Jump to content

DANIELIAI


Doncas

Recommended Posts

Keletas straipsnių apie danielius ir jų auginimą

Veislei auginami gražuoliai danieliai džiugina šeimininkų akis

Vytautas MALŪKAS

Mažeikių rajono Antanavos kaime gyvenantis ūkininkas Česlovas Čepas drauge su sūnumi Gintautu užsiima kiek neįprastu verslu: septynių kilometrų ilgio tvora aptvertoje 140 hektarų valdoje augina danielius, tauriuosius elnius ir keletą muflonų – kalnų avinų.

Ateinančiais metais sukaks 10 metų, kaip šie gražuoliai gyvūnai apsigyveno Čepo elnių ūkyje.

PRADĖJO NUO PENKIŲ

Iš pradžių Č. Čepas vertėsi grūdinių kultūrų auginimu – šis verslas sekėsi sunkiai, nedavė laukto rezultato, tad ūkininkas su sūnumi nusprendė visas lėšas mesti į naują verslą. „Pirmą kartą prieš dešimtį metų danielius pamačiau Danijoje – ten jie vaikšto po kiemus“, – teigė Gintautas.

Iš pradžių anūkams ir sau pasidžiaugti iš Panevėžio medžioklės ūkio parsivežė penkis danielius. Patinas buvo kilęs iš Slovakijos. Vėliau augintinių būrys pasipildė danieliais iš Vokietijos.

Naujieji augintiniai augo parkelyje prie namų, gyvūnai nuėdė visus menkaverčius krūmus, taip lyg papuošdami savo teritoriją.

„Mažame aptvare pradėjo trūkti pašarų, reikėjo juos papildomai šerti, tad plotą padidinome iki 40 hektarų. O kai visiškai neliko grūdinių kultūrų, aptvėrėme visą savo turėtą teritoriją“, – prisimena Č. Čepas.

Kiek gyvūnų ūkyje dabar, tėvas ir sūnus sako tiksliai dar nesuskaičiavę: didelis jauniklių prieaugis, tad spėja, kad danielių dabar yra apie tris šimtus.

Šiuo metu Čepų teritorijoje ganosi ir 30 tauriųjų elnių bei 7 muflonai.

DANIELIAI

NORI BENDRAUTI

Grakščių gyvūnų ūkyje kyla dar vienas statinys – moderni gaudykla, kuri padės augintinius suskaičiuoti, sužymėti, jei reikia, jie sulauks veterinaro pagalbos.

Č. Čepas su sūnumi džiaugiasi, kad investuotos lėšos po truputį pradeda sugrįžti: per praėjusį sezoną pardavė apie 70 gyvūnų.

„Iškart parduodame po penkis, šešis ar dešimt gyvūnų. Vieni juos perka dėl grožio, kiti nori įsiveisti. Mūsų rajone danielių auginimu užsiima vienas kitas žmogus, daugiausia jų išsiveža kitų rajonų gyvulių augintojai“, – sakė Č. Čepas.

Nemažai danielių augintojų yra Marijampolės rajone, Čepų augintinių iškeliavo į Telšius, Kretingą, Skuodą, Šilutę, net Kupiškį.

Turi praeiti keletas savaičių, kol danieliai pripranta naujoje vietoje. Būna, kad pro plyšį pabėga, tad naujiesiems šeimininkams tenka gaudyti.

„Mūsų, jei išeina iš aptvaro, niekur toli neina, laikosi prie tvoros, o po to grįžta – mato, kad geriau nebus. Tik pabandyk palikti atvirus vartus, ateina ir į kiemą“, – pasakoja Gintautas. „Jiems reikalingas ir bendravimas, ne tik ėdalas“, – juokdamasis priduria tėvas.

