Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

Va Bluecropo nuotrauka (jau persodinto):

IMG_20200405_192057.jpg

Pažiūrėjus atrodo daug žiedų, gal ir viskas gerai. Bet ne, nieko gero čia nėra, nes krūmas pasodintas prieš kelis metus ir iš mažo sodinuko jis išaugo tik iki nedidelio krūmelio, o daugiau augti nenori. Žydi, dera, bet krūmas į dydį neauga. Prieš kelis metus nežinojau kaip reikia auginti šilauoges ir jas pasodinau į juodas durpes. Atrodė lengvos birios purios durpės, kas gali būti blogai. Vakar iškasiau Bluecrop, Bluegold ir Patriot sodinukus, visų jų šaknys mažos ir negilios, realiai jos išaugo tik tiek, kiek buvau įdėjęs rudų durpių, o toliau į juodas durpes jos visai neaugo. Iškasiau juodas durpes, vietoje jų sudėjau pirmiausia pušų žieves, tada pribėriau pjuvenų, rudų durpių, sodinukus pasodinau į rudas durpes ir iš viršaus vėl užmulčiavau pjuvenomis. Tikiuosi, kad dabar šie krūmeliai atsigaus ir normaliai  išaugs į dydį.

Aš negaliu mulčiavimui viršuje uždėti jokių didesnių pušų žievės gabalų, nes juos pastoviai išvarto varnos ieškodamos sliekų ar vabalų. Čia joms kaip koks hobis, nuolat išvarto žieves. Tai dabar dalį žievių mulčiuodamas užpyliau pjuvenomis, bet pamačiusios varnos ir jas atkapsto. O kitas didesnes žieves sumečiau į duobių apačią persodindamas sodinukus.

Dėl pjuvenų didelio kiekio tinkamumo sodinant šilauoges. Linuxx rašė, kad jai blogiau augo šilauogės pasodinus į daug pjuvenų. Manau, kad šilauogės iškart gerai auga pasodintos į durpes, o šviežios pjuvenos pradžioje neturės šilauogėms reikalingų maisto medžiagų. Bet vėliau pjuvenos papus ir bus visai gera terpė šilauogėms. Dabar persodindamas šilauoges pribėriau daug pjuvenų, bet aplink pačius sodinukus pribėriau durpių. Todėl tikiuosi, kad pradžioje sodinukų šaknys sėkmingai augs naujose durpėse, o tuo metu pjuvenas apims grybiena ir vėliau šilauogės gerai augs ir pjuvenose. Pažiūrėsiu, kas gausis, vėl gavosi eksperimentas. :) 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

O cia mano, taip pat kazkada blogai pasodintos silauoges. Jau turbut kokie 5 metai sitiem krumam, o atrodo kaip kokie trimeciai, ar mazesni. Tik praeita pavasari persodinau, tai daba jau biski atsigauna, nors ir tai, ligos atrodo kai kurias uzpuole, reiks stebet kokie lapai issiskleis. O pradzioj, kol nieko dar nezinojau apie silauoges, tiesiog i paprasta zeme buvau pasodines, duobes mazytes padares..:) dabar sita duobe vien durpes uzpildziau, pamulciavau pusu zievemis. Ana pavasari gal tik 10 uogu nuskyniau, ziuresiu kas bus siais metais:)) ( sorry uz kreivas fotkes)

7E4C341A-623E-44F0-8CB3-FCDF76BCAEC8.jpeg

4C2987FB-F2DE-40E9-B940-85B5246748FA.jpeg

F7642C23-9744-4456-87E9-775B79A6F99C.jpeg

98997E97-8934-41E2-A6D1-EBA663EAF586.jpeg

F4AF5D5E-A591-46B2-AA20-3AEA44A00626.jpeg

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ligotus krūmus galima gydyti fungicidais. Bet dar vienas variantas, ypač kai jos persodintos ir dabar turi geresnes augimo sąlygas, būtų išpjauti senas ligotas šakas ir tikėtis, kad išaugs nauji stiprūs ūgliai, kurie atsilaikys prieš ligas.

