Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

prieš 3 minutes , vk_ pranešimas:

Pink Lemonade neskirta mūsų klimatui, ji skirta šiltesniems kraštams. Todėl ji ir turi apšalinėti. Ją reikėtų kažkuo pridenginėti ir aprišinėti žiemai. Geriausia tai tokios veislės išvis nesodinti pas mus. Ji tau ir persodinus kaime apšalinės, jei neapdenginėsi.

O Sierra neturėtų apšalinėti. Jei per 3 metus nieko neužaugo, tai, sakyčiau, kad arba į blogą substratą pasodintos, trūksta rudų durpių, arba substrato rūgštumas išsiplovė.

Šiaip molis blogiausia žemė šilauogėms, bet jei molį iškasi ir pakeiti durpėmis ar substratu, tai tada nebesvarbu, kas ten buvo. O kurmius nesunku spąstais išgaudyti, kai išmoksti. :)

Sodinom kaip ir normaliai, iškasėm duobes pripylėm durpiu ir t.t. patrešiam ir t.t., įtariu, kad jos gal labiau apdžiūna dėl kurmiu pastovaus knisimo, o po žiemos pasirodo rezultatas, kaip sakant į kolektyvini soda kasdien nevažinėjam, tai žinai jei kurmis pakniso šaknis ir kokias 4-7 dienas taip pastovi ir per vasara kokis 4-5 kart.... tai krūmas buna apsilpes.

Kaime tai aišku kad į gryną molį nesodinom, kasėm nemažas duobes ir pylėm durpes, tada sodinant 4 didmaišiai durpių suėjo ant 30 krūmelių. O šiemet kaimynas viena balą kasė tai papuolė durpių gražių, tai šilauogėms džiaugsmas :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 39 minutes , karolynas pranešimas:

ka man su ta pirma daryt?

Pagal ką sprendi, kad kažkas blogai? Pagal stiebų spalvą? Stiebų spalvos, priklausomai nuo amžiaus, būna visokių spalvų, tai pagal tai sunku ką nors nuspręsti, jei nesi šilauogių auginimo daktaru.

Man pirmu požymiu, kad kažkas blogai, būtų blogai augantys lapai ir ūgliai, o tavo nuotraukose lyg ir normaliai auga šilauogės? Gal kažko neįžiūriu. Jei yra kažkokių, pavyzdžiui, mechaninių stiebų pažeidimų, bet augalas žaliuoja, tai nėra ko labai pergyventi, nes išleis augalas naujus stiebus iš žemės ir senus blogus bus galima paprasčiausiai nukirpti ir išmesti. Bet jei ant jų ūgliukai auga normaliai, tai tada išvis nekreipčiau dėmesio.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Beje, iš senesnės žinutės šioje temoje pakartosiu šilauogių augimo aprašymą, kad žinotumėte, ko toliau laukti, ir nereiktų stebėtis, kodėl kažkokiu momentu niekas neauga:

"Pavasarį, balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje, pirmiausia pradeda augti šakos ir intensyviai auga maždaug tris savaites. Gegužės pabaigoje iš požeminių pumpurų pradeda augti krūmą formuojantys stiebai, jie smarkiai auga apie mėnesį.

Birželio pabaigoje–liepos pradžioje tiek šakų, tiek stiebų augimas sulėtėja ar 1–2 savaites visai sustoja. Po 7–10 dienų pertraukos, nelygu oras, prasideda vasaros (antrinis) augimas. Stiebai auga lėtai iki pat rudens, kartais nespėja sumedėti (nepertręškime azoto trąšomis) ir todėl žiemą apšąla. Sodinių šilauogių lapai trumpakočiai, kiekvienos veislės šiek tiek skiriasi atspalviu, forma, pakraščio dantytumu, dydžiu, spalva rudenį. Pavasarį lapai pradeda skleistis balandžio trečią ar gegužės pirmą dešimtadienį. Kai sužaliuoja lapai, beveik tuo pačiu metu išsprogsta ir žiediniai pumpurai su 3–15 žiedų, sukrautų į tankias kekes.

Žiedai ąsotėlio ar varpelio pavidalo, balti, žalsvai ar rausvai balti, sudaryti iš penkių suaugusių vainiklapių. Taurelė taip pat suaugusi iš penkių nedidelių taurėlapių. Žydėti pradeda gegužės pirmąją pusę ir žydi 2–3 savaites. Pirmiausia žiedynai pražysta krūmo viršūnėje, paskui – apačioje. Žiedus apdulkina bitės, kamanės ir kiti vabzdžiai. Prasiskleidęs žiedas gali būti apdulkintas per 3–5 dienas, o netrukus ima formuotis uogos."