DARBO NEDAUG

Auginti danielius ir elnius, pasak antanaviškių, nėra sunku. Tai laukiniai gyvūnai, jie, ypač danieliai, atsparūs ligoms, nėra lepūs. Vasarą nieko nereikia – ganosi savarankiškai, tik patys šeimininkai juos palepina obuoliais. Žiemą nuveža šieno, siloso, miltų, druskos, grūdų ir runkelių.

„Darbo yra, bet daug lengviau nei auginant gyvulius. Mūsų augintiniams nereikia tvartų, nereikia jų melžti, valyti mėšlo. Vieną dieną reikia daugiau padirbėti, kitą gali nieko neveikti“, – teigė Gintautas.

Po ganiavos gražėja ganyklos, gerėja pievų kokybė, kadangi danieliai žolės neišmina.

Danieliai yra baugesni, jei kas atsitinka, šoka ir bėga, taurieji elniai – jaukesni, ramesnio charakterio.

Mažame aptvare danieliai pripranta, leidžiasi šeriami iš rankų. „Išeinu su kibiru – atpažįsta ir ateina, bet yra ir tokių lyg laukinių: neria į mišką, pašaro manosi patys“, – apie savo globotinius pasakoja Gintautas. „Kol nereikia žmogaus paramos, jie artyn ir neina“, – vėl sūnui antrina tėvas.

NEPRIPAŽĮSTAMI

EKOLOGIŠKAIS

Danielių mėsa itin kokybiška – iš laukinių gyvūnų viena geriausių, ji nėra tokia sausa kaip stirnos ar elnio. Tik pas mus dar nėra ištirta rinka ir mėsos kainos nežinomos. Vokietijoje kilogramas danielių mėsos kainuoja vidutiniškai penkis eurus (apie 17 Lt).

Čepai turi minčių rengti savo mėsos cechą, bet kol kas jų ūkyje per mažos apimtys, tad augina gyvūnus veislei. „Savai skerdyklai reikėtų labai didelių investicijų, o kad jos atsipirktų, reikia turėti apie du tūkstančius gyvūnų“, – teigė Gintautas.

Susiduria danielių augintojai su viena problema: Lietuvoje tokie gyvūnai nepripažįstami už gyvulius.

„Taip, matyt, taupoma: valstybei už tokių gyvūnų auginimą kol kas nereikia mokėti jokių išmokų. Reikalai po truputį pradeda judėti, vyksta skaičiavimai, bet ekologiškais gyvūnais danieliai dar nepripažįstami. Ateityje tai vis tiek bus – Vokietijoje ir kitose Europos šalyse šis verslas pripažįstamas“, – tiki Č. Čepas.

Kasmet augintiniai pereina per vadinamąsias „stakles“: čia jie tiksliai suskaičiuojami, ženklinami, suskirstomi pagal šeimas. „Pas mus viskas kaip ir turi būti, stengiamės viską daryti taip, kad situacija būtų žinoma ir valdoma“, – sakė Gintautas.

PER RUJĄ NEĖDA

Antanaviškiai bendrauja su 60 kilometrų nuo Berlyno gyvenančiu kolega vokiečiu. Jis turi 400 hektarų žemės, augina apie šimtą elnių ir pustrečio tūkstančio danielių.

Lankydamasis pas Čepus svečias apžiūrėjo jų turimus plotus ir priėjo prie išvados, kad tokiose valdose galima auginti trigubai daugiau gyvūnų.

Daugelį augintinių šeimininkai pažįsta. Turi penketą šešetą trofėjams skirtų danielių. Kartais kas nors atvažiuoja ir kurį nusišauna – nori pasidaryti iškamšą. Ar negaila? „Kai priauga, derlių juk reikia nuimti, tad ko čia gailėsies?“ – sako Č. Čepas.

Pačių perspektyviausių, geriausių šauti neleidžia. Per spalio ir lapkričio mėnesiais vykstančią danielių rują tarp jų vyksta įnirtingos kovos. Patinai tuo metu nieko neėda, pasak šeimininkų – kriokia, mušasi, grumiasi priklaupę, susirakinę ragais. Silpnesnieji sumušti ateina arčiau namų, gaivaliojasi iki penkių dienų, po to išeina ir vėl grįžta sumušti. Kitąmet jaunikliai tokį gyvūną pribaigtų, tad jis ir skiriamas prie trofėjinių.

