Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

Tuomet viskas gerai, teisingai pasodink augaliukus, rupinkis jais ir isaugs sveiki krumai. As pernai is noriuuogu.lt atsisiunciau virs 20 silauogiu, pavasaris buvo sunkus joms, nes buvo karstas ir sausas, tai ant kazkurio sodinuko lapu buvo rudu demiu, bet veliau isaugo sveiki krumai, siemet jais labai dziaugiuosi, dejau cia nuotrauku, gali paziureti.

Medelyne silauogiu sodinukai auginami kaip konclageryje - labai tankiai, tai nera ko stebetis, kad jie nebuna idealus.

Silauogiu stiebai is zaliu i rudus pereina negreitai ir ant ju buna visokiu parudavimu, demeliu, dar kazkokiu neidealumu, tai daznai gali kilti abejoniu, ar cia viskas gerai, ar yra kazkokia liga.

P.s.: Kniukse, ar pastebejai, kad mes is vieno miesto? :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Cia bendraminciu entuziastu forumas, todel visi mielai gali patarti.

O silauogiu didelis pliusas, kad jos kasmet isaugina naujus uglius is zemes, todel krumas gali pilnai atsinaujinti ir net vietoje nesveiku saku galima isauginti sveika kruma. :) Taip kad daugiau drasos, o toliau viskas pataisoma. Svarbu tik, kad entuziazmo butu.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 11 valandų, vk_ pranešimas:

Cia bendraminciu entuziastu forumas, todel visi mielai gali patarti.

O silauogiu didelis pliusas, kad jos kasmet isaugina naujus uglius is zemes, todel krumas gali pilnai atsinaujinti ir net vietoje nesveiku saku galima isauginti sveika kruma. :) Taip kad daugiau drasos, o toliau viskas pataisoma. Svarbu tik, kad entuziazmo butu.

Ačiū :)

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ir Toro iš ten pat, tik sodinti dvimečiai iš mažų puodelių:

IMG_20190630_114807_4.jpg

IMG_20190630_115341_5.jpg

IMG_20190630_115256_7.jpg

IMG_20190630_115349_6.jpg

Sodinukų lapai buvo normalūs, gana maži, bet pasodinus ėmė augti stori ūgliai su dideliais lapais. Šiemet matosi, kad ir uogos bus didelės. Tiesa, kol kas krūmai prastos formos, jie labiau šakas į šonus, o ne viršų leidžia, bet tikiuosi, kad šiemet ši problema išsispręs, kai užaugs nauji stiebiniai ūgliai iš žemės.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 2 savaičių...

Vienas sios temos dalyvis uzdave klausima, ar cia normalu, kad Reka veisles silauoges melynos, atrodo prinokusios, bet yra gana rugscios. Taip, tai teisingas pastebejimas. O visa gudrybe yra tokia, kad nereikia skubeti skinti Reku vos tik joms pamelynavus, jos gerai laikosi ant saku, nekrenta ir su laiku darosi vis saldesnes. Man noriuuogu.lt augintojai sake, kad vienais metais Rekas paliko iki rugsejo, tai tada jos buvo saldzios kaip cukrus. As taip ilgai nepalieku, bet neskubu ju skinti, vis paragauju ir kai jau tampa mums skanios, tada ir nuvalgome. :)

Iš paskutinių 6 nuotraukų Rekos yra 1-oje, 5-oje ir 6-oje nuotraukose, o 3 ir 4 nuotraukose yra Toro.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

On 2018-07-04 at 00:18, vk_ pranešimas:

Va taip atrodo lapų spalva chlorozes atveju. Tiesa, čia rododendras, bet su šilauogemis tas pats...

IMG_20180628_174519.jpg

Pernai pritaikius šilauogių technologiją rododendrui, tai yra, ratu jį apkasus ir pridėjus rūgščių durpių, pamulčiavus žievėmis bei laistant citrinos rūgšties ir amonio sulfato tirpalu šis krūmas per metus tapo tokiu: 

IMG_20190706_183402_3.jpg

Tiesa, seni geltoni lapai pernai tapo žalesniais tik iš dalies, o pilna rimta transformacija įvyko šiemet, kai išaugo nauji ūgliai. Ir taip pasikeitė senas, gal virš 10 metų senumo krūmas!

