, tai gal žemiau 0 nenukris, kai bus labai šlapia. Lig šiol man neapšaldavo žydėdamos, o dabar dar nė nežydi.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 4 minutes , vk_ pranešimas:

Pas tave pilnai žydi šilauogės? Pas mane jos porą mėnesių kaip sustingusios, beveik nesivysto, vos vos lapeliai ėmė augti ir žiedynai labai lėtai didėja, bet dar nesiskleidžia. Atsparumas šalčiui labai priklauso nuo išsivystymo fazės. Buvo šioje temoje anksčiau gera nuoroda įdėta, paieškojus galima rasti. Pagooglinęs radau tokią informaciją:

Apsauga nuo šalnų  Kartais pavasarį, gegužės mėnesį, žydinčioms šilauogėms pakenkia šalnos. Pavasarinių šalnų žala priklauso nuo žiedpumpurių išsiskleidimo: visiškai išsiskleidę žiedai pažeidžiami esant 0 oC, žiedpumpuriai –2 oC, o išbrinkę žiediniai pumpurai nukenčia nuo –6 oC. Esant –6 oC šalnoms apšąla jauni lapai, ūgliai, išsiskleidę žiedai, o žiedpumpuriai paprastai lieka sveiki, žydi ir mezga uogas. Šalnos pavojingos, jei šilauogynas auga slėnyje, dauboje, kur pavasarį kaupiasi šaltas oras, šaltukas stipresnis negu atviroje vietoje. Žydinčias šilauoges nuo šalnų apsaugo dūmijimas arba laistymas iš viršaus.  Nuo šalnų saugantis laistymas-purškimas turi būti įjungiamas oro temperatūrai nukritus žemiau 0 °C, o vėlų rytą, nutirpus ledukų sluoksniui ir šerkšnui, vėl išjungiamas. Tokių laistymo įrenginių turi būti tiek, kad laistant neliktų sausų krūmų. Likę pavieniai sausi augalai nušąla. Auginant šilauogių plantaciją svarbu nuolat sekti numatomą dirvos temperatūrą. Ypač tam daug dėmesio būtina skirti žydėjimo metu. Nuo šalnų būtina laistyti saikingai, nes perteklius gali atnešti daug nuostolių. Padidėjus aplinkos drėgmei, pradeda plisti grybinės ligos. Laistymas ir dūmai padeda esant nedideliam šalčiui, bet nuo –10 oC šaltuko šimtaprocentinė apsauga neįmanoma.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/bustas/pasidaryk-pats/2017/07/03/news/lietuviu-pamegtos-silauoges-nuosekliai-ir-aiskiai-ka-svarbu-zinoti-apie-ju-prieziura-1844294/

Aš niekaip nesiruošiu jų saugoti. Žada didelius kritulius, šlapią sniegą, tai gal žemiau 0 nenukris, kai bus labai šlapia. Lig šiol man neapšaldavo žydėdamos, o dabar dar nė nežydi.

jau 4 dienas nebuvau prie ju, bet jau tada beveik zydejo, na o jos prie pietines pastato sienos, jos greiciau vystosi kai silta, manau jau zydi visos, rytoj galbut dengsiu agro plevele, kad nakti nesusaltu, bet dar orus paziuresiu ryt.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 15 minutes , karolynas pranešimas:

jau 4 dienas nebuvau prie ju, bet jau tada beveik zydejo, na o jos prie pietines pastato sienos, jos greiciau vystosi kai silta, manau jau zydi visos, rytoj galbut dengsiu agro plevele, kad nakti nesusaltu, bet dar orus paziuresiu ryt.

Antradienio ir trečiadienio naktys bus šaltos. Bet antradienį ant tavo agroplėvelės gali daug prisnigti ir svoriu padaryti žalos. Šiaip žinoma, agroplėvelė padėtų lengviau pergyventi tokius greitus žymius temperatūros svyravimus - ryt vakare žada +20 laipsnių, o jau antradienio naktį ims snigti.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

chandler.thumb.jpg.b052365fa38b8743f0d4132f4686f42a.jpg

Chandler, antrais metais dave tik 15 uogu, neduoda nauju ugliu is po zemes, auga ir medeja labai gerai, uogos didziules, vos ne iki 3 cm.

