Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

Prieš 4 valandas, Majus pranešimas:

Sveiki, aš šiemet pradėjau rūgštinti su Oksalo (rūkštynių) rūgštimi. Dedu į kibirą 1\4 arbatinio šaukštelio su lietaus vandeniu PH gaunasi tarp 3-4. Kolkas  auga neblogai. Gal chemikai ką nors papasakotų apie šią rūgštį. Įdomu kad ant pakuotės yra galiojimo laikas iki 2021m.Ar pasibaigus galiojimui galima ją naudoti? 

Rugstis kaip rugstis galima naudoti, galiojimas tik, kad parasytas, nieko jei nenutiks. Nenustebciau, kad dar po keliu metu parasytu, kad turi riesutu pedsaku :). Ps kazkas naudoja beveik distiliuota vandeni.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 20 valandų, lunacy pranešimas:

 Tik, kad kai kurie tarp šilauogių augintojų labai smarkei nusistate prieš mulčiavimą pjuvenomis ir tas labai gerai matosi laidose ir fb grupėse, nors iš pačių agronomų nėra griežto pasakymo - ne, bet iš konteksto išima ir skambina varpais, o aplinkiniai pasižiūrėje tokias laidas po to aiškina, kaip kokie patyre specai, kodėl tu taip darai taigi sakė ponas Amš..., kad taip negalima, geriau plėvelė, nors jo pasisakymas išimtas iš konteksto, bet nelabai kam suprantama tai. :D 

Atsimenu lygtais su tavim diskutavom apie dauginimą šilauogių, tai galvoju gal reikėtų šiais metais padaryt ekspermentą. ir po biški pasidėliot mintis, kaip ką daryt reikės. Tik va neapsisprendžiu kokio gamintojo šaknų harmonus pasirinkt. :D

Šiemet pavasarį atsivežiau kažkur 3,3 m3 šviežių spygliuočių pjuvenų ir maždaug pusę jų sunaudojau šilauogėms, kitą pusę - sode krūmams ir medžiams apmulčiuoti. Iki šiol pastebėjau tik teigiamą poveikį - augalai visai neblogai pergyveno sausrą, gerai auga.

Šiemet mano šilauogės apmulčiuotos gal 3 ar 4 kartus storiau nei buvo pernai. Manau, kad tai labai gerai, nes po storesniu mulčiumi pastoviai drėgna, mažai svyruoja temperatūra, ten turi prisiveisti daug visokių sliekų, mikroorganizmų ir jiems perdirbant mulčią šilauogėms susidarys dar geresnės, tiesiog idealios sąlygos. Kol kas viskas atrodo labai gerai, bet reikia pergyventi visą sezoną iki kitų metų pavasarinio skleidimosi, kad būtų galima daryti pagrįstas išvadas.

Dabar, kai guli storas mulčiaus sluoksnis, tai beveik nedygsta piktžolės. Anksčiau, kai paviršiuje buvo durpės, tai vėjas prinešdavo daug sėklų ir dygdavo daug piktžolių, o su storesniu mulčiaus sluoksniu situacija daug geresnė, bent kol kas.

Kai mulčio viršuje buvo stambios pušų žievės, tai lįsdavo varnos, kurios vartydavo ir tampydavo tas žieves ieškodamos maisto. O dabar, užpylus smulkiomis pjuvenomis, jos beveik nebelenda. Vienoje vietoje pas mane dar liko daug žievių viršuje, tai ten varnos lenda ir dabar, jos ne tik žieves išvarto, bet ir pasiknisa giliau. Tad sekantį kartą atsivežęs pjuvenų visas šilauoges užpilsiu smulkiomis pjuvenomis iš viršaus, kad nesimatytų jokių žievių. 

Dėl uždengimo plėvele ar danga, tai suprantu, kad versliniu atveju ji labai sumažina priežiūros darbų apimtį, sumažina rankų darbo poreikį. Spėju, kad versliniame auginime artimiausiais metais toks dangų naudojimas labai plis auginant labai įvairius augalus. Bet sau auginant kelias ar keliasdešimt šilauogių (pas mane 44 šilauogės) nemanau, kad verta dėti tą plėvelę. Man labiausiai patinka variantas su storu mulčiaus sluoksniu, kuris kasmet papildomas.