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Laba diena,

turiu tokią situaciją: gegužės pradžioje pasisodinau dvimečius BlueCrop šilauogių sodinukus į 50×50 duobes, žemės natūralios durpės sumaišytos su juodžemiu. Sodinukai atsigavo, per gegužės mėn sausras laisčiau. Birželio pabaigoje, esant raudoniems lapams, kurie nuo pasodinimo pradžios tik vienas kitas pažaliavo, ėmiausi žemės rūgštinimo su rūgštinimo milteliais. Ir tuo pat metu užėjo lietingos ir vėsios dienos. Nors prieš tai laisčiau, žemė neatrodė permirkusi. Tad visų šių įvykių, iš trijų identiškomis sąlygomis augančių šilauogių lapų nenumetė tik viena (tai nutiko po maždaug 2mėn nuo pasodinimo). Dabar pakoregavau savo sodą ir joms iškasiau tranšėją 1,2m pločio ir 4,2m ilgio, visas užmildytas dugnas smėlių, vėliau vien tik natūralios durpės ir ant viršaus mulčas. Tas vienintelis išgyvenęs sodinukas dabar žaliuoja ir leidžia šonines šakeles, o tuos anuo du pakedenusi šaknis pasodinau taip pat. Tik kiek dar gali būti vilties, jog jie atsigaus? Šakos sumedėjusios, viena nusilaužia sausai, kitos tik pasilenkia. Šaknys tamsios, nesimato tokių valtų šaknelių (o gal ir neturi tokių šilauogės?). Ką dar patartumėte daryti? Netikiu, jog sodinukai visiškai numirė... ar dabat man belieka tik laukti pavasario, kuris ir parodys, ar viską atlikau teisingai su persodinimu?

Sandra

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kadangi dabar ne vėlyvas ruduo, kai augalų vegetacija jau pasibaigusi, o aktyvi vasara, tai tavo šilauogių gyvybingumas turi išaiškėti greitai, tai savaičių klausimas, na, maksimum kokį mėnesį galima laukti. Jei nesirodys jokie pumpurai, lapeliai, ūgliukai, tai nėra jokios prasmės laukti pavasario ir tikėtis, kad tada stebuklingai išsprogs negyvas sausas augalas.

Kitas klausimas - kodėl tau tokie brangūs tie sodinukai, kodėl negalvoji dabar nusipirkti ir vietoje jų pasisodinti naujus gražius sveikus sodinukus? Beje, į 4,2 metro ilgio tranšėją gali pasodinti net 4, o ne 3 sodinukus.

Kad atsakyti, ar viską teisingai atlikai su persodinimu, reikėtų truputį daugiau detalių ir nuotraukos nepamaišytų. Iš esmės padarei teisingai, atsipalaiduok. :) O jei kalbėti apie smulkmenas, tai, pavyzdžiui, aš turbūt nebūčiau pylęs smėlio tranšėjos dugne, tranšėjos šonus būčiau atskyręs plėvele ir vejos borteliais, nebūčiau leisgyvio augalo šaknų kedenęs, būčiau sodinęs ne 3 vienodus, o skirtingų veislių sodinukus, esant galimybei sodinčiau vyresnius/didesnius sodinukus, į durpes tranšėjoje būčiau dar ko nors pamaišęs. Bet visa tai smulkmenos, antraeiliai dalykai, nepergyvenk. :) Jei tik turi entuziasmo, tai viską greit įveiksi. Daugumai sunkiausia/neįveikiama kliūtis yra šilauogėms tranšėją iškasti, o tu ją įveikei net nemirktelėjusi. :) Maža to, iškasei rekordinę - net 1,2 metro pločio tranšėją! 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ačiū už atsakymą. Taip manau ir bus, jog tikiuosi labai daug iš galimai jau mirusių mano sodinukų...palauksiu dar kantriai.

