Jump to content

Avininkystė.


petged

Recommended Posts

Na cia givatvores ne i tema,jei laikyti avis tai jau laikyti o ne viskuo uzsimti ir poto nesamone gaunas,

gal geriau pakalbekit apie verslo planus :icon-wink: vis idomiau kiek kas kainuoja,kiek lieka,ko reikia.....

kodėl nesamonė kur senos gyvatvorių tradicijos pvz. anglijoje daug kur taip laikoma. aišku nieks neverčia jų sodinti.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Jeigu dabar daug investuojate, pvz perkate tinklą, kirpimo mašinėlę, techniką pašarams, tobulinate ūkines patalpas, neturėtų nieko likti (skaičiuojant išlaidas ir pajamas), bet taip ir turi būti, žiūrėkite į priekį. Jauniems, jei protingai ūkininkausite, tikrai atsipirks ateityje. Kas protingai ir rimtai investuoja, pelno tikisi tik po kelių gerų metų.

Gal kia kas jau turite bazę - tėvų ūkį, tai startinė padėtis daug geresnė.

O štai tie, kas pradeda nuo nulio jau būdami vyresni (kaip pvz aš su vyru) (aš pvz nusipirkau visiškai tuščią sodybą, kurioje ir kibiro krosniems pelenams išnešti nebuvo), tiesiogine prasme mums niekas neatsipirks, bet mes investuojame į patogią ir aktyvią senatvę, kai senkant jėgoms savo ganyklų nebeapeisime, bet puikiausiai apvažiuosime geru traktoriuku :eusa-dance:

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Na cia givatvores ne i tema,jei laikyti avis tai jau laikyti o ne viskuo uzsimti ir poto nesamone gaunas,

gal geriau pakalbekit apie verslo planus :icon-wink: vis idomiau kiek kas kainuoja,kiek lieka,ko reikia.....

kodėl nesamonė kur senos gyvatvorių tradicijos pvz. anglijoje daug kur taip laikoma. aišku nieks neverčia jų sodinti.

Ir labai puošia kraštovaizdį, tik nepamirškite, kad ten jos greičiau auga, mums reikės jų laukti ilgiau, bet tai irgi investicija. Gyvatvorė turi ir nemažai pliusių.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

pratęsiant dėl tvartų, manasis baigia sugriūti, be to jame pastoviai renkasi vanduo po lietaus taip, kad avims jis netinkamas būtų. Ką daryti statyti naują daržinės tipo t.y. karkasas ir lentos, bet neramu dėl žiemos, nors rašo visur jog šalčio jos nebijo, bet taigi šals vanduo ir pan... kitas variantas statyti molinį ar pjuvenų betono tvartelį, čia jau šalta nebūtų, bet daugiau darbo.

Dar kažkur mačiau nuotraukas, kad avims iškasa žemines.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Tik ką perskaičiau vieną puikį strpsnį (anglų kalba, kas norite, galiu atsiųsti), galvojau jį išversti ir paprašyti Donato, adk įdėtų, bet dabar visiškai neturiu tam laiko. Tad trumpai:

Gyvuliai apskritai nebijo šalčių, o avys, arkliai, net veršeliai - mažiausiai (šiandien mūsų gyvuliukus ir tvartus tikrino vet tarnyba, apie tai šnektelėjome, jie sako tą patį). Esmė - ne temperatūroje, bet būtina įvykdyti keturias pačias svarbiausias sąlygas:

1. avys turi stovėti sausai (jei niekur nesusilaiko vanduo šlapimas, tai pas avis visada sausa, nes jos pirtampo šieno)

2. neturi būti skersvėjų - Škotijoje, kur temperatūros beveik kaip pas mus (galiu atsiųsti apie jų žiemos temperatūras), avininkai žiūri, kad būtų geros neprapučiamos sienos be jokių skylių maždaug 1,2-1,5 m aukštyje, o aukščiau nesvarbu, ali būti ir kiauros lentos, viršuje pas juos išvis atvira