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 30 minutes , vk_ pranešimas:

Pagal ką sprendi, kad kažkas blogai? Pagal stiebų spalvą? Stiebų spalvos, priklausomai nuo amžiaus, būna visokių spalvų, tai pagal tai sunku ką nors nuspręsti, jei nesi šilauogių auginimo daktaru.

Man pirmu požymiu, kad kažkas blogai, būtų blogai augantys lapai ir ūgliai, o tavo nuotraukose lyg ir normaliai auga šilauogės? Gal kažko neįžiūriu. Jei yra kažkokių, pavyzdžiui, mechaninių stiebų pažeidimų, bet augalas žaliuoja, tai nėra ko labai pergyventi, nes išleis augalas naujus stiebus iš žemės ir senus blogus bus galima paprasčiausiai nukirpti ir išmesti. Bet jei ant jų ūgliukai auga normaliai, tai tada išvis nekreipčiau dėmesio.

pirmoj foto kazkoks grybelis, net zieve lupasi, bet zaliuoja nes storokas stiebas, bet tokiu neturetu pardavineti.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 12 minutes , karolynas pranešimas:

pirmoj foto kazkoks grybelis, net zieve lupasi, bet zaliuoja nes storokas stiebas, bet tokiu neturetu pardavineti.

Aš perkant irgi panašių mačiau tokių, bet jų teigimu tai ten viskas, kaip ir yra normalu "per mažai vietos vazone arba yra pašales". Pas mane vienos rūšies tik neatsimenu kokios buvo biški iš pažiūros padžiuve kotai, bet pasodinus lygtais atsigauna. O šiaip tai būtų įdomu ką medelynas pasakytu iš kurio pirkai apie šitą situaciją kas su augalu vyksta.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Aplinkoje visada yra ir bus grybelių, o didesni auginimo/pardavimo ūkiai (kaip Vitaflora) visada turės padidintą riziką kuo nors užkrėsti. Bet ne visi grybeliai yra mirtini, stiprus augalas turėtų susidoroti su daugeliu grybelių ar kitokių pažeidimų. Todėl norisi, bet nelabai realu visada gauti idealiai sveiką ir gražų augalą, o gavus neidealų augalą nėra ko skubėti nusiminti, nes daug šansų, kad normaliai juo rūpinantis jis atsigaus ir atsistatys. Manau, kad jei sodinukas išleido lapus ir ūglius, tai vėliau viskas turėtų būti gerai. Nes šilauogė laikoma vos ne amžinu augalu, jos pasenusius stiebus reikia išgenėti (stiebas turi tarnauti kokius 5-6 metus), o ataugę nauji stiebai pastoviai atnaujina krūmą. Be to, šilauogė nenualina dirvos, kurioje auga, ir todėl toje pačioje vietoje gali sėkmingai augti ir derėti 100 ar dar daugiau metų.

Prieš grybelius galima nupurkšti augalus vario preparatu ar kuo kitu, bet šiuo atveju, manau, kad nieko daryti nereikia.

Šiaip informacijai rimta lietuvių laida apie šilauogių ligas:

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Tai žinoma, kad senos pjuvenos puikiai tinka.

Jei pjuvenas dėsi duobės dugne, tai nemaišys ir pagaliai, jie tinkami apatiniam drenažiniam sluoksniui (va foto, kiek aš pagalių pridėjau), bet paviršiuje, kur auga šaknys, didesnių pagalių neturėtų būti.

Dėl žemių - tai smėlis ir priesmėlis gali sudaryti iki trečdalio substrato. Molis šilauogėms blogai ir netinka, o jei kažkokia kita gana puri žemė, tai mažas kiekis tokių priemaišų gali būti.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

On 2018-03-01 at 10:58, vk_ pranešimas:

Beje, neseniai sužinojau, kad ne visos tos didelės baltos lervos yra grambuoliai, dalis jų yra bronzinio vabalo lervos, kurios minta tik negyva pūvančia organika ir todėl negraužia augalų šaknų, o gyvena, pavyzdžiui, komposto krūvose, kuriose padeda perdirbti kompostą. O aš jas rasdavau komposto krūvoje ir laikydavau grambuoliais bei be reikalo traiškydavau. Va filmukas, kaip atskirti karkvabalio ir bronzinio vabalų lervas:

 

Teorija (ką filmuke rodo) pasitvirtino, va mano gyventojai:

1) Karkvabalio lerva

IMG_20180501_193356.thumb.jpg.6c917be9d38d56f943ac15b58a884f14.jpg

2) Bronzinio vabalo lerva iš mano komposto krūvos

IMG_20180502_195356.thumb.jpg.483e60b6c06c30b5cf6387ba70180f3a.jpg

Beje, kasinėdamas prieš du metus pasodintą šilauogių lysvę radau apie 20 lervų, jos buvo įvairaus dydžio, bet visos jos buvo... bronzinio vabalo lervos. :)

Primenu, kad karkvabalio lervos graužia augalų šaknis ir tuo daro didelę žalą jauniems sodinukams, o bronzinio vabalo lervos maitinasi tik pūnančiu augaliniu maistu, todėl jos dažnai gyvena komposto krūvose, padeda jį perdirbti ir jos žalos sodinukams nedaro. Lervas labai lengva atskirti pagal kojas ir galvą - tik pas karkvabalio lervą kyšo didelės kojos ir galva didesnė.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Pažiūrėjau įdomų Donato video.

Dėl apšalimų manau, kad tai pernykštės vasaros pasekmė. Pernai buvo šalta lietinga vasara, šilauogės augo gana menkai, stipriau sušilo tik rugpjūtį vienai ar dviem savaitėms, o po to vėl staigiai atšalo. Todėl antrinis šilauogių augimas vyko vėlai vasaros gale ir paprasčiausiai nespėjo sumedėti ūgliai. Pas mane irgi pora šilauogių taip stipriai vasaros gale paaugo, o šiemet, deja, tie dideli nesumedėję ūgliai nušalo. Toks nesumedėjusių ūglių nušalimas yra taisyklė, nesumedėję ūgliai nušals net ir šiltą žiemą. Ir būtent dėl to sakoma, kad negalima tręšti po Joninių, nes kas iš to, kad vėlai gerai augs, jei po to žiemą visi tie vėlyvi ūgliai nušals. Kiek matau Donato video, tai pas jį nušalę vien nesumedėję ūgliai, išskyrus Pink Lemonade. Bet Pink Lemonade nedengiama jam kasmet nušals maždaug taip pat beveik iki žemės.

Donato versija, kad rudenį sprogo pumpurai ir dėl to nušalo, gali suveikti sausmedžiams, bet ne šilauogėms. Ir pas mane rudenį buvo, kad sprogsta pumpuriukai ir auga mažos šilauogių šakutės, bet, mano supratimu, čia sprogo ne pavasariui suformuoti pumpurai, o tretinio augimo pumpurai. Kas yra tretinio ar antrinio augimo pumpurai? Vienų augalų šakelės auga be sustojimo, o kitų augalų kažkiek išauga ir sustoja, toliau augti jos nebegali, tada jos suformuoja pumpuriukus, jie išsprogsta ir iš jų vėl auga naujos šakelės. Taip gaunasi pirminės pavasarinės šakelės, po to suformavus pumpurus auga antrinės šakelės, o dar vėliau gali augti ir tretinės šakelės.

Šilauoges augina ir daug šaltesniame klimate nei Zarasai. Tinkamos šilauogių veislės Zarasuose augs be jokių problemų nedengiamos ir nušalinės tik nesumedėję ūgliai. O kad nebūtų nesumedėjusių ūglių, nereikia per vėlai tręšti. Plius vasaros gale, matant, kad ūgliai vis auga ir gali nesumedėti, galima paprasčiausiai nugnybti ūglio galą, tada jis nebeaugs ir greičiau sumedės.

Jei ką domina labai šalčiui atspari šilauogė, kuriai dar užtenka trumpo vegetacijos periodo ir kuri yra derlinga, tai galiu parekomenduoti veislę Northland.

Kalbant apie Zarasus sutikčiau su mintimi, kad juose vegetacijos periodas truputį trumpesnis, nei didesnėje Lietuvos dalyje.

