Jump to content

vaismedziai ir vaiskrumiai musu sode


sonata ukininke

Recommended Posts

Trešnės genėjimas: 

Ir manęs dar laukia didelė trešnė (didesnė nei šiame video), kurioje bandysiu nupjauti viršūnę, praretinti ir pažeminti. Bet neiškart gausiu galutinį norimą rezultatą, o palaipsniui, kažkiek šiemet pažeminsiu ir žiūrėsiu, kaip po metų atrodys.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 2 savaičių...
On 2020-02-29 at 20:18, vk_ pranešimas:

Trešnės genėjimas: 

Ir manęs dar laukia didelė trešnė (didesnė nei šiame video), kurioje bandysiu nupjauti viršūnę, praretinti ir pažeminti. Bet neiškart gausiu galutinį norimą rezultatą, o palaipsniui, kažkiek šiemet pažeminsiu ir žiūrėsiu, kaip po metų atrodys.

Labas vk_  :hand: Apie tręšnių genėjimą buvo laida Svajonių ūkio kovo 8d., Amšiejus pasakojo kas atsitinka pjaustant šakas su tikslu "pažeminti" augalą, dažnai gaunasi atvikštinis variantas. 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 6 valandas, Linuxx pranešimas:

Labas vk_  :hand: Apie tręšnių genėjimą buvo laida Svajonių ūkio kovo 8d., Amšiejus pasakojo kas atsitinka pjaustant šakas su tikslu "pažeminti" augalą, dažnai gaunasi atvikštinis variantas. 

Sunkiai radau tą laidą, paminėjai datą prieš 3 dienas, o realiai tai ne paskutinė, o net priešpriešpaskutinė 23 serija: https://play.tv3.lt/svajoniu-sodai-10368055

Nepaminėjai argumento, o Amšiejaus argumentas tik toks, kad tai gali paskatinti vilkūglių augimą. Iš esmės bet koks genėjimas bet kada sužadina vilkūglių augimą. Jei nugenėsi vasarą kaip siūlo Amšiejus, tai lygiai taip pat paskatinsi vilkūglių augimą sekantį sezoną. Nematau tame jokios problemos, ji lengvai išsprendžiama dar vasarą iškarpant nereikalingus ūglius. Tačiau net vasarą neiškarpius nėra jokių problemų tai iškarpyti sekantį pavasarį. Mano supratimu, idealiausias genėjimas yra kai genima ir pavasarį, ir vasarą. Vasarinis genėjimas leidžia anksti nukirpti nereikalingus ūglius, patrumpinti ūglius ir nukreipti augalo jėgas vaisinių šakelių auginimui. Taip padarę gausime ne vieną ilgą ūglį, o trumpesnį ūglį su išaugusiomis šoninėmis šakelėmis, kurios greitai duos derlių.

Tą savo didelę trešnę patrumpinau maždaug metru (nupjoviau viršūnę ties pirmu išsišakojimu) ir praretinau vainiką. Labai daug žiedų, tai dar pagailėjau. Norisi kitą pavasarį dar pažeminti, turbūt nupjausiu viršūnę ties sekančiu išsišakojimu. Arba tai padarysiu pagal Amšiejų vasarą nuvalgius uogas. Aš kasmet vasarą po derliaus nuėmimo truputį apgeniu vyšnias ir trešnes. 

Pas mus daug mitų ir nežinojimo dėl genėjimo. Tai šilauogių 4 metus negalima genėti, tai žiemą negalima genėti, o apie vasarinį genėjimą išvis dauguma net negirdėję. O išties galima ir net verta genėti ištisus metus - keturis sezonus.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš valandą, vk_ pranešimas:

Sunkiai radau tą laidą, paminėjai datą prieš 3 dienas, o realiai tai ne paskutinė, o net priešpriešpaskutinė 23 serija: https://play.tv3.lt/svajoniu-sodai-10368055

Nepaminėjai argumento, o Amšiejaus argumentas tik toks, kad tai gali paskatinti vilkūglių augimą. Iš esmės bet koks genėjimas bet kada sužadina vilkūglių augimą. Jei nugenėsi vasarą kaip siūlo Amšiejus, tai lygiai taip pat paskatinsi vilkūglių augimą sekantį sezoną. Nematau tame jokios problemos, ji lengvai išsprendžiama dar vasarą iškarpant nereikalingus ūglius. Tačiau net vasarą neiškarpius nėra jokių problemų tai iškarpyti sekantį pavasarį. Mano supratimu, idealiausias genėjimas yra kai genima ir pavasarį, ir vasarą. Vasarinis genėjimas leidžia anksti nukirpti nereikalingus ūglius, patrumpinti ūglius ir nukreipti augalo jėgas vaisinių šakelių auginimui. Taip padarę gausime ne vieną ilgą ūglį, o trumpesnį ūglį su išaugusiomis šoninėmis šakelėmis, kurios greitai duos derlių.