 

goldtraube.thumb.jpg.bb3d01a982321aa5d6b8cc8ba54df9d4.jpg

Goldtraube, turi vos juntama juoduju serbentu prieskoni, del to man labai patinka, o kitu uogos panasiai vienodo skonio.

 

1040868279_naujareka.thumb.jpg.0df9b14a36dd4ecd6c3855719b126afa.jpg

Nauja Reka vietoj Bluecrop pasodinau

 

patriot.thumb.jpg.52669b0b11585f06a6705ac02fdf7b22.jpg

Patriot, auga i ploti

 

reka.thumb.jpg.c256812e5baeb78faea7889e4aa5abd2.jpg

Reka, auksciausia is visu, man labiausiai patinka

 

toro.thumb.jpg.85f5405bffff2a8717c6ccd4f97ab1af.jpg

Toro, krumas maziausias is visu, ziedu nedaug, nebesodinciau. Nors gali buti kad mazai ziedu nes leidau 4 naujiem ugliam leist augt praeitais metais, ir siais metais jie gali daug paaugt ir kitais metais bus daug uogu....

 

daug durpiu gerai dregme islaiko todel nelaistau, praita vasara laisciau tik 2 kartus per karscius kai ilgai nelijo, manau per arti susodinau krumus, nors kolkas netrukdo.

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 2 valandas, karolynas pranešimas:

chandler.thumb.jpg.b052365fa38b8743f0d4132f4686f42a.jpg

Chandler, antrais metais dave tik 15 uogu, neduoda nauju ugliu is po zemes, auga ir medeja labai gerai, uogos didziules, vos ne iki 3 cm.

 

goldtraube.thumb.jpg.bb3d01a982321aa5d6b8cc8ba54df9d4.jpg

Goldtraube, turi vos juntama juoduju serbentu prieskoni, del to man labai patinka, o kitu uogos panasiai vienodo skonio.

 

1040868279_naujareka.thumb.jpg.0df9b14a36dd4ecd6c3855719b126afa.jpg

Nauja Reka vietoj Bluecrop pasodinau

 

patriot.thumb.jpg.52669b0b11585f06a6705ac02fdf7b22.jpg

Patriot, auga i ploti

 

reka.thumb.jpg.c256812e5baeb78faea7889e4aa5abd2.jpg

Reka, auksciausia is visu, man labiausiai patinka

 

toro.thumb.jpg.85f5405bffff2a8717c6ccd4f97ab1af.jpg

Toro, krumas maziausias is visu, ziedu nedaug, nebesodinciau. Nors gali buti kad mazai ziedu nes leidau 4 naujiem ugliam leist augt praeitais metais, ir siais metais jie gali daug paaugt ir kitais metais bus daug uogu....

 

daug durpiu gerai dregme islaiko todel nelaistau, praita vasara laisciau tik 2 kartus per karscius kai ilgai nelijo, manau per arti susodinau krumus, nors kolkas netrukdo.

 

O kur agroplėvelė, nes šiąnakt pas tave (ir mane) nusimato rimtesnė šalna?

Daug žiedų, kur uogas dėsi? :) Ir dabar kasmet derlius vis didės...

Apie uogų dydį reikia spręsti, kai krūmas deri gausiai ar normaliai, nes 15 uogų užauga nenormaliai didelės.

Kodėl vietoje Bluecropo pasodinai kitą, kas jam atsitiko? Bluecrop viena iš geriausių veislių.

Reka greičiausiai ir lengviausiai duoda derlių, jos krūmai auga geros formos, juos lengva gražius suformuoti, bet ji linkusi persikrauti derliumi, todėl matant labai daug žiedinių pumpurų juos reikia pragenėti.

Toro neskubėk nurašyti, visoms tokioms veislėms reikia duoti papildomo laiko, palaukti metelius. Po metų jis gali tave maloniai nudžiuginti. :)

Tiesa, aš būtinai pamulčiuočiau tavo krūmus. Net jei drėgmė ne problema kaip sakai, ir kas mane stebina. Bet mulčias sumažins temperatūros svyravimus, padidins mikroorganizmų kiekį, tikrai šilauogėms augimo sąlygos taps komfortiškesnėmis ir sveikesnėmis!