Aš savo šilauogių dar niekuo nesu purškęs ir jos kol kas sėkmingai atsilaiko prieš ligas.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 46 minutes , tominykaz pranešimas:

O gal galetumet dar pasidalint, kokiomis tiksliai trasomis dabar tresite silauoges, kokiais kiekiais krumui? Ir kada sekanti karta tresti kokiomis trasomis:)

Dėl trąšų šilauogėms gana paprasta, reiktų naudoti bechlores universalias trąšas su siera, boru ir manganu, pavyzdžiui, tokias, ir amonio sulfatą. Dabar rekomenduojama truputį patręšti amonio sulfatu, vėliau universaliomis trąšomis, po to iki liepos mėn. dar porą kartų amonio sulfatu. Tręšti santykinai nedaug, po liepos 1 d. azotu nebetręšti.

Tręšimo kiekiai labai priklauso nuo krūmo dydžio, derliaus kiekio ir ar, pavyzdžiui, daug mulčiaus yra po krūmu. Vienas dalykas, kai krūmas duoda 10 uogų ir kitas, kai nuskini 5 kg uogų. Dar sakoma, kad geriau šilauoges patręšti per mažai nei per daug.

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Svarstau, kokias veisles rinktis, atsižvelgiant į dydį ir saldumą bei sutampantį derėjimo laiką. 

Internete labai skirtinga informacija apie derėjimo metą, tad velnias žino... Ką manote apie Toro ir Sierra veisles? O gal ką geresnio už šias turite pasiūlyti? :) 

Svarstau tarpus daryti ~1,20 m. tarp augalų. Ar ne per dideli?

Ar ne per anksti būtų sodinti po kokių 2-3 savaičių?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 5 valandas, Toras pranešimas:

Svarstau, kokias veisles rinktis, atsižvelgiant į dydį ir saldumą bei sutampantį derėjimo laiką. 

Internete labai skirtinga informacija apie derėjimo metą, tad velnias žino... Ką manote apie Toro ir Sierra veisles? O gal ką geresnio už šias turite pasiūlyti? :) 

Svarstau tarpus daryti ~1,20 m. tarp augalų. Ar ne per dideli?

Ar ne per anksti būtų sodinti po kokių 2-3 savaičių?

Per mažai davei informacijos, kad būtų galima patarti dėl veislių. Kažkokias veisles jau augini, naujas vertėtų derinti pagal turimas veisles, be to, kokio nori saldumo, ar svarbu tau didumas, nori kad greit sunoktų ar ilgai galėtum valgyti?

Pernai turėjau pirmą Toro derlių, tai visiems įspūdį darė uogų didumas kaip vyšnių. Kur nors į balių nusinešus šilauogių visi atkreipdavo dėmesį į Toro. Dydis įspūdingas, o skonis gal vidutinis, tiksliai nepasakysiu. Gal ilgiau panokinus skonis dar pagerėtų. Toro sodinau mažus krūmelius ir jie pas auga į plotį, o ne aukštį, tokie beviršūniai, 4 krūmai ir visi panašiai auga. Toro sunoksta per trumpą laikotarpį.

Sierra turiu 1 krūmą. Šį vakarą atsivežiau dar pjuvenų ir po to apėjau savo šilauoges. Tai eilinį kartą prie Sierros krūmo atėjo mintis koks gražus ir derlingas krūmas, gražios stiprios šakos, dideli žiediniai pumpurai. Uogos gana nemažos, skonis normalus. 

Toro ir Sierra dera, berods, panašiu metu. Iš man patinkančių dar galėčiau parekomenduoti Bluecrop, Reka, Darrow. Darrow (negaliu prisiekti, kad turiu būtent šią veislę, bet manau, kad ją) pliusai, kad dera labai vėlai, kai kitos veislės jau seniai nuvalgytos, labai derlinga ir uogos labai skanios, jei leisti joms ilgiau ant krūmo panokti. Dera panašiu laiku kaip Chandler, bet Darrow man pasirodė skanesnės.

Jei sau sodinti 100 cm pločio tranšėjoje ir sodinti aukštaūges veisles, kurios išauga 160-220 cm, tai 120 cm tarpą tarp šilauogių laikau idealiu. Aš irgi paskutines savo šilauoges jau sodinau darydamas 110-115 cm tarpus. Pas mane krūmai dar pilnai neišaugę, o jau liečiasi, kur pasodinti 100 cm tarpais. Tai nėra kritiška, genint galima ir tokiais tarpais auginti, bet jei klausi, kokius tarpus daryti sau sodinant šilauoges 50 metų laikotarpiui, tai sakyčiau, kad 120 cm tikrai geriau nei 100 cm.