Tą savo didelę trešnę patrumpinau maždaug metru (nupjoviau viršūnę ties pirmu išsišakojimu) ir praretinau vainiką. Labai daug žiedų, tai dar pagailėjau. Norisi kitą pavasarį dar pažeminti, turbūt nupjausiu viršūnę ties sekančiu išsišakojimu. Arba tai padarysiu pagal Amšiejų vasarą nuvalgius uogas. Aš kasmet vasarą po derliaus nuėmimo truputį apgeniu vyšnias ir trešnes. 

Pas mus daug mitų ir nežinojimo dėl genėjimo. Tai šilauogių 4 metus negalima genėti, tai žiemą negalima genėti, o apie vasarinį genėjimą išvis dauguma net negirdėję. O išties galima ir net verta genėti ištisus metus - keturis sezonus.

Aš žiūrėjau čia apie trešnes  https://play.tv3.lt/svajoniu-ukis-10370603 . O aš su kriaušėmis taip prisižaidžiau... pernai pavasarį patrumpinau, o per vasarą prie visų neradau laiko prieiti ir ūglius išpjauti...tai šį pavasarį matau akivaizdų skirtumą tarp tų kur išpjoviau ūglius, ir kur palikau...Darau išvadą, kad genėti ne tik galima ištisus metus, bet ir BŪTINA :icon-biggrin:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 11 valandų, Linuxx pranešimas:

Aš žiūrėjau čia apie trešnes  https://play.tv3.lt/svajoniu-ukis-10370603 . O aš su kriaušėmis taip prisižaidžiau... pernai pavasarį patrumpinau, o per vasarą prie visų neradau laiko prieiti ir ūglius išpjauti...tai šį pavasarį matau akivaizdų skirtumą tarp tų kur išpjoviau ūglius, ir kur palikau...Darau išvadą, kad genėti ne tik galima ištisus metus, bet ir BŪTINA :icon-biggrin:

Aa, kalbėjai apie šitą laidą, o aš ieškojau kažko apie pavasarinį genėjimą ir nuklydau. :)

Šitoje laidoje Amšiejus rodo iš pavasarį patrumpinto ūglio išaugusius tris ūglius ir sako, kad taip nepažeminsi. Tam turiu tokius komentarus:

1) nesutinku, kai teigia, kad prikirpus išaugę trys ūgliai gali būti aukštesni nei nenukirpus toliau būtų augęs vienas ūglys. Šaka turi tiek pat jėgų, todėl kai vietoje vieno ūglio jėgos persiskirsto trims ūgliams, tai jie išaugs mažesni.

2) sutinku, kad rodytu atveju ūglys pavasarį buvo prikirptas nelabai teisingai. Man patinka V.Orecho metodika, kai jis žemindamas visada ūglį prikerpa ties šonine šakute, kad šakos augimo jėgos būtų pervestos į tą šoninę šakutę. Tokiu atveju prikirpus ties šonine šakute augs ta šoninė šakutė ir, greičiausiai, išaugs keli nauji vertikalūs ūgliai, kuriuos sekančio genėjimo (arba vasarinio, arba pavasarinio) metu vistiek reiks vėl iškirpti.

3) prisižiūrėjau daug profesionalių sodininkų video apie genėjimą ir jaunų medelių formavimą, tai negaliu atsistebėti, kiek daug šakų reikia iškirpti. Manau, kad dauguma iš mūsų per mažai genime. (Vėliau radęs įdėsiu tokių video pavyzdžių.)

4) iš Amšiejaus kalbų minėtoje 25-oje svajonių sodų serijoje beveik neįmanoma suprasti, kaip reikia genėti trešnes. Amšiejus paburba, kad vieno negalima, antro negalima, nukerpa kelias šakeles praretinimui ir žiūrovams belieka pasidaryti išvadą, kad trešnių genėjimas ne jų jėgoms, kad reikia būti kaip minimum mokslų daktaru kaip Amšiejus, kad genėti trešnes, ir jiems belieka arba samdyti Amšiejų genėjimui, kas nerealu, arba palikti negenėtas trešnes, kas yra blogai.

5) Ką ten parodo, tai pagrinde susiję su vainiko praretinimu. O kur informacija apie tai, kaip formuoti skeletines šakas, kaip praplatinti vainiką? Pažiūri V.Orecho video - ir viskas aišku, galima eiti ir nugenėti, o pažiūri svajonių sodų / Amšiejaus video ir tampa aišku, kad viskas neaišku ir geriau nieko nedaryti. 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 9 valandas, vk_ pranešimas:

3) prisižiūrėjau daug profesionalių sodininkų video apie genėjimą ir jaunų medelių formavimą, tai negaliu atsistebėti, kiek daug šakų reikia iškirpti. Manau, kad dauguma iš mūsų per mažai genime. (Vėliau radęs įdėsiu tokių video pavyzdžių.)

