Jump to content

Arklys kosti


Debora

Recommended Posts

Na "laužtuvas" ir užlenkė... Kai atlekia pieva išrietęs sprandą, visai nepanašus į stimpantį :lol:

Berods problema išsisprendė, kai sudrėkinau duodamą šieną. Dabar nebekosti. Gal šieno dulkėms alergiškas.

O dėl šalnų, tai tur būt nakvojo lauke. Kiek žinau, jis būdavo ganykloje maksimaliai, o žiemą išvesdavo kartais pabėgioti.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Berods problema išsisprendė, kai sudrėkinau duodamą šieną. Dabar nebekosti. Gal šieno dulkėms alergiškas.

Na, jeigu jis serga dusuliu, tai problema neišsisprendė, o tik sumažėjo... Dusulys nepagydoma ir progresuojanti liga. Arkliui reikia kuo daugiau gryno oro (24 h per parą laikyti lauke net ir žiemą), jokių dulkančių pakratų ir pašarų.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kaip nustatyti dusuli? Dabar perkelem arkliuka i laukini garda, siena drekinu, iki tamsos vaiksto po pievas...Nekosti. Ka dar padaryti? Patirties su arkliais jokios, o taip norisi, kad sveikas gyventu...Musu vetas nekoks, bijau net smulkmenose i ji kreiptis, gal kokie tyrimai yra. Be to is nezinojimo gal per daug jaudinuosi.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Debora,

kadangi tai naujas arkliukas, tai šiek tiek gali būti sunkiau patvirtint diagnozę, nes trūks tikslių duomenų, bet pradžia padaryta gera - drėkinami pašarai. Toliau reiktų išsiaiškinti keletą dalykų:

arkliuko veislę, amžių, ką dirbdavo ir kokiomis sąlygomis, kokiais krūviais. žiemos metu kokiom sąlygom gyveno, kaip dažnai buvo valomas gardas. Kur stovėjo pašarai, ar kokybiškas buvo šienas, šiaudai ir tt. ir reiktų pasiklausti, ar pas juos kosėdavo, ar ne. Jeigu kosėdavo, tai mažų mažiausiai 90%, kad bus LOPL.

Toliau, ką galite padaryti dabar jūs pati, arba veterinaras (nes iš praeities gali ateiti daug melo, tad ne viskuo galima tikėti).

1. pamatuoti temperatūrą. taip pat kvėpavimo dažnumą ramybėje, kvėpavimo garsus, paklausyti jo širdies darbą. ir svarbiausia - paklausyti plaučius su stetoskopu/fonendoskopu. yra dar toks plaučių funkcinis tyrimas, kurį taip pat galima atlikti namų sąlygomis. žodžiu, šiuos dalykus galima padaryti vietoje, kur arkliukas stovi, tik reikia suprasti, ką girdime, kiek turi būt norma, po kiek laiko ir tt. tam tirus parametrus galėčiau susakyti, bet svarbiausia yra jų vertinimas, o kai kurių niekaip neperduosit, reiktų tik jau pačiam nusimanančiam asmeniui vertinti girdint tiesiogiai.

2. tiksliai diagnozei nustatyti reiktų daryti bronchoskopiją - endoskopu lįsti į tracheją, ir pamatyti, kas joje yra, kaip atrodo jos, ir bronchų pradžios gleivinė, radus sekreto, jį paimti ir priduot laboratorijai dėl bakterijų užauginimo ir vaistų parinkimo. Endoskopijas dar Kauno veterinarai iš Stambių gyvulių klinikos (veterinarijos akademijoje). Jie taip pat atvyksta į vietą prie tokių susirgimų (ir kitokių). Endoskopijos kaina apie 200lt.

jei liga nėra pažengusi, tai galėsite normaliai su juo dirbti, tik turėsite prižiūrėti auginimo vietą. kaip jau rašė, svarbiausia drėkint pašarus ir kuo daugiau gryno oro visais metus laikais visą parą. svarbiausia tik kad turėtų užuovėją (stogas ir bent 3 sienos), vietos pajudėti bei pašaro neribojant (šieno, šienainio (su pastaruoju šiek tiek atsargiau dėl visokių laminitų). jei arkliukas nedūsta, ir prie tokių sąlygų nekosti, tai nejusite jokio skirtumo ir turėsite praktiškai sveiką žirgą.

dar vienas klausimas - iš kokio krašto esate? galbūt ten yra veterinarų, tiesiog Jūs to dar nežinote.