3. Turi būti puiki ventiliacija, nes avims, kaip ir arkliams, labai ir labai kenkia nuo šlapimo garuojantis amoniakas - išgraužia jų kvėpavimo takų gleivinę ir tada ten ima kabintis visokios infekcijas, avys serga bronchitais, plaučių uždegimais. Str autorė rašo (ji iš Viskonsino, JAV, kur patikėkite irgi labai šalta), jai niekada nėra tekę gydyti avių, laikomų tokiomsi sląygomsi, serga ten, kur viskas uždaryta, bloga ventiliacija, susilaiko amoniakas, drėgmė ir t.t.

4. Esant ypač šaltam orui reikia geriau ir dažniau pašerti gyvulius,nes virškindami, atrajodami jie sau gamina šilumą. Nėščioms avytėms yra šilčiau, negu nenėščioms, o toms, kurios nešioja du ir daugiau vaisių, net reikia atvėsti, nes jų kine prisigamina per daug šilumos.

BET ėriukams geriausia gimti šiltai, gimus kuo greičiau jam sugirdyti krekenų, nes kai tik skranduke jų atsiranda, galima nebebijoti, kad jis sušals. Tačiau naujagimių priežiūra - kita atskira ir plati tema, apie tai irgi radau tikrai puikų str. anglų k.

Mūsų avytės laikomos daržinėje, ji tikrai kiaura, dar ne visai tokia, kaip pas škotus, bet tikrinantys vet gydyhtojai sąlygas joje puikiai įvertino, matavo ir amoniaką, ir žiūrėjo temp (nieko blogoi, jeigu minusas). Ėriuotis avytes vedame į tvartą, kur yra mūsų "gimdykla", ten karvė, ten šilčiau. ten palaikome, kol ėriukai sutvirtėja, ir tada atgal į daržinę.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Galima būtų pasižiūrėti, kokia būna žiema toje vietoje, kur čia rodomos avys, t.y. Merilendo valstijoje ("This photo was taken on February 6, 2010 in Rockdale, Maryland, US) ir palyginti su mūsų žiemos temperatūromis, bus matyti ar ir pas mus taip galima. Teoriškai, avism net užuovėjos užtektų, bet gal tik dieną ir ne tada, kai būna -25:))) Bet galima eksperimentuoti, jei nebaisu. Lolita rašė, jeigu teisingai surpatau, kad ir žiemą visą dieną palieka atvirą tvartą avys gali išeiti į lauką, o šiomis dienomos, kai jau saulė aukščiau ir kieme šilta, tai tikriausiai net būtų pageidautina, jei tik yra sąlygos. Gaila, mano keimas ta prasme nepatogus, negaliu taip pasidaryti.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sitam http://www.flickr.com/photos/baalands yra ir daugiau gyvunu foto kaip suprantu ju ferma ten. O del ankstesnes foto tai ten ziema matyt trumpa ir nelabai salta.Pas mus kaip paspaustu -30 ir vejelis tai manau saltoka jau tikrai butu.. Tektu tokius det http://www.flickr.com/photos/baalands/5190380013/ :D

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Merilende, kur nufotografuots šitos avys, šalčiausia temp buvo -6,6, vidutinė žiemos temp. +1 C.

Viskonsino valstijoje, kurią minėjau, žiemą temp nukrenta iki -34, rečiau iki -40C.

Škotijoje įvairiai, kur arčiau Golfo srovės (kuri, beje, šiuo metu vėsta) net ir palmės vienoje įlankoje auga, apskritai žiemą vidutiniškai -2 C, lipant į kalnus eina šaltyn, yra buvę -27 C (rekordas). Na, ne taip šalta, kaip maniau, bet vėjuota

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Mano tvarte laikosi +10 nei lauke, jei tvarte temperatūra krenta žemiau nulio - automatiškai jungiasi girdyklas kaitinančios lempos, vamzdynams planuoju montuoti kaitinančius kabelius. Esu miestietis patekęs į kaimą ir patinka konfortas. Nesinori tampyti kibirų su šiltu vandeniu. O kaip žinoti kada tiksliai kas ėriuosis? Man yra buvę - atskiri vienas, o apsiėriuoja ir neatskirtos. Jei taip paliksi - ėriukai gali sušalti. Yra buvę dar baisiau - apčiupinėjęs atskyriau, mačiau, kad nerami, o paaiškėjo, kad buvo jau atsivedus ir taip pražudžiau ėriuką, palikdamas be motinos...