Beje, iš savo patirties galiu pasakyti, kad pigiausia (5 eurai už 1 m3), mažiausiai rankų darbo reikalauja ir visai gerai yra būtent mulčiavimas pjuvenomis. Pavyzdžiui, žievių ar spyglių mulčiavimui galima prisirinkti miške, bet tam reikia įdėti žymiai daugiau darbo nei jo reikia atsivežti pjuvenų, kurias po to lengvai kibirais išpilstai aplink šilauoges.

Dėl šilauogių dauginimo. Galima bandyti, bet nėra tai paprasta. Dauginant auginiais jos greitai išleidžia lapus, bet po to dar turi praeiti daug laiko, kol jos išleidžia šaknis. Ir tame laikotarpyje, kai jau yra lapai, bet nėra šaknų, ir kuris tęsiasi virš mėnesio, joms reikia preciziškai palaikyti drėgnumą, nes kitaip gali nudžiūti lapai dėl trūkumo, supūti šaknys dėl pertekliaus, susirgti ligomis. Reikia daug rūpesčio ilgą laiką, tad jei jau pradedi tuo užsiiminėti, tada jau yra prasmė dauginti didesnį kiekį.

Man tai nebuvo įdomu, nes daugindamas sugaišti pusantrų ar du metus dėl sodinuko, kai dvimetį sodinuką gali nusipirkti mažiau nei už 4 eurus. Man norėjosi skirtingų, tam tikrų veislių, greito rezultato, todėl aš susipirkau kuo didesnius sodinukus. Dabar turiu viską, ko norėjau, daugiau plėstis neplanuoju, tai dauginimas ir toliau manęs nedomina.

Beje, mačiau video, kuriame bandė šaknydinti šilauogių auginius naudodami šaknijimosi stimuliatorius ir be jų, tai lygtai rezultatai buvo panašūs.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Lunacy, pastebejau, kad atsirado nauja mada silauoges, avietes, vysnias ir kitus augalus sodinti duobes dugne ir/ar sonuose uzkasant rastelius ar malkas. Siulo uzkasineti visokius papuvusius rastelius, o jei tokiu nera, tai tinka ir nepapuve. Priejo iki to, kad malku neturintiems miestieciams siulo vaziuojant i sodyba uzsukti i degaline ir nusipirkti berziniu malku rysuleli, kurias panaudoti sodinant augalus jomis apdedant duobes sonus. Tokios uzkastos malkos veikia kaip dregmes akumuliatoriai, jos igeria daug dregmes, kuria augalai is ju paima per savo saknis. O veliau jos supuna ir tampa trasa. Va vienas is tokiu video: 

As ir pernai, ir siemet transejos dugne pridejau daug saku, siemet idejau ir rasteliu virs 10 cm storumo. Silauoges auga puikiai, niekuo nesiskundzia. :greetings-clapyellow:

Del skiedru tai drasiai jas dek i durpes, ypac papuvusias. Skiedru gali labai daug prideti i duobes dugna, vidutiniskai pamaisyti su durpemis augalo saknu lygyje ir gali jomis storai apmulciuoti is virsaus.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Pas mane irgi uogos jau paaugo: 

IMG_20190611_173727_3.jpg

IMG_20190611_173707_8.jpg

IMG_20190611_173659_8.jpg

IMG_20190611_173624_5.jpg

Pas mane šiemet pirmą kartą žydi Duke, tai nors ji ankstyva veislė, bet žydi dar dabar, kai Rekų ir kitų ankstyvesnių veislių jau uogos paaugusios. Taip vėluoja arba dėl to, kad pirmą kartą žydi, arba žiediniai pumpurai susidarė jau pavasarį. Rudenį ant Duke aiškių žiedinių pumpurų nesimatė.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 2 valandas, modestulis pranešimas:

Kokia cia veisle kad taip anksti bando spalvintis? Mano Spartan ir Bluejay dar zaluteles. Seip daug siemet uzsimezge net sakos nulinke, bet susmulkeje, nes labai sausa, nors ir gan storai apmulciuota.. 

