Jump to content

arkliai


Wadiss

Recommended Posts

Man asmeniškai Šairai negražūs, kažkokie arkliai ant kojūkų. Ir be to kam tų užsnienietiškų, jei turim labai gerą Lietuvišką veislę. Kažkur sakičiau , kad LT sunkiųjų veislės (gynaveislės) kumelės pačios pieningiausios pasaulyje. Kumeliukai savo ruoštu labai greitai auga. Dviejų metų jau būna apie 700 kg, tik aišku tėvai irgi ne mažiukai turi būti, bent kokius 700 kumelė o eržilas arti tonos. Beje ir veislei ir šeip pardavimui manau apsimokėtų juos auginti, nes grynaveislis LT sunkųjų eržilas kainuoja apie 15 000 Lt, kumelė apie 10 000 Lt, čia aišku turintys kilmės pažymėjimą, o eržilai turi būti licenzijuoti. Čia LT sunkieji ( į spotinius galit nekreipti dėmesio :icon-cool: ):

http://home.horses.lt/forum/viewtopic.p ... &start=600

Gaila nerandu daugiau nuotraukų, nes tikria yra įspūdingų. Dar stai lenkų sunkieji:

http://horses.fotosik.pl/albumy/400938-43.html

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 7 mėnesių...
  • po 2 metų...

Cia gal sakyciau skonio reikalas del veisles. Man Shire labai grazus, tokio egzempioriaus noreciau savo zirgyne viena todel, kad ju pas mus dar nera. Lt sunkieji tikrai ispudingi, bet norisi ir egzotikos siokios tokios....

O augint zirga/arkli del mesos...tas pats kas, koki suni tam paciam reikalui... :icon-confused:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 1 metų...

turiu 12 metų rusų ristūnę .Kumelė vardu Princesė ,10 metų gyveno aktyvų ,,sportininį,, gyvenimą.Dalyvaudavo lenktynėse.Netraumuota.

Noriu žinoti kaip nenutukinti arklio , ir koks minimalus užimtumas arkliui? Kokio dydžio aptvaras leistų komfortiškai jaustis?Kokie rujos požymiai?

Gal keisti klausimai ,bet man jie atrodo svarbūs :icon-redface:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

turiu 12 metų rusų ristūnę .Kumelė vardu Princesė ,10 metų gyveno aktyvų ,,sportininį,, gyvenimą.Dalyvaudavo lenktynėse.Netraumuota.

Noriu žinoti kaip nenutukinti arklio , ir koks minimalus užimtumas arkliui? Kokio dydžio aptvaras leistų komfortiškai jaustis?Kokie rujos požymiai?

Gal keisti klausimai ,bet man jie atrodo svarbūs :icon-redface:

Na, 12 metų arklys, aktyviai sportavęs - itin retas, mažai realus atvejis būtų, jeigu neturėtų bėdų bėdelių, kurias reikia sužiūrėt, kontroliuot, gydyt... Ar daryti kokie nors tyrimai, testai, atlikta profesionali veterinaro apžiūra? Parduodami tai visi sveiki, faktas :D

Pirmiausia, tai reikia šerti pagal poreikius ir pagal arklio sugebėjimus palaikyti masę. Negalima ilgai laikyti alkano, nes arklio skrandis mažas ir jis dažnai ėda (laisvai besiganantys per parą ėdimui skiria 16 - 18 val), kitaip skrandyje atsiras opos. Jeigu matote, kad reikalinga dieta, reiktų arba dažnai, po nedaug pašaro paduoti, arba šerti retai, bet nemaistingu pašaru - šiaudais, peraugusiu šienu, kad arklys visą laiką turėtų ką kramtyti. Šeriant prastesniu pašaru reikia papildomai duoti vitaminų, papildų.

Ką konkrečiai turit galvoje, sakydama minimalus užimtumas? Apie jojamo, kinkomo arklio režimą, ar apie laisvai gyvenančio, nedirbamo? Su neteisingu darbo krūviu bei neteisingu šėrimu yra susiję daug ligų, pvz tokia http://zmklubas.wordpress.com/2014/02/16/svenciu-liga/

Aptvaras - kuo didesnis, tuo geriau, į dydį neribojamas :D O šiaip manyčiau, kad normaliai išsibėgiot, reiktų bent kokių 80x30m :eusa-think: Komfortiškas gardas laikomas nuo 4x4m.

Rujojanti kumelė dažnai myžčioja, ypač kai prie jos prieina kitas arklys, kartais ir į žmogų taip reaguoja. Jeigu gyvena viena, kartais būna, kad rują pastebėti labai sunku.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 3 mėnesių...