Sodinti šilauoges ne per anksti jau dabar, jei tik jų nelaikei šiltnamyje ir jos nepražydo. :) Šiemet šilauoges buvo galima sodinti visą žiemą. Kuo anksčiau pasodini - tuo geriau.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 9 valandas, Deilu pranešimas:

Sveiki, ar priimsit mane i savo gretas? Nupirkau silauogsles Bluecrop ir Toro. Bet dabar galvoju, gal neprotingai pasielgiau? Juk jos dera tuo paciu metu..

Gal kas is auginanciu tokias veisles, galetu jas tarpusavy palyginti?

Į savo gretas su džiaugsmu priimame visus, kas tik domisi šilauogėmis. :)

Nupirkai puikias veisles, nepergyvenk. O jei nori ilgiau valgyti šilauoges, tai geriausias sprendimas dar pasisodinti kitų veislių.

Bluecrop yra šilauogių klasika ir auksinis standartas, Toro yra naujesnė veislė, kuri galbūt dalinai pakeis Bluecropą versliniuose soduose. Toro uogos didesnės, jos sunoksta per trumpesnį laiką (laikoma, kad versliniame sode galima visas nuskinti per du kartus), bet Toro reiklesnė teisingam auginimui. Man jos abi reikalingos ir viena kitos nepakeičia. Paskaityk šią temą atgal ir rasi abiejų veislių nuotraukų.

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 4 valandas, Deilu pranešimas:

Ar galite pakomentuoti kas cia buvo negerai, kad persodinot?  Kokio amziaus sios silauoges? 

Persodinau, nes duobės buvo užpildytos juodomis durpėmis (dar vadinamomis kompostinėmis durpėmis), kurias iškasa kasdami tvenkinius. Ir tik aplink šilauogę buvo įpilta rudų natūralių rūgščių durpių. Tai šilauogių šaknys išaugo per rudas durpes, o juodose durpėse išvis neaugo. Va šita problema: 

Tų šilauogių amžius įvairus, nes sodinau skirtingo amžiaus sodinukus. Bet tai nesvarbu, nes puikiai persodina bet kokio amžiaus šilauogės.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 31 minutes , vk_ pranešimas:

Į savo gretas su džiaugsmu priimame visus, kas tik domisi šilauogėmis. :)

Nupirkai puikias veisles, nepergyvenk. O jei nori ilgiau valgyti šilauoges, tai geriausias sprendimas dar pasisodinti kitų veislių.

Bluecrop yra šilauogių klasika ir auksinis standartas, Toro yra naujesnė veislė, kuri galbūt dalinai pakeis Bluecropą versliniuose soduose. Toro uogos didesnės, jos sunoksta per trumpesnį laiką (laikoma, kad versliniame sode galima visas nuskinti per du kartus), bet Toro reiklesnė teisingam auginimui. Man jos abi reikalingos ir viena kitos nepakeičia. Paskaityk šią temą atgal ir rasi abiejų veislių nuotraukų.

 

Labai ačiū už atsakymus ;) as praktiškai visa šią temą esu perskaičiusi, labai gera tema, aukso vertes informacija

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 2 savaičių...

(Po to, kai šiemet sode mulčiavimui sunaudojau 6,2 m3 pjuvenų :)) mokslininkai atliko bandymus su pjuvenomis ir skelbia rezultatus:

Pasakoja Baltarusijos centrinio botanikos sodo mokslinė darbuotoja. Bandymai parodė, kad lyginant pjuvenomis padengtą (apmulčiuotą) ir nepadengtą dirvos paviršius azoto kiekio skirtumas dirvoje yra nereikšmingas, tai yra, matavimai parodė, kad nėra jokio azotinio dirvos nuskurdinimo apmulčiavus pjuvenomis. Ši darbuotoja balsuoja už pjuvenų naudojimą ir sako, kad pjuvenų didžiausias trūkumas yra toks, kad kiek jų begautum, vis tiek jų pritrūksta. :) Negaliu nesutikti, nes pernai du kartus vežiausi jų po priekabą, o šiemet nutariau pasirodyti protingesnis ir iškart atsivežiau dvi priekabas. Bet finale po to dar kartą vežiausi dvi priekabas. Realiai, lengvai rasčiau, kur ir 10 jų priekabų sunaudoti, ar dar daugiau. :D