Tranšėjoje gyvens dar 6 nauji sodinukai be šių trijų, tiesiog vienu darbu iš karto pasiruošiau ateičiai. Tranšėja yra plius ir pakelta lysvė, kadangi po ~50cm nuo žemės paviršiaus yra visiškas molis, tad visas daržas yra lysvėse. Visi ~50cm gylio nuo lysvės viršaus.  O sodinti planuoju dar bent 3 rūšis, tad viso bus keturios po du-tris sodinukus.

Tik ar sodinimas dabar vasarą geras būtų sprendimas, kaip galvojate?

Entuziastmas užėjęs ir nagai niežti radus sodinukus juos pirkti:)

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Gerai būtų iš anksto aptarti tavo planus, tada lengviau bus pasiekti gerą rezultatą.

Taigi, mintys šia tema:

1) jei pas tave molynas, tai smėlis tranšėjos dugne yra puiku ir dar puikiau, tiesiog idealu yra pakelta lysvė. Kokio gylio kasei tranšėją, kokio storio smėlio ir durpių sluoksniai, kokio storio ir iš ko mulčio sluoksnis? Kiek pakelta lysvė? Durpės natūralios, jos nėra neutralizuotos?

2) kokiais atstumais tranšėjoje ketini sodinti 6 sodinukus? Pas mane yra 4x2 m lysvė su 8 šilauogėm ir 3x2 m lysvė su 6 šilauogėm, vienai šilauogei skirta po 1 m2 ir tokia schema man nepasiteisino - gaunasi per tanku. Normali aukštaūgė šilauogė su laiku išaugs 2 m į aukštį ir 1,5 m į plotį, tad tankiau susodinus susipins į vientisą krūmyną. Šilauogę sodindama planuok, kad ji ten augs bent 50 metų.

3) kokias veisles ketini sodinti? Ir ko nori iš šilauogių? Geriau mokytis iš mūsų klaidų, o ne iš savo. Geriau gerą sodinuką nupirkti kiek vėliau, nei griebti pirmą pasitaikiusį nežinia kokios veislės.

4) Sodinti geriausia nuo ankstyvo pavasario iki rudens. Vėlyvą rudenį jau ne visai gerai sodinti, nes nespės prigyti, truputį padidėja tikimybė apšalti. O dabar sodinti, jei turi galimybę gana dažnai palaistyti, yra visai puiku. Kaip giliai sodindama užkasei šilauoges?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

1. 4,2m ir 1,2m lysvė padalinta į keturias dalis, tai maždaug po 1m2. Kasta į gyli ~25cm+20cm lysvės pakilimas. Smėlio iki 10cm, vėliau natūralios durpės ir ~2-3cm pušų žievės mulčas. Kai pasodinsiu kitus sodinukus, mulčo dar kiek uždėsiu.

2. Kiek pirkti sodinukų, turėjau labai daug abejonių, pradžioje buvo minčių net tris į 1,2m2 sodinti, kadangi šiuo metu turiu tik ~20cm ūgio sodinukus, kas mane labai suklaidino. Vėliau lyg ir buvau visiškai apsisprendusi sodinti 2vnt į 1,2m2, manydama, jog sodinant įstryžai, sodinukai bus 1m atstumu vienas nuo kito, tačiau turbūt sodinti kiek arti lysvės sienelės neitin protinga mintis. Ir geriausia bei protingiausia būtų pasirinkti stipresnius, senesnius sodinukus ir jų pasodinti po 1vnt į 1,2m2. 

3. Tad turėčiau 4vnt sodinukų. Dabar turiu BlueCrop. Mąstau apie Duke, Toro ir Chandler sodinukus. Tačiau drąsiai sumažinusi skaičių nuo 8vnt iki 4vnt, ieškosiu trimečių-keturmečių sodinukų.