Žirgynuose - nuo 350 iki 1000+ per mėnesį. Namuose galima paskaičiuoti: per mėnesį maždaug 2-2,5 rulono šieno ar šienainio x 6-7 mėnesiai (jei vasarą ganysis), 4-6 rulonai šiaudų kraikui, maždaug 5-6 kartus per metus kviesti kalvį apdrožti kanopas - mažiausiai 300 Lt už darbą ir dar už kurą gali reikt primokėti , jei kaustyti - bus žymiai brangiau. Jeigu reikės avižų, miuslių - normos pagal arklio kondiciją ir krūvį, tai paskaičiuoti iš anksto sunku. Ir dar gali prisidėti šimtas kitas vaistams nuo kirminų, veterinarinėms paslaugoms (pvz dantų sutvarkymui), įvairioms smulkmenoms ir pan. Čia jeigu arklys sveikas, nereikia ypatingos priežiūros, nereikia gydyt įsisenėjusias ar atsinaujinančias traumas, ligas.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ačiū už išsamius atsakymus. Mane domina žirgo laikymas pas save, kaip subalansuoti mitybą? Pašarais kurie skirti žirgams, sudėtį pagrinde sudaro miežiai, avižos, kukurūzai, tokių pašarų galima ir pačiam pasigaminti.

Dar duodamos morkos, jų irgi galima pačiams užsiauginti.

Pjuvenomis kreikti geriau ar šiaudais?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Dėl šėrimo yra labai plati tema... Žiūrint kokį žirgą planuojate auginti ir ką su juo veiksite. Šaltakraujams - darbiniams, poniams, žemaitukams, jeigu jie negauna didesnio krūvio, grūdiniai pašarai yra tiesiog nuodai. Seniau, kai arkliai ištisas dienas dirbdavo, avižos buvo būtinos, tačiau žmonės ir dabar galvoja, kad gerai prižiūri arklį duodami jam pasilepinimui grūdų. Žinau ne vieną atvejį, kai žmonės praktiškai darbui nenaudojamus arklius šėrė kartu su karvėmis - šienainis, kukurūzų silosas, miltai, kol jiems išsivystydavo toks laminitas, jog dėl skausmo negalėdavo pastovėti ar net atsikelti. Nu ir tada nuspręsdavo, kad arkliukas nusilpo ir dar papildomai avižų reikia puskibirį duoti, kad sustiprėtų :eusa-doh: Tai gerai, jeigu sugalvodavo išsikviesti nusimanantį veterinarą, kuris atvesdavo į protą.

Su sportinių šėrimu irgi reikia būti labai atsargiems. Dažnai jie šiek tiek prasčiau įsisavina pašarus, išeikvoja daugiau energijos, tačiau per didelės grūdinių pašarų normos jiems lygiai taip pat kenksmingos. Kai kurie specialistai mano, kad tik avižos yra optimaliausias, labiausiai toleruojamas variantas. Prieš šeriant kitais grūdiniais pašarais reikia įsitikinti, kad jų tikrai reikia - pvz žirgas gauna didelį krūvį ar prastai įsisavina pašarus, yra senas ir pan, ir vien avižos nepalaiko tinkamo įmitimo. Į kiekvieną žirgą reikia žiūrėti individualiai - jeigu jis mažai dirba, gauna kokybišką pašarą, yra gero įmitimo, tuomet grūdų jam aplamai nereikia.

Kreikti daug geriau pjuvenomis, jos geriau sugeria drėgmę, mažiau dulka, o jeigu arklys turi problemų su kvėpavimo sistema, šiaudai aplamai netinka. Sveikiems arkliams galima kreikti ir šiaudais, tik, žinoma, kokybiškais, nesupelijusiais. Šiaudų privalumas toks, kad jų lengviau gauti ir pigiau.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Šnekant apie veterinarus, gerus veterinarus, ar įmanoma jų surasti? Dažnai būnant kaime teko pastebėti, kad jie nebent vaistus nuleisti sugeba, o ką jau kalbėti apie žirgo profilaktinę priežiūrą, dantųų gydymą.