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 4 minutes , vk_ pranešimas:

O kur agroplėvelė, nes šiąnakt pas tave (ir mane) nusimato rimtesnė šalna?

Daug žiedų, kur uogas dėsi? :) Ir dabar kasmet derlius vis didės...

Apie uogų dydį reikia spręsti, kai krūmas deri gausiai ar normaliai, nes 15 uogų užauga nenormaliai didelės.

Kodėl vietoje Bluecropo pasodinai, kas jam atsitiko? Bluecrop viena iš geriausių veislių.

Reka greičiausiai ir lengviausiai duoda derlių, jos krūmai auga geros formos, juos lengva gražius suformuoti, bet ji linkusi persikrauti derliumi, todėl matant labai daug žiedinių pumpurų juos reikia pragenėti.

Toro neskubėk nurašyti, visoms tokioms veislėms reikia duoti papildomo laiko, palaukti metelius.

O kada geriausiai pragenėti žiedus?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 3 minutes , vk_ pranešimas:

O kur agroplėvelė, nes šiąnakt pas tave (ir mane) nusimato rimtesnė šalna?

Daug žiedų, kur uogas dėsi? :) Ir dabar kasmet derlius vis didės...

Apie uogų dydį reikia spręsti, kai krūmas deri gausiai ar normaliai, nes 15 uogų užauga nenormaliai didelės.

Kodėl vietoje Bluecropo pasodinai, kas jam atsitiko? Bluecrop viena iš geriausių veislių.

Reka greičiausiai ir lengviausiai duoda derlių, jos krūmai auga geros formos, juos lengva gražius suformuoti, bet ji linkusi persikrauti derliumi, todėl matant labai daug žiedinių pumpurų juos reikia pragenėti.

Toro neskubėk nurašyti, visoms tokioms veislėms reikia duoti papildomo laiko, palaukti metelius.

bluecrop vis lapai raudonuodavo, uogos beskones buvo. na tai nedengsiu pagalvojau, gal nenusals nes pas mane kalnas labiau ir silta vieta, vynmedzius tik apdengiau. rekos uogos nebuvo dideles, greitai noko, manau ne per daug bus ziedu, nors skaiciau negenint krumo tai uogos mazeja. neperdaug bus tu uogu manau, bus kur det :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 3 minutes , Remse pranešimas:

O kada geriausiai pragenėti žiedus?

Bet kada, kai prieini ir netingi. :) Aš pradėjau genėti žiemą, gal dar sausio mėnesį, bet jei nebūčiau laiku nugenėjęs, tai ir dabar ar net vėliau drąsiai nukarpyčiau dalį žiedų ar šakelių su žiedais. Anksčiau kerpant sutaupai dalį šilauogės jėgų, kuriuos ji dabar išleido augindama žiedus. Bet jei žiedų per daug, tai vis tiek geriau apkarpyti dabar, nei žiūrėti kaip šilauogė nepatempia per didelio derliaus. Yra šioje temoje nuotraukų ir video, kas būna, kai užmezga per daug uogų. 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 11 minutes , karolynas pranešimas:

bluecrop vis lapai raudonuodavo, uogos beskones buvo. na tai nedengsiu pagalvojau, gal nenusals nes pas mane kalnas labiau ir silta vieta, vynmedzius tik apdengiau. rekos uogos nebuvo dideles, greitai noko, manau ne per daug bus ziedu, nors skaiciau negenint krumo tai uogos mazeja. neperdaug bus tu uogu manau, bus kur det :)

Dėl beskonių uogų - nereikia skubėti skinti tik joms pamėlynavus, reikia ilgiau panokinti ant krūmų ir skonis stebuklingai pagerėja. Man irgi pernai vienos veislės pasirodė neskanios, bet palaikius ant krūmų tapo bene pačiomis skaniausiomis. :) Tik reikia tinklą nuo paukščių užmesti, kad būtų ramu nokinti.