4. Laistyti yra galimybė. Jei tik rasiu norimus augaliukus, žinosiu, jog nereiks laikyti iki pavasario. Dabartiniai pasodinti į žemę tiek, kiek buvo pasodinti vazonėlyje, o į viršų apmulčiuota 1-2cm. Ar čia teisinga dabar, vasarą, daug apkamšyti mulčiu sodinukus?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš valandą, SandraPuk pranešimas:

1. 4,2m ir 1,2m lysvė padalinta į keturias dalis, tai maždaug po 1m2. Kasta į gyli ~25cm+20cm lysvės pakilimas. Smėlio iki 10cm, vėliau natūralios durpės ir ~2-3cm pušų žievės mulčas. Kai pasodinsiu kitus sodinukus, mulčo dar kiek uždėsiu.

2. Kiek pirkti sodinukų, turėjau labai daug abejonių, pradžioje buvo minčių net tris į 1,2m2 sodinti, kadangi šiuo metu turiu tik ~20cm ūgio sodinukus, kas mane labai suklaidino. Vėliau lyg ir buvau visiškai apsisprendusi sodinti 2vnt į 1,2m2, manydama, jog sodinant įstryžai, sodinukai bus 1m atstumu vienas nuo kito, tačiau turbūt sodinti kiek arti lysvės sienelės neitin protinga mintis. Ir geriausia bei protingiausia būtų pasirinkti stipresnius, senesnius sodinukus ir jų pasodinti po 1vnt į 1,2m2. 

3. Tad turėčiau 4vnt sodinukų. Dabar turiu BlueCrop. Mąstau apie Duke, Toro ir Chandler sodinukus. Tačiau drąsiai sumažinusi skaičių nuo 8vnt iki 4vnt, ieškosiu trimečių-keturmečių sodinukų.

4. Laistyti yra galimybė. Jei tik rasiu norimus augaliukus, žinosiu, jog nereiks laikyti iki pavasario. Dabartiniai pasodinti į žemę tiek, kiek buvo pasodinti vazonėlyje, o į viršų apmulčiuota 1-2cm. Ar čia teisinga dabar, vasarą, daug apkamšyti mulčiu sodinukus?

Lysves plotas gaunasi 5,04 m2, galima butu sodinti 5 silauoges, jei transejos plotis butu 1 m, o ilgis 5 m. O dabar galima gerai pasodinti 4 silauoges arba 5 sodinant ne per centra, o pavingiuojant gyvatele. Daugiau nei 5 nesodink jokiu budu.

Transeja is esmes gera, ypac gerai, kad yra pakelta dalis. Jei darysi dar transeja, tai vietoje smelio apacion galima butu sudeti rastelius, sakas, kankorezius, pjuvenas. Ir molyne labai gerai butu sonus atskirti plevele ar kuo kitu. Pas tave iskelta dalis gaunasi atskirta nuo molio, joje puikiai augs.

Pagal gyli pasodinai teisingai. Mulcias silauogems visu reikalingiausias vasara, o ne kitais metu laikais. Jo reikia tam, kad saknu zonoje laikytusi dregme, mazai svyruotu temperatura ir butu daug mikroorganizmu, kurie perdirbineja mulcia ir tuo uztikrina substrato derlinguma/gyvybinguma. Blogiausias variantas, kai pavirsiuje plikos durpes, kurios tai perdziuna, tai sauleje perkaista. 2-3 cm mulcio yra minimumas, geriau butu daugiau, galima kokiu pjuvenu papildomai uzpilti.

Apie veisles parasysiu, kai parasysi, ko is ju nori.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kaip džiaugiuosi, jog radau šį forumą. Gavau visus atsakymus į buvusias dvejones. Jokie straipsniai nepadėjo.

Galutinai apsisprendžiau, jog tikrai ne daugiau 5 vnt. Greičiausiai tai bus 4 vnt tvirtesni sodinukai.

Dėl mulčio viską supratau. Tik ar gerai jei dabar mano gyvas likęs sodinukas yra vos 20cm ūgio ir aš jį apkamšysiu mulčiu 4cm. Gal kol mažas ir 2cm pakanka? Ar nieko baisaus, jei šoninės šakelės kiek apsiklos?