Va čia geras filmukas apie vasarinį genėjimą, ypač abejojantiems ar galima kokią šakutę nukirpti. Tiesa, čia apie abrikosus, o ne trešnes, bet jie taip pat kaulavaisiai ir apie juos pas mus kalbama, kad jų beveik nereikia/negalima genėti: 

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 13 valandų, vk_ pranešimas:

Kodėl nukertant šakelę reikia palikti mažą kotelį: 

 

Ačiū vk_ už įkeltus video :romance-heartsfade: kadangi mokyklose karantinas, ir reikia sėdėti su mažąja namuose, tai ramiai galėsiu viską peržiūrėti :eusa-dance:.Šiaip V. Orecho video vieni mano mėgstamiausių, bet kai ūkyje kultūrų įvairovė, ir reikia spėti pažiūrėti ir N. Kiktenko, ir A. Kolesnikov, ir dar daug kitų... o dar pradėjau domėtis vymedžiais ;)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 9 valandas, lunacy pranešimas:

Galvoju sausmedžių keletą pasisodint šiais metais, gal pasidalintumet nuomonėm ir patirtim apie veisles? Ir kaip manot nuo šilauogių tranšėjos krašto užtektų 3m tarpo sausmedžiams ir kokiais tarp pačių augalų tarpus geriausia būtų daryt? 

Pas mane pasodinti Karina, Nimfa ir Bakčarskij velikan. Nimfa nepatinka - mažos uogos, mažas derlius, anksti vasaros gale paruduoja lapai ir tada atrodo negražiai. Praėjusį ketvirtadienį mačiau, kad jau Nimfos žiedai išlindo iš pumpurų, gal pergyvens šalnas. Karina kur kas geresnė veislė, deri net vienas krūmas, atrodo gražiai, nereiklus, uogos ir derlius vidutiniai. Bakčarskij velikan dar mažas ir nederėjo, negaliu komentuoti. Sausmedžių veislės būna dviejų tipų - rusiško žemyninio klimato, kurios tik truputį atšilus jau ima skleisti pumpurus žiemą ar net vėlyvą rudenį, ir mūsų klimato lenkiškos. Uogos nėra ypatingai skanios, jų pliusas, kai prinoksta anksčiau už kitas uogas. Rekomenduočiau geriau pirma pasisodinti alksnialapių medlievų, jų uogos skanesnės ir krūmeliai visai nereiklūs. :)

Va čia pateikta sausmedžių veislių lentelė.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 38 minutes , vk_ pranešimas:

Pas mane pasodinti Karina, Nimfa ir Bakčarskij velikan. Nimfa nepatinka - mažos uogos, mažas derlius, anksti vasaros gale paruduoja lapai ir tada atrodo negražiai. Praėjusį ketvirtadienį mačiau, kad jau Nimfos žiedai išlindo iš pumpurų, gal pergyvens šalnas. Karina kur kas geresnė veislė, deri net vienas krūmas, atrodo gražiai, nereiklus, uogos ir derlius vidutiniai. Bakčarskij velikan dar mažas ir nederėjo, negaliu komentuoti. Sausmedžių veislės būna dviejų tipų - rusiško žemyninio klimato, kurios tik truputį atšilus jau ima skleisti pumpurus žiemą ar net vėlyvą rudenį, ir mūsų klimato lenkiškos. Uogos nėra ypatingai skanios, jų pliusas, kai prinoksta anksčiau už kitas uogas. Rekomenduočiau geriau pirma pasisodinti alksnialapių medlievų, jų uogos skanesnės ir krūmeliai visai nereiklūs. :)

Va čia pateikta sausmedžių veislių lentelė.

O kokius tarpus patartum daryt? 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 8 valandas, lunacy pranešimas:

O kokius tarpus patartum daryt? 

Renkantis tarpus turbūt reiktų priimti, kad sausmedžiai (kaip ir šilauogės) gali užaugti maždaug žmogaus ūgio, gal net iki 2 metrų aukščio, o taip pat tai gana platūs krūmai. Na, krūmų platumą kažkiek galima reguliuoti genėjimu. Jei tarp krūmų centrų paliksi 3 metrus, tai primesk, kad suaugę krūmai gali būti 2 m pločio, tada gaunasi 3 m tarp krūmų centrų, bet nuo centro kiekvienas krūmas į plotį dar eina po 1 metrą ir tada tarpas tarp krūmų vainikų lieka tik 1 metras. Dėl ko tau svarbus šis tarpas - dėl saulės šviesos ar dėl galimybės kažkokia technika pjauti žolę? Jei dėl saulės šviesos, tai sakyčiau, kad galima sodinti kas 3 m, bet tai minimalus atstumas ir turint daug žemės bent jau pietų kryptimi galima būtų daryti didesnį tarpą. O jei svarbu dėl žolės pjovimo - tai planuok pagal savo naudojamą techniką.