Per tas kovas pasitaiko ir nelaimių: kartą dvikovoje vienas danielius krito. Nelaimėlį vienu smailu ragu nusmeigė jaunas patinas: pirmaisiais metais jų ragai panašūs į ylas. Vėliau susiformuoja gražūs ragai – tai priklauso nuo gyvenimo sąlygų, veislės.

BRAKONIERIAI NESILANKO

Apie100 kilogramų sveriantys danielių patinai užaugina trijų kilogramų ragus. Patelės paprastai sveria perpus mažiau. Taurieji elniai daug lengvesni, jie mažiau ėda.

Šimtui patelių reikia trijų patinų. Patelės aptvaruose veda iki 20 metų. Patinai gražius ragus turi iki dvylikos metų, po to jie pradeda mažėti.

Keletą metų trisdešimtį patelių sukergiantis danielius paskui pradeda silpnėti.

Taurieji elniai rujoja rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje. Šeimininkai pusę turimų elnių planuoja parduoti.

„Laikysim vieną bandelę, ir užteks. Veisti jų daug nežadame“, – apie savo planus kalba Č. Čepas.

Su brakonieriais susidurti dar neteko – niekas į jų augintinius nesikėsino. „Kokie čia gali būti brakonieriai, jei viskas vietoje. Tai būtų galima pavadinti tik vagyste – panašiai iš ganyklų pavagia karves“, – teigė pašnekovai.

Vasaros pabaigoje šeimininkai apžiūri tvoras kad neliktų skylių. Plėšrūs žvėrys prie augintinių neprieina, lapės nieko negali padaryti – danieliai nuo jų apsigina patys.

MEDŽIOTI NENORI

„Pas mus puikiai galėtų veistis zuikiai, bet jų pasirodo vienas kitas. Matyt, juos išretina gandrai, vanagai ar tos pačios lapės“, – svarstė Č. Čepas.

Ir tėvas, ir sūnus yra medžiotojai, bet pastaruoju metu medžioti kažkodėl nenorį. Vyresnysis Čepas medžioja seniai, pasakoja, kad Balėnose nušovęs didelį briedį, kurio ragai parodoje buvo įvertinti bronzos medaliu.

Vasarą daug dėmesio Čepai skiria namų aplinkai – jų sodyba – viena gražiausiai tvarkomų Laižuvos seniūnijoje.

Žmona mėgsta medžio dirbinius, tad sodyboje daug medinių dekoratyvinių papuošalų, dailių pastatų. Netrūksta čia ir įvairiausių gėlių bei gražių augalų. Laiko vos ne visų rūšių naminių paukščių, gyvūnų, turi nemažą avių bandą.

Bet labiausiai Čepai didžiuojasi savo danieliais.

„Kažkada važinėjau po Čekiją. Ten gyvenantys žmonės turi didelę danielių auginimo patirtį. Viską apžiūrėjęs nutariau, kad mūsų ūkis nieko nesiskiria nuo jų“, – džiaugėsi Gintautas.

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Gintautas ir Česlovas Čepai džiaugėsi, kad į danielius investuoti pinigai po truputį pradeda grįžti.

Danielius

Kūno masė 50 – 125 kg. Ne taip grakštus kaip kiti elniai, kojos trumpokos. Kailis vasarą gelsvai rudas, į šonu apačią šviesėjantis. Nugara ir šonai dėmėti. Per nugaros vidurį tęsiasi tamsesnė juosta, ypač ryški ant pasturgalio ir uodegos. "Veidrodėlį" iš viršaus ir šonų supa tamsių plaukų juostelė. Žiemą plaukai ilgesni, taukesni ir tamsesni, dėmėtumas neryškus arba visai neįžiūrimas. Patinai turi ragus, ragą sudaro kamienas, akinė ir pomentinė šakos ir mentė.