Apie plėvelės klojimą skaičiau ir kitur, ir šiame forume. Tačiau manoji žemė kiek rūgšti. Niekaip neatsiginu asiūklių, gysločių ir pan. Todėl manau, jog durpių rūgštumas labai greitai nesumažės. Bent taip viliuosi. O jeigu, tada rūgštinsiu:)

Rinkdamasi veisles labiausiai kreipiau dėmesį, kad būtų ankstyva, vidutinio ankstyvumo. Norėjau vėlyvos, tačiau skaičiau, jog vėlyvųjų Lietuvoje nerekomenduoja auginti, nes nespės uogos sunokti. Todėl vėlyvųjų nesirinkau. O gal klystu? Gal Jūsų patirtis kitokia? Taip pat aktualu buvo uogų dydis. Iš šilauogių uogienių neplanuoju virti (šiam tikslui labiau rekomenduoja smulkesnes uogas), labiau bus skirtos momentiniam valgymui, o vėliau - šaldymui. Žinoma, atsparumas mūsų žiemoms. Gyvenu Klaipėdoje, tai čia žiemos daug šiltesnės, tačiau niekad negali žinoti, kokia bus žiema ir su kokiais rekordais ji atkeliaus. Ir, žinoma, kad būtų saldesnės, tačiau tai nebuvo prioritetas. Tad ar teisingi mano pasirinkimai: Duke, Toro ir Chandler, dar svarstau ir/arba Patriot. Ar parekomenduotumėt kitokias veisles? 

P.s. dėl rūšių ir Jūsų įdėtos šiame forume foto kiek apsispręsti padėjo:)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Del mazo sodinuko mulciavimo, tai gali sonines sakeles pakelti, apmulciuoti ir sakeles padeti ant mulciaus. Arba gali storiau mulciuoti kiek toliau nuo sodinuko. Daryk kaip tau atrodo geriau. Stebek kaip auga ir jei kas bus blogai, tai pakoreguosi.

Molis silauogems blogai, nes patekes i substrata, jis sumazina substrato laiduma orui ir puruma. Tad net ir rugstus molis butu blogai. Asiukliai nereiskia, kad zeme rugsti. As po kaulavaisiais pripyliau dolomito miltu sarminimui, bet asiukliai vistiek toliau auga. Kol nepasodinai silauogiu galetum i substrata kiek giliau imaisyti granuliuotos sieros, kad ateityje palaikytu substrato rugstuma.

Kai klausiu, ko nori is silauogiu, omenyje turiu tokias savybes kaip maksimalus derlingumas, didziausios uogos, saldziausios uogos, augalu nereiklumas/paprastas auginimas, greitas sunokimas arba atvirksciai ilgas nokimas, ankstyvumas/velyvumas. Galima rasti visas sias savybes, bet ne viename augale. Tad renkiesi svarbiausia savybe, o kazka kito aukoji.

Pas mane is tavo minetu veisliu auga 7 Patriotai, 4 Bluecrop, 4 Toro, 1 Duke, 1 Chandler, is neminetu - net 13 Reku. Toro dideles uogos, bet jos greitai sunoksta. Duke pas mane siemet tik pirma karta dera, krumas dar nedidelis, negaliu daug apie ja kalbeti, tik sakoma, kad ji kiek reiklesne auginimo salygoms. Chandler gana dideles uogos, ilgas nokimas, bet krumas uzauga mazesnis ir sumoje duoda mazesni derliu. Tinklapyje noriuuogu.lt yra silauogiu auginimo patarimu, tai pradedantiems augintojams labiausiai rekomenduoja dvi veisles - Reka ir Patriot. Reka yra pati derlingiausia, ji jau visai maza ima dereti ir kasmet labai gausiai dera, be to ji labai nereikli auginimo salygoms. Jos uogos ima nokti pirmos, bet jos noksta palaipsniui ir jas galima ilgai valgyti, jos nekrenta nuo saku. Kol Rekos uzmezga ne per daug uogu, tol uogos gero dydzio, vidutines ir didesnes. Bet kai jos uzmezga labai daug uogu, tada uogos ima smulketi. Bet tai galima isspresti pavasari pagenint, nes Reku ziediniai pumpurai puikiai matosi jau rudeni. Patriot taip pat nereiklus, gerai dera, o uogos labai saldzios, gana dideles. Tad sias dvi veisles tikrai rekomenduociau beveik visais atvejais. :) O kitas veisles jau vertetu rinktis pagal norimiausias savybes.