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Yra dažų, kaip tik su Giedrium iš Avenos apie juos kalbėjau (Avena turi), bet tinka, tik kai bandoje vienas baronas. Jais ištepama barono krūtinės ir tada matosi, ant kurios avelės jis buvo užlipęs. Reikia bandą apeiti kas dieną, kas dvi ir pasižymėti kurios avelės susikergė. Atjėus laikui jau žinai maždaug kurią dineą. B. Zapasnikienės knygelėje apie ožkas yra kalendorius, aš juo ir naudojuos. Kada nors vėliau galėčiau nuskenuoti ir atsiųsti, jeigu priminsite.

Jeigu yra du baronai, abu lips ant tų pačių avelių ir paliks skirtingas spalvas (taip buvo vienam avininkui). Jeigu neužsiimate selekcija ir jums nesvarbu, kuris baronas, tai nieko tokio, datą vis vieną žinosite, bet jeigu svarbu, nuo kuorio barono, tadareikia kažkaip kitaip organizuotis.

Datą žioti yra labia gerai, mažiau streso šeimininkui, gali iš anskto pasirūpinti ta avele, nuvesti kur šilčiau, jei reikia. Mano banda maža, kergiau dviem atskirais kartais, žinojau, kada vesis viena grupelė, dabar laukiu kitos grupelės. Jeigu nežinočiau datų, turbūt išprotėčiau :icon-rolleyes:

Kia žinai datą, ir ėriukams saugiau, didesnė tikimybė, akd galėsi padėti (jei turi patirties, žinoma :icon-wink: )

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Manau, kad daug ką lemia bandos šeimininko sąžinės ir garbė - už gerą kainą turėtų siūlyti ne tą avį, kuri jam dėl kažkokių priežasčių nereikalinga, o tokią, kuri darytų jam garbę. Nepatyrusiems, pirmą kartą perkantiems tikrai geriausia nepirkti jauniklių.

Avis turi būti sveika (žvali, pakelta galva, sveikas kailis, gero dydžio pagal veislę ir amžių - naujokui sunku apie tai spręsti); gera ėravimosi istorija (nereikėtų pirkti ar parduoti tokios, kuri prastai ėriavosi, su traumomis, vedėsi negyvus (čia nekalbama apie jaunikles)); geras motinos instinktą ir tiek pieno, kad išmaitintų savo ėriukus. Tokios savybės pateisintų kainą, kurią dabar visi nori kelti už ėriavedes ir už baronus.

Pirkdamas jauniklę praktiškai perki katę maiše, apie jos būsimas savybes gali spręsti tik pagal bandos kokybę - sveikatą, avių dydį ir pan., bet naujokas šito tikrai negalės įvertinti.

Dar dėl ko naujokams nevertėtų prikti jauniklių: jos dažniau atsiveda neišnešiotus, negyvus (jeigu sukergots iki metų, jų reprodukcijso organai dar nebūna gerai išsivystę, bet jau antram neštumui jos būna pasirušusios), atsivedusios pasimeta, nežino , ką daryti su jaunikliais, joms dažniau reikia pagalbos ir šeimininko išmanymo. Žinoma, būna, kad puikiausiai atsiveda, bet yra nemaža tikimybė, kad gali būti bėdos. Todėl kad naujokui būtų mažiau nusivylimų pradedant auginti avis, geriau pirkti jau patyrusią avį. Avys geriausiai veda 4-7 metų, vėliau jau mažėjo pieno.