Patinų amžių galima nustatyti pagal kūno išvaizdą ir ragus. Jaunų elnių galva iš šono smaili, plonas kaklas, silpna priekinė kūno dalis. Vyresnių patinų galva platesnė, kaklas storesnis, nuo 3 – 4 metų atsiranda "Adomo obuolys", priekinė kūno dalis masyvesnė. Gogas išryškėja tik nuo 8 metų amžiaus. Jauni žvėrys kaklą laiko iškėlę statmenai, vyresnių patinų kaklas nuleistas, bet ne taip žemai kaip tauriųjų elnių. Pirmieji danieliaus ragai – nedideli kauliniai iešmeliai su sustorėjusiu pamatu. Antrieji ragai turi akinę ir pomentinę šakas, o kartais ir mentės užuomazgą. Geriausiai išsivysčiusius ragus nešioja 8 – 10 metų danieliai. Vyresnių patinų ragai pradeda menkėti. Danieliai ragus meta balandžio – gegužės mėnesiais (senesni anksčiau, jaunesni ir ligoti – vėliau). Netrukus pradeda augti nauji ragai, kurie iki rugpjučio mėnesio sukaulėja.

Jaunų patelių kūnas lieknas, kojos ilgos, plonas kaklas. Vyresnių patelių ilgesnė galva, storesnis kaklas, pilvas kiek nukabęs. Senų žverių kaklas ir galva prakaulus, nukabę pilvas, "įkritę" šonai.

Danielių pėdsakai (3,5 – 4,5 x 5,5 – 8,0 cm) pailgesni ir smailesni kaip tauriojo elnio. Svarbus skiriamasis bruožas – didelis, apimantis pusę kanopos, trynės atspaudas (tauriojo elnio trynė sudaro apie trečdalį kanopos atspaudo).

Danieliai gyvena nedideliuose lapuočių ir mišriuose miškuose. Vasarą minta įvairiais žoliniais augalais, žiemą ėda lapuočių medžių ir krūmų ūglius ir žievę, viržius, mėlynes. Megsta ažuolų giles, laukinių obelų ir kriaušių vaisius.

Rujoja spalio – lapkričio mėnesiais. Patinas laikosi su keliomis patelėmis, išveja iš būrio jaunus patinus. Rujojančio patino balsas kimus, primena kosėjimą.

Patelės pradeda rujoti antraisiais arba trečiaisiais gyvenimo metais. Nėštumas trunka 7,5 – 8 mėnesius. Gimsta l, retai 2 jaunikliai.

Lietuvoje danieliai pradėti aklimatizuoti dar XVIII amžiuje, bet vėliau išnyko. 1976 – 1977 metais i Šilutės ir Marijampolės rajonus buvo atvežti danieliai iš Askanija Novos, Čekoslovakijos ir Vengrijos, vėliau išleisti ir kitose vietovėse. 1995 m. Lietuvoje 11 – je rajonų aptvaruose ir laisvėje gyveno 430 danielių. Ūkyje nuolat palaikoma 150-300 danielių.

--------------------------------------------------------------------------------

www.cepoukis.lt

Konsultuojame visais elnių ir danielių auginimo, bei aptvarų įrengimo, klausimais. Tel. nr: +370 698 08705

Adresas: Antanava, Mažeikių rajonas.

Jei reikia danielių pirkimui, tai šits žmogus parduoda jų, galite kreiptis, jei žadate danielių ūkį kurti.