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 2 valandas, tominykaz pranešimas:

Sveiki! Laistant silauoges, prie vienos is ju, pamaciau daug skruzdeliu, atsilo orai, islindo visos. Klausimas butu, ar reik bandyt kazkaip skruzdeles naikint, ar nieko blogo nebus silauogei ?

Mano šilauogėms skruzdėlės nieko blogo nedarė. Pas mane po kiekvieną šilauogę dažnai ropinėja kelios skruzdėlytės, bet jos nieko blogo nedaro. Šalia šilauogių substrate po pušų žievėmis karštą vasarą buvo daugiau skruzdėlių atsiradę, nuėmus stambesnę žievę jų daug lakstė ir matėsi jų perų, bet paprasčiausiai porą kartų truputį atkapsčius ir nieko nenaudojant jos pačios kažkur pasitraukė, net nustebau, nes galvojau, kaip reiks kovoti.

Pas mane šilauogėse labai mėgsta gyventi maži voriukai, bet ir jie žalos nedaro, nebent kiek vaizdą sugadina, kai aplink žiedus daug voratinklių primezga.

Amarams šilauogės nepatinka, nes jų suaugę lapai jiems per kieti, tai amarai paprastai šilauoges užpuola tik vidurvasarį mažai ir atsitiktinai, graužia tik jaunus ūglius ir plačiai neišplinta. O be amarų ir skruzdėlėms šilauogėse nėra kuo maitintis. Esu matęs viename video, kad šilauogė žuvo, kai per visas jos šaknis buvo įrengtas didelis skruzdėlynas, bet čia turbūt išskirtinis atsitiktinis atvejis, paprastai skruzdėlėmis šilauogių augintojai nesiskundžia.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 10 minutes , vk_ pranešimas:

Mano šilauogėms skruzdėlės nieko blogo nedarė. Pas mane po kiekvieną šilauogę dažnai ropinėja kelios skruzdėlytės, bet jos nieko blogo nedaro. Šalia šilauogių substrate po pušų žievėmis karštą vasarą buvo daugiau skruzdėlių atsiradę, nuėmus stambesnę žievę jų daug lakstė ir matėsi jų perų, bet paprasčiausiai porą kartų truputį atkapsčius ir nieko nenaudojant jos pačios kažkur pasitraukė, net nustebau, nes galvojau, kaip reiks kovoti.

Pas mane šilauogėse labai mėgsta gyventi maži voriukai, bet ir jie žalos nedaro, nebent kiek vaizdą sugadina, kai aplink žiedus daug voratinklių primezga.

Amarams šilauogės nepatinka, nes jų suaugę lapai jiems per kieti, tai amarai paprastai šilauoges užpuola tik vidurvasarį mažai ir atsitiktinai, graužia tik jaunus ūglius ir plačiai neišplinta. O be amarų ir skruzdėlėms šilauogėse nėra kuo maitintis. Esu matęs viename video, kad šilauogė žuvo, kai per visas jos šaknis buvo įrengtas didelis skruzdėlynas, bet čia turbūt išskirtinis atsitiktinis atvejis, paprastai skruzdėlėmis šilauogių augintojai nesiskundžia.

Dekui, vk_ uz tokius visada issamius atsakymus! :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

On 2020-04-02 at 21:40, vk_ pranešimas:

Šiemet taisydamas senas sodinimo klaidas, kai pagrinde pasodinau į juodas durpes, planuoju kelias šilauoges iš naujo toje pačioje vietoje persodinti pakeisdamas substratą, o kitoje lysvėje ne persodinėti, o sukalti iš 10 cm pločio lentų pakeltą lysvę ir po truputį ją užpildyti durpėmis ir pjuvenomis - gausis naujas eksperimentas. :)

Sukaliau pakeltą lysvę: :)

IMG_20200502_141435.jpg

P.s.: vakar jau radau amarų ant obels. :icon-confused:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...