bet visais klausimais, turime Lietuvoje vieną kliniką, kuri dirba ir važinėja po visą Lietuvą -Veterinarijos akademijos Stambių gyvulių klinika - registratūra 837363404 (čia dirba žirgų, karvių ir kitų stambių gyvūnų daktarai. žirgų gydytojai netgi yra tam tikrų sričių - vidaus, chirurgai, taip pat vieni tam tikrą sritį kuruoja, kiti kitą, žodžiu, tikrai betkokiu klausimu galima kreiptis, ir visada nukreips ten, kur reikia).

taip pat yra privačių veterinarų Lietuvoje. Jei kažkur aplink Kauną, tai labai šauni veterinarė Renata 8612 06117,

jei aplink Vilnių, tai dažniausiai visi kviečiasi Valentą (deja, šiai minutei nerandu jo nr.)

noriu pasakyti, kad reikia nebijoti ir skambintis konsultuotis su vet gydytojais. telefonu niekas "nenulups" pinigų, dauguma draugiškai paaiškins ką galima būtų padaryti, ko tikėtis, kiek kainuotų ir tt. visada geriau žinoti anksčiau, nei per vėlai, tad siūlau tikrai skambintis ir konsultuotis. Kvėpavimo takų ligos yra labai labai dažnos, praktikos šioje srityje yra tikrai daug ir profesionali pagalba tikrai garantuota iš specialistų :)

geriausiu atveju - jei žirgelis Jūsų "pašalo" vienam kartui, ir dulkės šiek tiek sudirgino kvėpavimo takus, užtai kosėjo, bet dabar praėjus kosuliui jeigu jis neatsiras, tai nereiks ir gydyti, ir toliau gyvens sveikai. bet jei turi žirgelis polinkį jautriau reaguot į dulkes, pelėsius ir kitus alergenus, tai svarbiausia juos pašalinti iš aplinkos, vaistais sumažinti paūmėjimus, kai atsiranda. o jei turi nuolatinį dusuliuką (emfizemą), tai galite jam palengvinti gyvenimą taip pat "lauko salygomis", tik jau jo darbingumas bus žymiai mažesnis, priklausomai nuo pažeistų plaučių kiekio.

jei dar kils kokių klausimų, mielai pabandysiu atsakyti :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Labai ačiū, kad nepatingėjote parašyti tokį ilgą atsakymą. Tikrai, į daugelį klausimų atsakymų neturiu, nes šeimininkai ne kažin ką mums papasakojo, jie tą savo arkliuką matė retai, jį prižiūrėjo svetimi žmonės. Kadangi jis nėra darbinukas, tai ir dirbo jis ne daug ir tik lengvesnius darbelius - šiek tiek paveždavo vežimuką, šiek tiek pajodinėdavo juo ir tiek. Paprasčiausiai ganėsi sau pievoje, kaip kokia karvė ir nieko neveikė. Kai pabandėm uždėti jo balną, pasirodė, kad pavarža jau kokiais 10cm per trumpa. Nors nepasakytum, kad nusipenėjęs, bet "išaugo". Galiu tik spėlioti, kada paskutinį kartą jotas...Apie pašarus ir sąlygas žiemą nieko nežinau, o apie kosulį šeimininkai nieko nežinojo. Kanopų būklė nebloga, kailis, kai iššukavome gražus, lygus, blizgantis. Kojos, sąnariai - viskas tvarkoj, akys neašaroja, kvėpavimas tolygus, tylus, net po pasilakstymo. Judesiai lengvi grakštūs. Šiaip labai gražus arklys - 8 metų jaunuolis. Jei ne tas pasikartojantis kosulys, sakytum idealios būklės. Esame arčiau Klaipėdos, tai ir veterinaro reiktų Žemaitijoje. Jei žinote kokį patikimą, būčiau dėkinga už koordinates.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Na, dėl arklius gydančių veterinarų Lietuvoj turim didžiausią problemą. Nes juos praktiškai galima suskaičiuot ant pirštų. Žemaitijai sakyčiau itin nepasisekė šiuo atžvilgiu. Kiek žinau, žirgininkai į žemaitiją dažnai kviečiasi Jurį iš Latvijos.

Debora, kai ką parašiau į asmeninę žinutę, persiskaityk :icon-wink:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Plungė tinka - apie 40km nuo mūsų. Nupirkom savo arkliukui draugą - ponį, tai dabar du draugeliai ir ėda iš tų pačių ėdžių, ir vandenį kartu siurbia. Kai mūsų ristūnas lekia per pievą uodegą, kaip vėliavą iškėlęs, mažasis skuta iš paskos nei kiek neatsilikdamas. Jei vienas nuvirto pasivolioti, tai ir kitas iš paskos blumt... Turim tiek smagumo, net pati sau pavydžiu :lol:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 3 savaičių...
  • po 4 metų...

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti


×
×
  • Create New...