Aš šilauoges auginu tranšėjoje, tai yra susodintas eilėje, kur jų vainikai liesis, tai manau, kad ir sausmedžius galima sodinti taip, kad jų vainikai eilėje susijungtų, tai yra maždaug kas 1,5 ar 2,0 metro, bet tarp eilių reiktų daryti didesnį tarpą, kad netrūktų saulės.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 2 savaičių...
Prieš 10 valandų, Linuxx pranešimas:

Galvoju pasisodinti keletą medlievų, kažin kurios būtų pačios skaniausios :rolleyes:  vk_ kokias augini?

Sveika, Linuxx. :)

Dabar auginu du krūmus Northline ir dar pernai pasisodinau po vieną Martin, Mandan ir Sleyt. Northline skonis puikus, sūnus paauglys mielai ateina ir valgo, o paaugliui nieko neįsiūlytum, jei jam nebūtų skanu. :D  Pernai tik pasodinti jau derėjo Martin ir Sleyt. Martin uogos taip pat puikios - didelės ir skanios. Sleyt buvo pora kekių, kekės nustebino tuo, kad uogos jose kabo retai, ir uogos buvo smulkesnės. Bet benokstančios uogos kažkur dingo, gal paukščiai nulesė, mums liko tik kelios uogytės, tai kažkaip dėl jų skonio net negaliu nieko pasakyti.

Sakyčiau, kad reikia imti ne bet kokias medlievas, o būtent alksnialapes medlievas, nes yra ir kitokių medlievų porūšių, dalis kurių yra dekoratyvinės, kitos auga labai aukštos, dar kitų uogos bus valgomos, bet ne tokios geros.

Pernai rinkdamasis naujas veisles daug dėmesio skyriau, kad jos būtų žemaūgės ir stambesnėmis uogomis. Dabar manau, kad nebūtina taip griežtai ieškoti žemaūgių, nes lengvai galima jas nukirpti bet kokiame aukštyje ir jos puikiai derės. Pavyzdžiui, mano Northline pagal aprašymą auga iki 3 m, o realiai jos pas mane gal dar nepasiekė 1.5 metro, bet jau puikiai dera. Martin pagal aprašymus turėtų augti iki 3 ar 4 metrų, bet esu tikras, kad ją galima nukirpinėti norimame aukštyje ir ji puikiai jausis ir derės. Pavyzdžiui, galima palaikyti 2 m aukštį, kad būtų patogu uždėti tinklą nuo paukščių. Arba norint galima būtų apriboti nors ir 1.5 m aukščiu, nes šie augaliukai dera jau būdami pusmetrio aukščio. :) Todėl dabar rinkdamasis veislę pirmiausia žiūrėčiau, kad uogos būtų didesnės, o dėl aukščio galima drąsiai imti veisles, kurios užauga iki 4 m ir jas palaikyti norimame žemame aukštyje.

Beje, šios medlievos lengvai dauginasi atžalomis, todėl nusipirkite krūmelį, o vėliau, jei patiks, iš atžalų dar sau pasodinsite ar draugams padovanosite. Mano paskutinėje įdėtoje pernai pasisodintos medlievos nuotraukoje taip pat jau matosi maža atžalėlė - nuo kamieno truputį į kairę. Northline sodinau po vieną mažą pagaliuką iš P9 puodelio, o dabar viename krūmelyje yra gal 30 stiebelių, kitame - gal 20 stiebelių. Leidau krūmams pasiplėsti į plotį, bet nuo vieno krūmo šiemet 4 atžalas jau atiduosiu seseriai.

Pas mus sode dar auga kažkokia labai sena medlievų veislė, tai krūmeliai atrodo neblogai, žydi gražiai, pradėjus uogoms nokti pirmos uogos dar gana valgomos, nors mažesnės ir sausesnės, o vėliau kitos uogos tiesiog uždžiūna ir lieka nevalgomos. Todėl sodinkite geras šiuolaikines veisles, o ne bet kokią nežinomą medlievą iš kaimyno patvorio.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Neplanuotai sugalvojome dar kelias vyšnias pasisodinti. Domina veislės Notė, Grabauskinė, Sabina, Molodiožnaja, Pandy, North star, Lucyna. Ketinu vyšnias formuoti žemu vainiku, gal iki maždaug 2.5 metro aukščio. Gal galite pakomentuoti išvardintas veisles arba parekomenduoti kitas jums patinkančias veisles? Man būtina sąlyga - atsparumas ligoms, aš jų niekuo niekada nepurkšiu nuo ligų.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...