Jump to content

Biologas

Ekspertai
  • Pranešimai

    131
  • Prisijungė

  • Lankėsi

Reputation Activity

  1. Patinka
    Biologas got a reaction from ukininkas ed in zuvininkyste   
    Skaiciau skaiciau ir nesusilaikiau nepakomentaves, nes yra siokiu tokiu netikslumu diskusijose.. )) Su zuvimi gyvenima "draugauju", teko patarti ir tvenkiniu savininkams..
    Izuvinant tvenkini, pirmiausia reiketu nuspresti ar jame is karto auginsite egzotika (samus, ersketus) ar musu vandenu zuvis (karosus, lynus, lydekas, eserius, starkius, na dar karpius..) Noriu patikslinti del maisto: kad zuvis laisvai judedama tvenkinyje priaugintu 1 kg reikia maziausiai 10 kg maisto, o plesriai zuviai gali prireikti ir gerokai daugiau.., priklausomai, kiek zuvims reikes ideti pastangu ieskant maisto.. Auginant fermose mazose talpose zuvis juda itin nedaug, todel visas suvartotas maistas "eina" i svori..
    Naturaliuose tvenkiniuose pirmus metus geriau is viso neleisti jokios zuvies. Siulyciau pasisodinti vandens augalu ir uzveisti dafniju. Ju galima surasti senose balose, kanalose, kur nera arba mazai zuvies. Po pirmu metu matysite koks susidaro vanduo. Jeigu aplink buvo daug tresta (nesvarbu ar mineralinemis ar organinemis trasomis) vanduo gali pradeti "zydeti", su lietaus ar polaidzio vandeniu gali pakliuti daug siu medziagu. O tai labai negerai. Nedidelis kiekis- gerai, bet vandens papildomai "tresti" nepatariama. Jeigu yra durpinga vieta, tai vanduo bus tamsus, i juoduma ir ruduma, t.y. rugstus. Kai kurios zuvu rusys tokiam vandeni negyvens ar prastai jausis ir beveik neaugs.
    Antrais metais siulyciau ileisti karosus, lynus, kelis placiakakcius ir amurus. Amurams siulyciau karta per savaite pasienauti zoles ir imesti i tvenkini. Zoles reikia imesti tiek, kad jie ja suestu per 2-3 dienas. Per vasara tokiu budu amurai uzauga nuo 0,5 kg iki 1,5 kg ir daugiau. Rudeni dali amuru galima pasigauti ir suvalgyti (jie lengvai gaudosi ant kabliuko uzrisus zole ar uzmovus geles zieda). Siaip tokiu budu seriant galima ju laikyti ir daugiau, taciau dekoratyviniu augalu sodinti nepatariama, nes jokiu garantiju nebus.. (sotus amurai leliju neliecia). Placiakakciai filtruoja vandeni nuo fitoplanktono ir zooplanktono. Gausiai pasidaugines fitoplanktonas sukelia zydejima. Dafnijos maitinasi fitoplanktonu, taciau jeigu yra mailiaus, tai dafniju beveik nebelieka, o jeigu yra placiakakciu, tai nelieka ir dafniju, o tai mailiui jau negerai.. Jeigu ileisite karpiu, tai nedideliame ir negiliame (iki 3 metru) telkinyje vanduo bus sudrumstas.. Si zuvis ieskodama maisto itin megsta rausti dugna.. Ileidus karosu, po keliu metu atsiras daug mailiaus. Kai kuriuose tvenkiniuose isnersia ir karpiai. Atsiradus mailiui, po 1-2 metu galima uzveisti eseriu (jie auga gerokai leciau uz kitas plesrias zuvis), o dar po metu ir lydeku. Plesrias zuvis siulyciau pradeti intensyviai zvejoti po 3 metu. Tvenkinyje butinai turi buti siek tiek augalu, nes kitaip lydekos ir eseriai po 5-6 metu gali isgaudyti visas smulkias zuveles...Liks tik siumetukai ir stambios motinines zuvys. Lydekom uzaugus iki 3-5 kg (per 3-4 metus) jos prades gaudyti jau gana stambias zuvis, jas gali suzaloti.. Tad stambias lydekas reiketu kiekviena rudeni isgaudyti.
    Samu leisti nesiulyciau, nes jie yra dar didesni plesrunai nei lydekos.. Jiems reikia itin daug maisto (na nebent sertumete papildomai)- per metus intensyviai augdamas samas gali suryti 50-100 kg zuvies.. Karpius-lynus-karosus galima sekmingai serti nebeicuotais kvieciu grudais. Kita dali maisto jie susiras esdami vandens augalus, ar dugno gyventojus.. Eseriai taip pat puikiai maitinasi vandenyje gyvenanciais smulkiais gyvuneliais.. Protingai tvenkini priziurint, po 5-6 metu galima bus dziaugtis graziais laimikiais. Aisku, galima ir nusipirkti stambios zuvies ir ja isizuvinti, bet reikes papildomai serti, kad nenusilptu ir nezutu. Leidziant smulkesne zuvi (30-80 gramu) galima isauginti ir be papildomo serimo, taciau zuvies tankis tures buti nedidelis- kaip rase 1 m3 1 zuvis...ne daugiau..ir ne lydeka..