Pas mane lig siol visad pirmiausia prinokdavo Reka. Cia Reka, ji auga transejos gale, tai gauna daugiau saules. Siemet dar pasodinau dvi labai ankstyvas silauoges Hannah's Choice, dabar ant ju jau dideles uogos, bet dar zalios. Bet tik pasodintos jos daznai veliau noksta, tai gal kitais metais jos jau noks pirmos. Ir as turiu ir Spartan, ir Bluejay, uogos ant ju zalios. Kaip ir ant ankstyvos Duke. Ziuresiu, kokia antra veisle prades nokti.

Uogos nusmulkeja, jei ju per daug uzmezga ir buna mazai lapu. Pas mane siemet taip gavosi su Hardyblue - jos krume yra trys sakos, ant kuriu vien tik uogos ir lapu beveik visai nera. Ant kitos jos sakos, kur ir uogu gana daug, bet yra ir sakeles su lapais - ten uogos didesnes. Tada vienas Northland krumas uzmezge labai per daug uogu - rezultate uogos smulkokos, lapu gana mazai, nes krumas eikvoja jegas uogoms. Uogos paskutiniu momentu pries prinokdamos dar staigiai padideja.

Va kokie rezultatai siltesniuose krastuose: 

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Greiciausiai taip ir yra, ten tu uogu labai daug priauge. Na ir krumas gal biski sutankejas, nes nuo pasodinimo pries 4 metus dar negenetas. Kita silauoge mazesne, yra daugiau nauju siumeciu sakeliu tai ir uogytes biski didesnes. Tik va nelabai pamenu kuri yra kuri, nepasizymejau.. :icon-lol:

Va pabandziau nufotkint, saule labai sviecia ir tie krumeliai tarp kitu augaliuku auga isikomponave, tai gal neipatingai matos. Bet mazdaug. Tik va Jersey, pernai pavasari sodinta kazko augt nenori.. buvo pora ugliu nauju bet ziema nusalo. Tai va tokia stovi, kaip jai kazi padeti..

Tos kitos visai normaliai auga, nesiskundzia. Nors pirma kart sodinant neidealiai gavos, duobes gal mazokos, apie 70×80. Taip pat pyliau gryna durpe, pjuvenu ir pns lb mazai imaisiau. Dar noriu ketvirta pasisodinti, jau pagal visas rekomendacijas. Tik nezinau kokia veisle, noreciau kazka is velyvesniu arba kad ilgai noktu po biski. Gal kokia Chandler?

20190625_124542.jpg

20190625_124347.jpg

20190625_124420.jpg

20190625_124459.jpg

20190625_124514.jpg

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Šiemet visur užmegzta labai daug šilauogių uogų, nes pernai buvo labai ilga vasara, ji truko net 4.5 mėnesio vietoje įprastinių 2.5 mėnesių (kai vidutinė temperatūra viršija 15 laipsnių). Todėl grįžus normaliai vasarai kitą sezoną uogų sumažės savaime. :)

Mažam augaliukui padėti gali tie patys dalykai - komfortiškų sąlygų sudarymas - apmulčiavimas, laistymas, patręšimas, parūgštinimas. Aš šiemet taip su mažu sausmedžiuku žaidžiu.

Chandler minusas, kad krūmas išauga mažesnis ir mažesnį derlių duoda. Aš turbūt rinkčiausi iš veislių Reka, Patriot, Toro, Bluecrop, Bonus.

Pas mane ir antra veislė ėmė nokti - nebūčiau pagalvojęs, kad tai bus Bluejay. Gal dėl to, kad krūmas vešlus, uogų nedaug ir jos greitai didelės užaugo: 

IMG_20190625_151015_5.jpg

Tiesa, ukrainiečiai sako, kad pas juos dėl karščių vienu metu ėmė nokti visų veislių šilauogės. Pas mus tą patį sakė apie braškes. Tai tikėtina, kad ir su šilauogėmis pas mus gali gautis panašiai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Parūgštinimui kibire vandens ištirpink du šaukštelius citrinos rūgšties ir supilk šilauogei. Patręšimui arba amonio sulfato tirpalas, arba gali daryti kaip sakei. Bet dabar eina į pabaigą laikas, kai dar galima tręšti šilauoges, nes vėliau tręšiant jos gerai augs, bet nespės sumedėti ir vėl nušals kaip tau praėjusią žiemą. Tręšti galima iki liepos pradžios, na gal truputį ilgiau, kai dabar vasaros pailgėjusios, bet vistiek vėliau nebegalima.