Mes irgi kol kas silauoges tik valgome sviezias ir saldome, bet saldytu seima turbut galetume suvalgyti visa saldikli. :) Ir svieziu taip pat. :) Silauogiu didelis pliusas lyginant su kai kuriomis kitomis uogomis, kad jos gerai atlaiko susaldyma ir atsilusios lieka saldzios, tad jas skanu valgyti be papildomo cukraus. Dabar kasdien i darba nesuosi uogu dezute pietums. :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Gera mintis dėl sieros granulių, reiks tuo pasirūpinti.

Turbūt viskas priklausys kokių rūšių rasiu medelynuose, nes kiek apvažiavau tik keliose radau dvimečių norimų rūšių. Dėl Duke buvau abejonėse. Jei jau auginate net 13vnt Reka, vadinasi ji verta to. Šiuo metu apsistojau ties Patriot, Toro, Bluecrop ir Reka. O po to matysiu, ką rasiu. 

Ačiū už patarimus, kurie padėjo galutinai apsispręsti. 

Aš dar užeisiu čia - jau turint sodinukų kils vėl klausimų šitai jaunai sodininkei:)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Va čia dabar gali įsigyti keturmečių Toro ir Bluecrop bei trimečių Patriot ir Chandler (jei tik yra galimybė rekomenduočiau imti keturmetes, o ne trimetes). Dėl Rekos irgi vertėtų jų užklausti, ką jie ir siūlo, anksčiau ar vėliau jie tikrai jų užsiveš. Reka mane yra dažniausiai ir daugeliu aspektų (augimas, nereiklumas, atsparumas, uogų dydis, derlingumas, krūmo forma, derlingumo pastovumas) nudžiuginusi veislė, tad ją ypač rekomenduočiau, jos nesant netgi vertėtų palikti jai vietą iki pavasario. Aš ir kiti šio forumo dalyviai pirkome iš jų sodinukus, viskas ten normaliai su jais.

Dar galvojau dėl veislių, ką čia parekomenduoti. Pas mane dabar noksta ir valgome Reka, Northland, Bluejay, Hardyblue, Bluecrop, Toro, Sierra, Hannah's Choice, Bonus, Duke, Draper, Spartan, vienas Patriotukas noksta (o kiti 6 dar ne). Kaip vienas augintojas yra pasakęs "būna neskanių obuolių veislių, o neskanių šilauogių veislių nebūna". Būna, kad nusiskini šilauogę, o ji rūgšti. Bet jei ją palikti pakabėti ir dar panokti, tai ji taps saldžia. Tam tikra prasme visų šilauogių skonis kažkiek panašus.

Kitas dalykas, kad savaime didelė uoga nereiškia geresnės uogos. Didelė uoga atrodo patraukliau, jei ją parduodi, o jei augini sau, tai svarbiau skanumas, gal derlingumas, o uogos dydis nėra tiek svarbus, kol dar uoga per daug nenusmulkėja. Yra teorija, kad vertingiausia uogos dalis yra palei luobelę, o smulkiose uogose paviršiaus (luobelių) ir masės santykis yra didesnis, todėl mažos uogos yra vertingesnės. :) Mano asmeniškai pozicija tokia, kad nereikia vaikytis vien tik didelių uogų ir mažesnės uogos nėra blogos. Valgyti gerai ir mažas, ir dideles, svarbiau, kad skanu būtų. Šiemet pas mane didžiausios uogos turbūt užaugo ant tik šiemet pasodinto Bonus veislės krūmo. Kiek mažesnės ant Toro, ant Chandler taip pat panašu, kad bus mažesnės.

Todėl negaliu vienareikšmiškai pasakyti, kad geros tik kažkurios šitos veislės, o kažkokios kitos - blogos. Ir vienos kažkuo geros, ir kitos, vieniems labiau patinka vienos veislės, kitiems - kitos ir nėra vienos tiesos.