    Tai tiek bendrais bruozais.
  2. Patinka
    Biologas got a reaction from EKOLO in Kas turi uogynu ar sodu ?   
    Sveiki,
    kazkaip si tema nelabai rutuliojasi as siulyciau ja pakreipti kita linkme.. t.y. rasyti ka "gero ir ka blogo" auginate savo soduose. Pas mane per kelias vietas Utenos ir Kupiskio r. susidarytu apie 30 senu ir 15 nauju obelu, 7 kriauses, 10 tresniu, 15 vysniu, 15 agrastu, 8 slyvos, kelias silauoges, apie 50 serbentu, braskiu, aktinidiju ir t.t. Zadu 2011 m. pavasari pasisodinti nauju geru vaismedziu, apie 20 veisliu. Viskas auginama ekologiskai. Tiesa sia vasara gelbejau vysnias nuo moniliozes- vasara, jau pavelaves, karta purskiau fungicidu nuo moniliozes.. Dabar apie obuoliu veisles, kurios pas mane dera ir geras, bei bolgas ju savybes.
    Vasarines:
    Konfetnoje- simet sunoko l.anksti, 08 men. pirmom dienom, l.skanus, saldiniai, taciau nestovi, nes stresta. Reikia suvalgyti per savaite arba nuskynus deti i saldytuva- tada issilaikys apie 2 savaites... Pardavimui ne itin tinka nes reikia labai greitai realizuoti.Turguj butu paklausus.
    Lietuvos cukrinis rozinis arba Avenarijus- simet sunoko anksti, 08 men. viduryje, l.skanus, saldiniai, sultingi vidutinio dydzio obuoliai, taciau ilgai nestovi, nes stresta. Reikia suvalgyti per 2 savaites arba nuskynus deti i saldytuva- tada issilaikys apie 3-4 savaites... Pardavimui tinka.Turguj butu paklausus.
    Alyviniai (yra daug formu)- simet sunoko velai, istestai, pagrindas 08 men pab., jie nestovi, taciau turguje butu paklausus.
    Grabsteinai- simet derejo velai, buvo rugstoki, faktiskai sunoko tik apie 09 men vid., jie ilgai nestovi, iki 30 d., taciau spausti sultims labai tinka. Vietoje ju rekomenduociau Siugisdesert (obuoliai tokie patys, taciau skonis nepalyginamai geresnis), Vitos, Orlovim.
    Antaniniai- simet sunoko velai, ilgai nesunoko, rugsciasaldziai tik ant saules, siaip simet rugstoki, rinkom 09 men antroje puseje, jie nestovi, taciau turguje gal but butu paklausus. Tiesa, siu obuoliu perspektyva nera labai sviesi..
    Ananasiniai- simet sunokjo anksti, gausiai, buvo labai skanus, saldziarugsciai, sunoko 09 men pradzioje, jie vartojami apie 30 d., spausti sultims nelabai tinka, nes nera labai sultingi. Taciau skonis - puikus, ypac simet. Maciau, kaip Vilniaus Kalvariju turguje rugsejo men. juos pardavinejo po 3-3.5 Lt ir zmones gerai pirko!
    Rudenines:
    Auksis- simet sunoko anksti, buvo labai skanus, saldziarugsciai, sunoko 09 men pirmoje puseje, jie vartojami apie 60-90 d., taciau tiek islaikyti sunku, nes l.skanus Labai perspektyvi veisle, vieni is geresniu rudeniniu obuoliu: dideli, grazus, puiki forma, atsparus ligoms. Vienas minusas- medeliai linke sirgti veziu, tad juos gali tekti gydyti, jeigu neiseitu nukarpyti serganciu saku...
    Vyniniai- simet sunoko savaite anksciau, saldesnio skonio, labai tinka sultims, taciau perspektyvu neturi, nes neatsparus rauplem, mazesni nei vidutiniai...
    Kostele- idomus rudeniniai saldiniai obuoliai. Jie neturi daug sulciu, idomus saldumas, minkstimas tankus, kietas. Neblogi obuoliai, taciau nera isvaizdus. Panasus i antaninius. Kai kam (ir man) labai patinka.
    Sampionas- neatlaike ziemos. Smarkiai apsalo, be to, buvo su zemaugiu poskiepiu, ikisau i sunkia zeme, tad prastai augo, nepasiruose gerai ziemai ir pasalo..todel ji isroviau. Bandysiu sodinti su atparesniu sekliniu poskiepiu ar bent jau MM106, jeigu gausiu (arba pats skiepysiuos). Sodinsiu sodyboje ant kalno atrp ezeru- ten lengvesne zeme, maziau veju, siltesnis mikroklimatas. Siaip Lietuvoje atvirai laukuose jie augs sunkiai. Nebent pietiniame ar rytiniame kalvos slaite, ar kitoj sauletoj uzuovejoj.