Duobė optimali 100 x100 cm ir gylis kokie 45 cm. Pasodinus į per mažą duobę vėliau galima ratu atsargiai atkasti iki pirmųjų šaknų ir pripilti tinkamo substrato, pernai taip dariau, gali rasti nuotrauką šioje temoje pernai pavasarį įdėtą.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Aisku, reiks vakare pasilaistyt su ta rugstele. Ir per sezona kiek kartu kartot, ar uztenka vieno? Trasu 10g ant mazdaug 9l gavos toks tirpaliukas, ziuresiu, ar suveiks. Stipresnio nedariau, silauoges juk jautrios trasom tai geriau po biskuti. 

Tai maniskes duobes biski per mazos, o gylio per daug truputi. Reiks pavasari kita pasididint. 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Jei sodindamas duobes krastuose nedejai pleveles ir substrato neatskyrei nuo nerugscios dirvos, tai jo rugstumas gali gana greitai mazeti. Jei nedejai grynos sieros, kuri po truputi rugstintu substrata, tai tada verta parugstinti. Pradziai supilk kibira su istirpinta citrinos rugstimi, paziurek, ar viskas bus gerai, ir po keliu dienu gali pakartoti procedura. Vienos proceduros neturetu uztekti, nes ivyksta neutralizacija ir taip greit nepasirugstina.

Silauogiu saknys pavirsines, dauguma ju buna gylyje iki 30 cm, tai joms geriau platesne, o ne gilesne duobe. Didesnis gylis nera blogai, bet taupant brangu substrata efektyviau ta pati substrato kieki patalpinti platesneje, o ne gilesneje duobeje.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Pozymiai turbut du - gelsvi lapai del chlorozes, kai jau labai blogai su rugstumu, ir tiesiog prastas augimas, kai lygtai viskas kitkas yra gerai. Rugsti terpe reikalinga geram grybienos augimui, su kuria silauoges sudaro mikorize. Jei matai, kad silauoges auga gerai, tada gali nieko nekeisti.

Siaip silauoges auga gana placiame rugstumo diapazone, buna pH net 5 ar 6, o jos zalios ir gerai auga. Kartais perdedamas ju poreikis rugsciai terpei.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prie pirmųjų dviejų nokstančių veislių dar prisijungė Hannah's Choice ir Northland.

Šiuo metu didžiausios uogos yra ant Bonus, Toro, Hannah's Choice šilauogių. Aišku, reiks lyginti prinokusios uogas ir iki prinokimo lyderiai dar gali pasikeisti, pavyzdžiui, Chandler dar turėtų gerai paaugti.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki! Esu naujokė sodininkystėje ir nieko čia neišmanau. Reikia jūsų pagalbos. Užsisakiau internetu du šilauogių krūmus (Bluecrop ir Toro). Šią savaitę gavau juos. Bet nerimą kelia tai, jog Toro lapeliai "išberti" raudonomis dėmelėmis, o Bluecrop stiebas "išbertas" ir vienoje vietoje net visas nuraudonavęs. Ar jie man atsiuntė sergančius krūmelius? Ar nieko čia tokio? :blink:

 

Toro.jpg

Bluecrop.jpg

Bluecrop_nuraudonaves.jpg

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Siunčiausi iš noriuuogu.lt. Štai ką jie man atrašė: "Tai vis gamta, kadangi sodunukai auginami ne uždaruose šiltnamiuose,bet atvirame lauke, pasitaiko nudegimų nuo saulės, pašalusių šakelių, bet užtikriname, kad sodinukai sveiki ir aklimatizuoti, greičiau prigis ir prisitaikys augti jūsų paruoštoj vietoje."

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...