Dar man gana svarbu, kad krūmas augtų į viršų, o ne plačiai išgriūtų. Šiuo atžvilgiu pagirčiau Reka, Bluecrop, Patriot, Sierra, Hannah's Choice veisles.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Peržvelgiau jų puslapį, atrodo iš tiesų išsamiai viskas aprašyta. Išgąsdino tik siuntimo išlaidos - siunčiant 3vnt sodinukų būtų 7€, už kuriuos išeitų dar vienas sodinukas:) artimiausiomis dienomis pavažinėsiu po rajono medelynus, norisi pačiupinėti perkamą augalą, jei nerasiu ieškomų, užsisakysiu. Pati internetu užsisakiau iš vitaflora. Siuntimas buvo daug pigesnis, o ir viskas, ką siunčiausi, tas puikiai prigijo. 

Tokios pat nuomonės ir aš - visos šilauogės skanios, nes tvirtos uogos paperka. O Jūsų praktinė patirtis su rūšimis man šiuo metu labai naudinga:) Kurią rūšį be mano minėtų ankščiau, Jūs rekomenduotumėte, o gal net patartumėte pakeisti? Palaipsnis nokimas, geras derlingumas, nereiklumas ir kad krūmas neišdribtų į šonus. Pvz tai gal Toro veislę Jūs rekomenduotumėte pakeisti Sierra ar Hannah's Choice?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sandra, žinau būdą, kaip vienu ypu išspręsti dvi tavo problemas – dėl siuntimo kaštų sumažinimo ir veislių pasirinkimo. Tam tau tereikia iškasti dar vieną tranšėją ir pasodinti dvigubai daugiau sodinukų. :D:music-rockout:

Aš esu 3 kartus siuntęsis iš Vitafloros (surinkdavau didelį siuntinį it atsiųsdavo nemokamai) ir 2 kartus iš Noriuuogu. Vieną kartą iš Noriuuogu siunčiausi 2 dideles šilauoges ir už atvežimą sumokėjau 8 eurus, tai gavosi 4 eurai/šilauogei, o kitą kartą atsisiunčiau apie 25 sodinukus, kainavo 16 eurų, tai siuntimas gavosi 0,7 euro/šilauogei. Tad siunčiantis daugiau siuntimas vienam augalui atpinga. (Dar rekomenduočiau tuo pačiu įsigyti alksnialapę medlievą Martin ir/arba Northline, abiejų uogos didelės, skanios, o skirtumas toks, kad Martin aukštesnė – iki 3-4 m, o Northline gal iki kokių 2 m išaugs, gali apie jas gretimoje temoje paskaityti ir foto pažiūrėti.) Bent seniau Vitafloroje būdavo didesnis šilauogių veislių pasirinkimas (daugiau visokių egzotiškų veislių, kurių gal mažai kam ir reikia), bet pas juos keturmečiai sodinukai būdavo labai brangūs. O Noriuuogu prekiauja einamiausiomis veislėmis ir pas juos vyresni/didesni sodinukai tik simboliškai brangesni. Visi šilauogių sodinukai gerai prigyja, bet keturmečio ir dvimečio skirtumas yra du tavo gyvenimo metai – gali keturmetį pasisodinti ir jau pirmą vasarą gauti truputį uogų bei visai gerą derlių sekančią vasarą, o gali pasisodinti mažą dvimetį augaliuką ir laukti porą metų, kol jis išaugs. Bet tuos metus reiks ne tik laukti, bet ir jį prižiūrėti. Tai kur čia sutaupymas, kas sutinka už 4 eurus 2 metus prižiūrėti sodinuką ir atsisakyti papildomų 2-3 kg uogų, kurias galėtų per tuos 2 metus gauti? Nėra jokio sutaupymo, todėl verta primokėti ir imti didesnį sodinuką. Todėl kai sakai, kad matei dvimečius sodinukus, tai aš tau primygtinai rekomenduoju ieškoti vyresnių/didesnių sodinukų ir neradus gretimuose medelynuose siųstis internetu. Jei rasi, ko nori, gretimuose medelynuose – puiku, imk, rizika maža, kad bus kažkas ne taip su veisle. Iš mano patirties su 44 šilauogėmis, pirktomis skirtingose vietose, yra du pastebėjimai - pirma, Patriotas iš Vitafloros kažkodėl anksčiau prinoksta ir anksčiau rudenį numeta lapus nei Patriotai iš Noriuuogu. Kadangi Patriotų specifinė uogos forma, tai nemanau, kad ten kitokios veislės šilauogės, abi Patriotai, bet skiriasi ankstyvumu. Tiesa, jie auga skirtingose vietose, bet pavyzdžiui, Rekos taip pat auga tose pačiose dviejose vietose ir su jomis jokio tokio skirtumo nematau. Antras pastebėjimas – iš vieno žmogaus pernai ir šiemet pirkau po 1 Bonus veislės sodinuką, bet pernykštis lygtai atrodo kitaip ir skiriasi augimas. Viskas turėtų išaiškėti sekančiais metais, kai jis normaliai derės.