    Zieminiai:
    Tellisarre- kaip ir kiekvienais metais neblogi nereiklus obuoliai, gana skanus, puikiai ziema stovi net gana aukstoje temperaturoje, beveik nepuva, taciau sausoki... Tikrai gera atspari viskam veisle, taciau dabar yra ir geresniu...
    Noris- simet labai raupleti, prastoko skonio..Obelaite dera pirmi metai, gal kitais metais bus skanesni, jeigu ne, tai ismesiu...
    Bogatyr- simet prastesni, netokie dideli ir netokie grazus kaip pernai. Simet ant medzio labai puvo (rudasis puvinys). Manau, si veisle perspektyvu neturi...
    Akmeniniai (Geleziniai)- simet didesni ir grazesni nei pernai. Sena , idomi veisle, issilaiko rusyje labai ilgai- beveik iki liepos men. Skanus pasidaro panasiai nuo kovo-balandzio men. Nebloga atspari viskam veisle, taciau dabar yra ir geresniu...
    Apie kitas nerasau, nes arba nezinau tiksliai veisles, arba nevertos demesio (yra dvi kartokos saldines), arba dar nederejo. Man butu idomu suzinoti kaip simet sekesi naujesnem obelu-kriausiu veislem: Geneva early (butu simet derejusi, bet zmona netycia su trimeriu nupjove...), Izbranica, Sinap Orlovskij, Vitos, Delikates, Aldas, Freedom, Antej, Alva, Alesia, Skaistis, Staris, Florina, Liberty, Logol, Lodel, Beloruskoje malinovoje, Sampion, Topaz, Rubin, Elisa, Pilot, Pinova, Orlovim, itin domina latviskos Kovalenkovskoje (itin perspektyvi, obuoliai-sultingi, saldiniai, stovintys iki 3 men), Agra, Jelgavas vasaras, Dacis, Berte, Raja ..?
  3. Patinka
    Biologas got a reaction from EKOLO in Kas turi uogynu ar sodu ?   
    Trumpai apie kriauses. Ju Lietuvoje galima rasti apie 50 veisliu... Pavienes kriauses daznai dera prastai, todel geriau sodinti grupelemis po 3-4 (nes kryzmadulkes). Gerai paruosus zeme ir atlenkus horizontaliai sakas (BUTINA!) vaisius galesite ragauti jau 4-5 metais (pridedu foto mano 5 metu Ziul Giujo kriausaite, ji 2010 uzaugino kibira ar du kriausiu). Veisles:
    vasarines: Mlejevo ankstyvoji, Dunia, Ziul giujo, sunoksta rugpjucio vidury, taciau kriauses nedideles, nepasizymi labai geru skoniu, greitai sutresta (bet uztai- pirmosios! )
    vasaros pabaiga: vasarine sviestine (Lietuvoje senokai auginama, turi daug klonu- atmainu). Dideles, sultingos, labai skanios kriauses. Viena skaniausiu vasaros pabaigos kriausiu, sunoksta 08 men pab-rugs. pr. Rekomenduoju!
    rudenines: rugsejo pab- spalio pr. (pataruoju metu derancioms kriauses buna pacios skaniausios ir didziausios)
    Kliapo megstamoji skani, gana didele, sultinga, taciau gana greitai sutrestanti
    kriause.
    Galima rekomenduoti.
    Carola- giriama, berods, svediska veisle. Lietuvoje ja tik pradeda auginti, tad
    informacijos mazai.
    Patten- giriama, berods JAV veisle. Lietuvoje ja taip pat tik pradeda auginti, tad
    informacijos mazoka.
    Suvenyras- isgirta latviu veisle
    Mramornaja- daug geru atsiliepimu, viena geresniu isbandytu veisliu.
    Marija- Baltarusijoje ja giria kaip labai gera, taciau Lietuvoje praktines informacijos
    nera..
    Konferencine- prie geru veisliu, taciau neaiskus atsparumas saltoms ziemoms
    Scedraja, Desertnaja Rososanskaja- raso, kad labai geros, bet Lietuvoje
    praktines informacijos nerasta
    Ziemines: spalio vid ir 2-3 menesiai vartojimo:
    Talgarskaja krasavica- turetu buti labai gera (jeigu rudeni bus pakankamai saules)
    Beloruskoje pozdniaja- labai gera, skani, ilgai stovi, taciau kriauses vidutinio dydzio
    Concorde- labai skani, gerai stovi, taciau klausimas del ziemojimo..
    Goverla- turetu buti labai gera.
    REZIUME- jusu isigytos veisles yra geros, taciau to pacio derejimo laikotarpio. Konferencine taip pat yra rudenine veisle, tad nesiulyciau. Siulyciau vasarine- Vasarine Sviestine arba ziemines- Talgarskaja krasavica, Beloruskaja pozdniaja..

×
×
  • Create New...