Nustebino, kad pas Donatą gana dideli šilauogių krūmai, bet mažai žydi. Gal tai dėl veislių ypatybių, gal labiau ims derėti senesni krūmai. Pas jį praktiškai gausiai žydi tik Reka. Tai dar sykį patvirtina šios temos rekomendaciją pradžioje sodinti Rekas, kurios nereiklios ir greit bei daug dera.

Beje, Donatai, kuo kaip tręšei pernai šilauoges?

Dar nustebino, kad Donatas pasodino daug vėlyvų šilauogių veislių. Lietuvoje rekomenduojamos ankstyvos ir vidutinės, o vėlyvos, ypač tokią vasarą kaip pernai, gali arba išvis neprinokti, arba spėti pamėlynuoti, bet nespėti įgauti gero skonio.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Labas daug prirasei :) o daug velyvuju prisodinau del to kad vitaflora.lt tada dare akcija silauogiu mixo rinkiniams, kur savo nuoziura mixavo rinkinius :), o man kaip ir idomu buvo uzsiveisti kuo daugiau skirtingu veisliu kaip sakant del sportinio intereso :) tai taip ir gavosi kad prikrove visko po biski :), o su velyvomis veislemis ne taip ir blogai, labai smagu kai istisa vasara ir rudeniop dar gali skanauti silauoges :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Tu, Donatai, įgysi įdomios patirties ir mums papasakosi. Įdomu, kada realiai mūsų Zarasų sąlygomis prinoks Nelson ir Elliot. Aš pernai rugsėjį dar valgiau Reka ir dar kažkokios nežinomos veislės šilauoges. Kadangi Reka prinokusi nebyra, tai galima neskubėti jos nuskinti ir valgyti ją dar po mėnesio - bus tik saldesnė ir skanesnė. :)

Pas mane iš 41 auginamo krūmo vėlyviausias yra vienas šiemet paskutinis pasodintas Bonus krūmelis, toliau eina Toro ir Bluegold, bet šitų vėlyvais niekas nelaiko. Na, dar Chandler, nors pradeda gana anksti nokti, bet baigia vėlai, tai jis irgi ištęsia uogų valgymo sezoną.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki, turime šiek tiek žemės ir svarstome auginti šilauoges ~50-100 vnt. Ir turime keletą klausimų tiems, kurie jau augina šiuos augalus:

1. Kokia reali 0 preliminari sąmata galėtų būti už durpes, t. y. be sodinukų? (iki 100 vnt.) O gal pradžiai reiktų bandyti nuo mažesnio kiekio pradėti? Tik labai išsitęstų, kol sulauktume uogų... Sodinant 2-3 metų sodinukus, lyg uogų būtų tik po 3 metų?

2. Iš kur geriausia pirti didesnį kiekį rūgščių durpių ir mulčiaus pagal kainos ir kokybės santykį?
3. Kaip manote, kas geriau - kasti/arti vagas, ar gręžti skyles, į kurias pilti durpes? Gręžiant lyg mažiau durpės reikia?

4. Taip pat, iš kur, jūsų manymu, geriausia būtų pirkti sodinukus: Basalykas, Letukas, noriuuogu.lt ar kitos vietos? O gal jokio skirtumo? 

IR pabaigai - kokias laistymo sistemas naudojate? :)

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

1-2. Durpiu kaina labai individuali, bet kai sodinome 30 silauogiu tai tada buvom gave rugsciu durpiu tai ju suejo 4 didmaisiai ant tu 30 sodinuku. Labai priklauso nuo to ar yra salia kas parduoda durpes tada jos buna pigesnes. Jei ne tai zinot atvezimas ir t.t. ir kaina isauga.
Kiek žiūrėjau video tai nemaža dalis augintojų rekomenduoja imti dvimečius, jie būna pigesni, ir šilauogių šaknys dažnai būna laisvesnės. T.y. kadangi dauguma augintojų šilauoges augina vazonuose, pas vyresnes šilauoges dažnai būna kad tos šaknys tiesiog suaugusios į vazono formą tarpusavyje ir realiai nei ju pakedenti prieš sodinimą išeina ir t.t. kas nėra labai gerai. Na bet auga ir tokios pas mane :) .

3. Aš pats kiekvienai šilauogei kasiau dideles duobes. Darbo nemažai, paprastesnis variantas butu manau išarti vagas su miško plūgu kuris verčia į abi puses. Jei gręžti manau tik su labai plačiu grąžtu, kad būtu bent 50cm skersmuo. Tokiu atveju susitaupytu durpių lygininat su arimu.