Dėl Toro veislės pakeitimo Sierra ar Hannah's Choice turbūt to nerekomenduočiau. Pas mane visos šios veislės pasodintos tik pernai-šiemet ir šiemet turiu tik pirmą jų derlių. Visų jų uogos didelės, gražios, man patinka, todėl spręsti reikėtų pagal tai, kokie išaugs suaugę krūmai ir kokį jie duos derlių. Hannah's Choice ankstyviausia veislė, uogos turi specifinį kaip abrikoso prieskonį, krūmas turėtų išaugti aukštas, geros formos, bet bendras derlingumas turėtų būti vidutinis, tai yra mažesnis nei kitų šių dviejų veislų. Toro nauja veislė, uogos iš šių trijų turbūt didžiausios, bendras derlingumas didelis, dar pasižymi didesniais lapais ir storesnėmis šakomis. Pernai Toro pasodinau mažus sodinukus (nebuvo didesnių), augo kažkaip „beviršūniškai“ daugiau į šonus, šiuo momentu irgi vis dar krūmai keistos nenormalios formos, na bet tai nesutrukdė jiems užauginti dideles uogas. Tikiuosi, kad su laiku užaugs normalūs krūmai. Sierra pernai pasodinau keturmetį, augo pernai santykinai nedaug, užtai šiemet pilna uogų, kurios bendrai yra gana stambios, bet iš šių 3 veislių turbūt mažiausios. Renkantis vieną iš jų, turbūt galima imti Toro. O turėdamas jau pasodintas 4 Toro, toliau pernai sodinau Sierra, Bonus. Šiemet, kadangi jau augo 41 šilauogė ir man norėjosi kažko kitokio, pasodinau dar vieną Bonus (dėl didelių uogų ir vėlyvesnio derliaus) bei 2 Hannah's Choice – dėl ankstyvumo, didelių uogų, įdomaus skonio ir „teisingos“ krūmo formos.

Tiesa, dar anksčiau klausei ar neverta sodinti vėlyvų šilauogių veislių. Aš irgi, prisiskaitęs, kad pas mus verta sodinti tik ankstyvas ir vidutinio vėlyvumo veisles, vėlyvų nesodinau. Per tokias vasaras kaip pernai ir kol kas šiemet turėtų pas mus prinokti ir vėlyvos veislės, bet per tokią šaltą lietingą vasarą, kaip buvo 2017 metais, vėlyvos veislės pas mus neprinoktų. Beje, esu čia temoje įdėjęs ukrainiečių video, kur jie pasakoja, kad tokią karštą nenormalią vasarą šiemet pas juos iškart ėmė nokti ir ankstyvos, ir vėlyvos veislės. Pas mane dabar irgi noksta beveik visos veislės, tai net nežinau, ar čia rekordiškai karšto birželio pasekmė, ar kas. Gali bandyti sodinti vėlyvų veislių, jei nebus gaila, kai retkarčiais šaltomis vasaromis jos neprinoks. Arba galima bandyti neskubėti skinti šilauogių, jei jos nebyra ant žemės, ir taip pratęsti derliaus laikotarpį.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...