Turint žirgą, žinant kiek jis dirbs, kaip susidaryti jo mitybos "grafiką"? Pačiam tai perdaug sudėtinga ar net neįmanoma kuomet pradedi domėtis žirgais. Kur geriausia kreiptis?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kažkaip juokinga man paliko čia perskaičius viska. Visa savo gyvenimą praleidau su žirgais ir drysčiau jums prieštaraut :) Žirgus ir arklius geriausia yra kratyt šiaudais, žinoma kaip ir minėjo nesupelijusiais. Arkliams kvėpavimo ligos prasideda nuo dulkių, o rinkdami pašarą nuo pjuvenų arkliai pro nosi jų prisitraukia. Jeigu žirgas per nosį ytraukia dulkių, tai dalis jų nusėda kvėpavimo sistemoje. Žinoma yra tokių žirgų, kuriuos reikia laikyti ant pjuvenų ar durpių... Bet čia jau reti atvejai, arba arklys dygliuoja, arba būna tokių arklių kurie neturi saiko, sumesk nors ir puse rulono šiaudų jis vis tiek viska suės. Suprantama kai žirgas šokinėja 160cm ir yra laikomas ant pjuvenu, tokiu būdu jam daug lengviau normuot pašaro kiekį ir tokiu būdu neužsiaugins pilvo. Ir tarpkitko Vokietijoje elitinius žirgus laiko, ne ant pjuvenų, o ant plonų medžio drožlių, kurios yra daug stambesnės už pjuvenas ir nedulka.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Yra Lietuvoje keletas "arklinių" veterinarų, yra veterinarijos akademijos gydytojai, atvažiuoja iš Lenkijos, Latvijos. Bet realiai situacija labai bloga, gydytojų ryškiai per mažai, jeigu gyvensi kur nors užkampyje, ekstra atveju sunku bus ką prisikviesti.

Į tą mitybos grafiką taip sudėtingai nežiūrėkite, pagrindinis rodiklis yra žirgo įmitimas, pagal jį ir spręskite. Imant normalaus įmitimo, sveiką, geru pašaru šeriamą sportinį žirgą, jeigu jojamas kasdien, aktyviai, maždaug po 1 valandą, galima duoti apie 2 kg avižų. Jeigu kūsta, neprošal būtų pasikonsultuoti su arkliniu veterinaru, žirgų augintojais, ieškotis straipsnių internete, forumuose. Tik toks patarimas, kad viena nuomone nepasikliaukite, nes yra žmonių su skirtingais požiūriais, tenka pačiam atsirinkti, kas atrodo logiška ir teisinga, kaip mano dauguma ir kas tinka jūsų žirgui. Man asmeniškai šis klausimas neaktualus, nesidomiu plačiau, nes pas mane sunkieji arkliai, kurie ir be avižų yra per stori :D

Dulkės kažin ar pagrindinė, bet tikrai ne vienintelė kvėpavimo ligų priežastis. Pavojingiausios yra pelėsių sporos, kurių yra šieno ir šiaudų dulkėse. Būtent tas dulkes su pelėsio sporomis ir turėjau galvoje, nes pjuvenose įprastai pelėsio būna mažiau. Dar viena iš dažnesnių priežasčių - amoniako garai. Pjuvenos geriau sugeria kvapus ir drėgmę, sausesniame garde mažesnė tikimybė, kad į žirgo kanopas įsimes puviniai. Ir tų pjuvenų būna įvairaus stambumo, aišku, smulkios kaip miltai nėra gerai. O šiaip normalios, stambesnės pjuvenos dulka panašiai kaip ir šiaudai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kuo patys šeriate savo žirgus, nes susidaro vaizdas kad pagrindą sudaro šienas. duodate džiovintų daržovių, vaisių,pvz morkų, obuolių?

Daugelis sako jog avižos geresnės už miežius, tačiau paskaičius pašarų sudėti dažnai dedami miežiai, kaip ištikro yra? Duodate kukurūzų, saulėgrąžų?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Nu tai kas dar gali sudaryti šėrimo pagrindą, jei ne stambieji pašarai? :D Vaisiai ir daržovės tik palepinimui ir nėra būtina, dideliais kiekiais negalima šert.

Rašiau rašiau apie grūdų šėrimą, ir vėl klausimas tas pats :eusa-doh: Jeigu kažkas parašytų, kad savo lenktyniniams duodu miežių, kukurūzų, liucernos granulių, tai reiškia ir aš saviškiams, jeigu juos laikyčiau tik dėl grožio, galiu tokius pašarus duot? Pašaro parinkimas priklauso nuo krūvio ir nuo įmitimo - šitą sakinį suprantat?

Kaip viename seminare trumpai ir aiškiai pasakė apie parduodamų pašarų asortimentą: tai yra komercija. Nes jeigu žiūrint tik į tai, kas reikalinga daugumai eilinių žirgų, tai visose firmose pašarų asortimentas būtų : avižos, avižos, avižos - kokia konkurencija būtų? :D Tuo labiau, kad tiesiai iš ūkininkų galima avižas pirkti. Todėl primaišo visko, pradedant daržovėmis, baigiant datulėmis, bananais, gražiai įpakuoja, dar gražiau aprašo ir žaidžia pirkėjų emocijomis. Yra žirgai, kuriems reikia tų didesnės maistinės vertės pašarų, tačiau daug kas perka visiškai be reikalo.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 4 mėnesių...

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti


×
×
  • Create New...