4. Aš pirkau iš visur Maxima, turgus, mugės, vitaflora. Na visos auga :) Vistiek beveik 99% šilauogių yra iš lenkijos ar olandijos ar pan.... 

5. Laistymas - tai pas mane rankinis kol kas kiekviena savaite pora-trejeta valandų pabėgioju su laistytuvu, supilu kiekvienai po laistytuvą ir ramu. Aišku pas mane ne 100 vnt. Bet netoli 50 vnt :) Plius dažniausiai antra vasaros puse būna lietinga, bent jau praėjusios kelios vasaros tokios buvo :) tai laistyti tada jau ir nebereikejo. Misija buvo neuždžiovinti iš pačio pavasario :) 

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveikas, Torai.

Kokiu tikslu ketini auginti šilauoges? Toks kiekis savo reikmėms atrodo didokas, o verslui – mažokas?

Čia šioje temoje pagrinde diskutuojame augindami kelias/keliolika/keliasdešimt šilauogių savo reikmėms, tad į klausimus auginant versliniais kiekiais galime ir negalėti atsakyti. Gali bandyti klausti didesnių augintojų tiesiogiai, bent dalis jų tikrai atsakys. Nežinau, kiek naudos, bet., pvz., noriuuogu.lt platina kažkokį savo parengtą leidinį.

Šilauogėms pasodinti reikia palyginti nemažai pradinių investicijų, bet užtai po to jos augs labai ilgai ir daugiau nieko labai brangaus nereikalaus, na reiks laikas nuo laiko mulčiu papildyti ar durpių užberti.

Sodinant didesnį kiekį be durpių ir laistymo sistemos iškart reikia dar ir tvorą įsirengti.

Jei pasirengsi teisingą planą, tai gali pradėti nuo bet kokio kiekio. O jei ketini sodinti nesilaikydamas svarbiausių taisyklių ir po to mokytis iš savo klaidų, tada pigiau būtų pradėti nuo mažo kiekio.

Durpių sąmatai paskaičiuoti reikia nuspręsti, kaip sodinsi ir kokio durpių kiekio reiks vienai šilauogei bei iš kur pirksi durpes. Didesnį durpių kiekį verta pirkti tiesiai iš durpyno (ir nefasuotas į mažus maišus), susisiek su artimesniais durpynais ir sužinosi kainas.

Ne visada uogų reikia laukti ilgai. Šiemet pasodinau 23 šilauoges, tai iš jų daugiau nei 15 jau šiemet truputį derės, man atrodo, kad net maži dvimečiai sodinukai jau turi po porą žiedelių. Jei pasodintos teisingai, tai realu, kad šiemet jos dar paaugs ir jau kitais metais derės dar daugiau. Aišku, jei sodini mažus krūmelius, tai jie greit nepradės po daug derėti ir didesnį derlių gausi tik kai jie užaugs didesni, krūmo derlingumas proporcingas jo dydžiui.

Perkant nedidelį sodinukų kiekį, manau, kad didelio skirtumo nėra, iš kur perki, jei matai, kad sodinukai normalios kokybės ir gali pasitikėti, kad neapgaus dėl veislės. O perkant didesnį kiekį galbūt galima gauti geresnes kainas.

Dėl laistymo sistemų (aš jos nenaudoju), tai pagrinde rengiasi lašalines sistemas, nes jos taupesnės, plius versliniams sodams papildomai rekomenduoja purškimo iš viršaus sistemas, nes jos, svarbiausia, gali padėti apsaugoti nuo pavasarinių šalnų, plius dar iš jų yra naudos per karščius.

Yra informacijos youtubėje:

 

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ačiū už atsakymus.

Tikslas būtų, kad tėvai galėtų prisidurti prie pensijos, tačiau šioje srityje maža dar žinių, o ir piniginių investicijų didelių neturime. Tikėtina, kad su keliais tūkst. eur nelabai ką daugiau pavyktų čia nuveikti, norint auginti didesnį kiekį augalų. Tai dabar bandome pasidėlioti planą, kiek bent jau pradžiai galėtų reikti investicijų :)

Kalbant apie verslininkus konsultantus, kurie parduoda sodinukus, manau reikia nepamiršti, dviejų dalykų: 1. jie suinteresuoti parduoti savo sodinukus, 2. kam jiems "augintis" konkurentą. Taigi, tokie verslininkai nelabai kelia pasitikėjimą.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...