Čia citavau man patikusius straipsnius.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

iškilo toks klausimas o kaip jūs parsigabenate įsigytas aveles, turit kokią priekabą, ar spec transportą. Gal į džipo bagažinę tilptų :eusa-think: , bet gal jos bus neramios...

Čia kalbu apie nedidelius kiekius 1-2avis

O jei pvz jei sutartum dėl didesnio kiekio gal yra kokios firmos, kur pristato gyvulius, nes man rodos jiems vežti reikalingas ir leidimas?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Dvi parsivežame audi bagažinėje (bagažinė kartu su salonu, tik paklojame polietileno, nes pridirba), tada aš sėdžiu galei ir paglostau, paraminu. Vežame surištomis kojomis, Kiti žinau veža ir daugiau, užlenkę sėdynes. Jeigu oficialiai, griežtai, tai šitaip nelabai galima, yra ES tvarka. Dokumento reikia kaip ir papjovimui, pardavimui, jį išrašo pardavėjas ir jis vadinasi "Pranešimas apie ūkinių gyvūnų perklėimą ir kaitą", kur įvykio pavadinimo eilutėje rašoma "Atvežimas". Jeigu samdyti, užpernai parsivežėme karvę ir sumokėjome 360 lt - tada dar ėmė po du litus už km, bet į į abu galus (!). Na, karvės į bagažinę neįgrūsi.

Jeigu mums reikėtų vežioti dažniau (ko neplanuojame nereikia) pirktumėm automobilio priekabą, pakeltumem kraštus ir užtrauktumėm brezentu. Gyvuliai turi būti nesugrūsti, turėti vandens, turi kažkur nubėgti šlapimas, ventiliacija.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

iškilo toks klausimas o kaip jūs parsigabenate įsigytas aveles, turit kokią priekabą, ar spec transportą. Gal į džipo bagažinę tilptų :eusa-think: , bet gal jos bus neramios...

Čia kalbu apie nedidelius kiekius 1-2avis

O jei pvz jei sutartum dėl didesnio kiekio gal yra kokios firmos, kur pristato gyvulius, nes man rodos jiems vežti reikalingas ir leidimas?

nedidelius kiekius tai kaip loreta sake bagazine o didesnius nuvyksti i kalonele isinuomuoji priekaba su tentu ir vesk kiek tik nori tyliai ramiai ir jokiu leidimu nereikia

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kalbant apie dokumentą, tai nėra leidimas, o papasta gyvūnų registravimo forma, kurią šaip ar taip pildome, kai ženkliname ir registruojame gyvulį. Žinoma, jeigu perki be auskariukų, tada jokių popierių nereikia, o perkant su auskariukais, savinikas vis vieną turi išrašyti tokį popierių, parodyti, kur padėjo gyvulį, ir tai turi atsispindėti gyvulių registre. Žinoma, jis gali parašyti, kad paskerdė, bet tada turės išimti auskariukus.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kviečiame dalyvauti dviejų dienų mokymuose, kurie vyks Jurbarke, Kaštonų g. 2, Raudonė (Raudonės seniūnijos patalpose)

kovo 1-2 d. Seminaro metu bus nagrinėjamos temos :

• 1. Avininkystės būklė Lietuvoje ir ES. Avių ūkio

paskirtis

• 2. Atskirų avių veislių biologinės savybės

• 3. Pašarai avims ir atskirų avių grupių šėrimas

• 4. Avių laikymo technologijos. Pastatai avims

• 5. Avių mėsos produkcija ir veiksniai įtakojantys

mėsos produktyvumą.

• 6. Avių pieno produkcija ir veiksniai įtakojantys

avių pieno produktyvumą

• 7. Avienos ir ėrienos gamybos technologijos

Dalyvavimas nemokamas.

Lektoriai dr. A.Šimkienė ir doc. dr. J.Černauskienė

Smulkesnė informacija tel. 8 67309858.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Svečias
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...