Pas tave dar ne per daug žiedų, nebent ant Patrioto daugiau, bet sunku pagal foto spręsti, gal ir viskas gerai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Šitame video parodo, ką padaro bronzinio vabalo lervos (maždaug nuo 2:30): :)

Daug kas neskiria karkvabalio lervų nuo bronzinio vabalo lervų. O jų pagrindinis skirtumas yra toks, kad jei karkvabalio lervos graužia gyvų augalų šaknis, tai bronzinio vabalo lervos maitinasi tik negyvu augaliniu maistu, todėl jos negraužia jokių šaknų, bet padeda perdirbti kompostą ir mulčią. Pas mane jų pilna tiek komposte kartu su sliekais, tiek aplink augalus, kur storai apmulčiuota, pavyzdžiui, prie šilauogių ir lazdynų.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisiskaičiau apie sliekų ir mikroorganizmų naudą, tai prieš 3 dienas tarp šilauogių krūmų prakasiau pjuvenų mulčią, įdėjau vermikomposto su sliekais po maždaug kumščio dydžio gabalą ir vėl užpyliau pjuvenomis, kad nieko nesimatytų. Galvoju, tegu sliekai, mikroorganizmai ir bronzinio vabalo lervos perdirbinėja mulčią. Praėjo trys dienos ir gavosi netikėtas efektas: :icon-confused:

IMG_20200522_195251.jpg

IMG_20200522_195204.jpg

Panašu, kad varnos aptiko ir "išravėjo" mano sliekus, kad jas kur. Taip metodiškai išvarpytos 4 mano tranšėjos, sumoje apie 29 metrus. Gerai, kad dar neaptiko kitų 2 šilauogių lysvių už keliasdešimt metrų.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 12 minutes , elinas pranešimas:

sveiki pasodinau silauoges,tai dabar mulciuoti pjuvenom ar rudeni aciu

Mulčias gerai visus metus, bet visų svarbiausias ir naudingiausias jis yra vasarą. Mulčias padeda išlaikyti drėgmę, sumažina temperatūros ir drėgmės svyravimus paviršiniame sluoksnyje, kuriame yra šilauogių šaknys. Mulčias sudaro geresnes sąlygas mikorizei ir mikroorganizmams, pūdamas jis dar ir patręšia. Manau, kad mulčias yra būtinas sveikam ir sėkmingam šilauogių augimui. Ir laistymo sistemos bei tręšimas mineralinėmis trąšomis negali pakeisti mulčio naudos. Todėl sakyčiau, kad kuo anksčiau apmulčiuosi - tuo geriau bus, tikrai to nereikia atidėti vėlesniam laikui. :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš valandą, Zalgirinis pranešimas:

labas sodintumem silauoges i durpe o koks turetu buti rugstingumas kad tiktu  durpe.ačiu

Labai lengva paguglinti šiuo klausimu, bet bėda tokia, kad rasi daug skirtingų atsakymų. Man šiuo klausimu didžiausias autoritetas yra lenkų šilauogių augintojai, esu čia įdėjęs jų prezentacijų, tai kiek pamenu, jie sakė, kad matuojant vienu metodu optimalus rūgštingumas turi būti vienoks, o matuojant kitu - jau truputį kitoks. Paprastai optimalų pH nurodo maždaug nuo 3,5 iki 5,0, kartais net nuo 3,0 iki 5,5. Aš manau, kad vertėtų taikyti į maždaug pH 4,0 - 4,5 intervalą. Jei pažiūrėsi Lietuvoje gaminamas durpes šilauogėms, tai jų pH bus didesnis nei natūralių durpių, tai yra, jų rūgštumas specialiai yra sumažinamas! Nepaisant to, aš perku natūralias durpes ir į jas sodinu, nors atrodytų, kad tai neoptimalu. O esmė tokia, kad tas pradinis rūgštumas greitai ir lengvai pasikeičia. Užtenka į durpes primaišyti ko nors papildomai ir jų rūgštumas sumažės. Užtenka jas laistyti vandeniu iš vandentiekio ar gręžinio, ir jų rūgštumas gali žymiai pasikeisti per vieną sezoną! Užtenka neatskirti substrato nuo aplinkinės žemės ir jų rūgštumas sumažės. Todėl svarbesnis klausimas yra ne į kokio pH durpes pasodinti, o kaip po to palaikyti reikiamą pH.

Dar reikia pridurti, kad pH matavimas nėra paprastas ir beveik visi parduodami mėgėjiški pH matuokliai rodo "pieno riebumą", o ne tikrą pH, todėl pagal jų parodymus bandant reguliuoti pH galima pridaryti daugiau žalos nei gauti naudos.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...