Informacija iš :http://www.ukioklubas.lt/forumas/index.php?topic=140.0

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Danielius dar kitaip demetasis elnias. Didesnis uz stirna bet mazesnis uz elnia. Buvo bandoma veisti Lietuvoj. Kintu miskas viena is tokiu vietu. Buvo net galingas aptvaras irengtas aklimatizacijai. Deja brakonieriu ir seip nelabai garbingu medziotoju praktiskai issaudytas. Like vienetiniai egzeplioriai :icon-cry:

Danielius ir demetasis elnias tai du skirtingi gyvunai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Danielius dar kitaip demetasis elnias. Didesnis uz stirna bet mazesnis uz elnia. Buvo bandoma veisti Lietuvoj. Kintu miskas viena is tokiu vietu. Buvo net galingas aptvaras irengtas aklimatizacijai. Deja brakonieriu ir seip nelabai garbingu medziotoju praktiskai issaudytas. Like vienetiniai egzeplioriai :icon-cry:

Danielius ir demetasis elnias tai du skirtingi gyvunai.

Taip pat yra ir dvikoju danieliu :lol:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Danielius dar kitaip demetasis elnias. Didesnis uz stirna bet mazesnis uz elnia. Buvo bandoma veisti Lietuvoj. Kintu miskas viena is tokiu vietu. Buvo net galingas aptvaras irengtas aklimatizacijai. Deja brakonieriu ir seip nelabai garbingu medziotoju praktiskai issaudytas. Like vienetiniai egzeplioriai :icon-cry:

Danielius ir demetasis elnias tai du skirtingi gyvunai.

Gali buti ne specialistas sitoj sriti, specialiai suklaidinti nenorejau. Taip girdejau sakant...Gal prastai nugirdau. bet seip ar taip gyvunai panasus.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 3 mėnesių...
  • po 10 mėnesių...
  • po 2 metų...
  • po 1 metų...
  • po 6 metų...

Na tai kaip kam sekasi su laukiniais gyvūnais? Reik jau pavasariui parsivežt.

Baigiu įpusėt tvorą apsitvert, tuoj reiks pirkt, kas kokių pasiūlymų susiradot?

Lėtai eina tas tvėrimas, trise per dieną 150 - 200 m nueinam.

Niekas nemokino kaip daryt, tai varom kaip išeina.

IMG_20191214_132503.jpg

IMG_20191216_130224.jpg

IMG_20200104_150549.jpg

IMG_20200104_154600.jpg

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 35 minutes , Inžinierius pranešimas:

Na tai kaip kam sekasi su laukiniais gyvūnais? Reik jau pavasariui parsivežt.

Baigiu įpusėt tvorą apsitvert, tuoj reiks pirkt, kas kokių pasiūlymų susiradot?

Lėtai eina tas tvėrimas, trise per dieną 150 - 200 m nueinam.

Niekas nemokino kaip daryt, tai varom kaip išeina.

IMG_20191214_132503.jpg

IMG_20191216_130224.jpg

IMG_20200104_150549.jpg

IMG_20200104_154600.jpg

Placiau gal gali? Kiek ha bus uztvert, bei kiek zveriuku numatyta isigyti? 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Pirmai pradžiai hektarų 17 dabar, o žvėriukų iškart daug neprisileisi. Visgi ir tvorai pinigėlį išleidau ir keturkojai (geri) nepigiai išeina.

Tad pradėsim nuo mažiau - apie 12 elnių ir kokie 20 danielių jau šiemet suvažiuot turėtų. Na o po to prieauglis. Jei tik sveiki būsim, žvėriukai irgi :romance-caress:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 13 minutes , Inžinierius pranešimas:

Pirmai pradžiai hektarų 17 dabar, o žvėriukų iškart daug neprisileisi. Visgi ir tvorai pinigėlį išleidau ir keturkojai (geri) nepigiai išeina.

Tad pradėsim nuo mažiau - apie 12 elnių ir kokie 20 danielių jau šiemet suvažiuot turėtų. Na o po to prieauglis. Jei tik sveiki būsim, žvėriukai irgi :romance-caress:

Savais ar kazkiek europiniu, eina gauti?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 5 savaičių...

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti×
×
  • Create New...