Jump to content

Avių liga


Danute1970

Recommended Posts

pernai viena mano l. gera avis šiaudu išsidūrė akį. Kaimynai, visą gyvenimą dirbę kolūkyje su gyvuliais, sako, kad tai ne dyvai, pasitaikydavę ir jų gyvuliams. Dabar manoji gyvena su viena akim, bet tokia pataktyvistė ir vedlė, kaip ir anksčiau. Brokuosiu, kai jau pasens (gal po 5- ar 6- ėriuko), dabar ji dar labai gera.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Turim problemą, mūsų eriavedė atsivede eriuką penktadienį, viskas kaip ir buvo gerai, nepastebjom kaip nusivalė ir ar išvis nusivalė. Vakar avis buvo nevalgi, sudavėm vitaminų, šiandien matosi, kad jai dar blogiau ir nuo jos sklinda nemalonus kvapas. Veterinaras gali atvažiuoti tik rytoj. Ką patartumet?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Atsiprašau visų forumiečių, akd čia įsiliepsnojo tokios aistros ir visai ne į temą, vėliau adminsitratoriaus paprašysime ištrinti.

Norėčiau pastebėti, kad Heiferio projektas avių tikrai nedovanoja, nes už jas reikia atidirbti vienerius metus - toks yra šio projekto esminis principas: gauni avį ir už ją atiduodi vieną sukergtą ėrytę (bet realybėje, susitarus, gali atiduoti avį, baroną). Kaip aš iškart to nesupratau! Jau vėliau galvojau, būčiau geriau pasitaupiusi ir nusipirkusi tirkai gerų avių.

Štai mano trumpa suvestinė apie gautas avis jau po ėriavimosi (duomenys 2012 sausio mėn.) ir patys spręskite:

1. LT021497 – g. 2003.01.05 – jai dabar 9 metai (!), dantų turi 3+2, dantys kliba – vienos kojos naga visai sutrūnijusi – bergždžia;

2. LT053431 – g. 2004.02. 18 – 8 m. (!) – dantų likę 3+3 (turi būti 4 poros) – dvi savaites gydėme dviejų kojų nagų puvinį - atsivedė 1 gerą avytę;

3. LT064430 – g. 2004.03.04 – 8 m. (!) – dantys visi – gabalais krinta vilna – atsivedė 3 ėriukus, 2 iš jų reikia girdyti pienu nuolatos, trečią tik vakare, nes avis neturi pieno (svėriau ėriukus kasdien visą pirmąją savaitę);

4. LT082232 – g. 2005.01.29 – 7 m. (!) – dantų likę 2+3 – atsivedė 2 ėriukus, vieną reikia girdyti visąlaik, antrą šiek tiek – neturi pakankamai pieno;

5. LT150462– g. 2007.11.24 – 4,5 m. – dantų likę 3+3 (gal neteisinga gimimo data?) – atsivedė gero svorio ėriuką, bet su nesveika kojyte;

6. LT181727 – g. 2009.02.06 – 3 m. – dantų irgi 3 poros, matyt keičiasi pieniniai – bergždžia – tokio amžiaus avies bergždumas tokioje didelėje bandoje leidžia manyti, kad ji nevaisinga (dėl persirgtos ligos ar pan.), reikėtų laikyti dar metus ir žiūrėti;

7. 10. LT221102 – g. 2010.09.25 – 1,5 m. – jauniklė – bergždžia, nors pagal savo amžių turėjo susikergti.

8. LT181719 – g. 2009.05.12 – 2.5 m. – dantys visi – atsivedė 2 ėriukus – gera avis;

9. LT181723 – g.2009.02.02 – 3 m. ¬– dantų 3 poros, bet tokiam amžiuje dar krinta pieniniai – atsivedė 1 stambų ėriuką – gera avis;

10. LT221070 – g. 2010.03.23 – 2 m. – atsivedė puikią avytę – gera avis.

Suprantama, didelėse bandose avys daugiau serga, visko nesužiūrėsi, ypač kai pavesta žiūrėti nesuinteresuotiems prižiūrėtojams, kaip šiuo atveju ir buvo.

Normalus avių laikytojas primąsias keturias avis iškart būtų išbrokavęs, o pagal Heiferio programos principą už jas reikėtų atiduoti po ėrytę, o kitais metais pamėginti jas sukergti, ir gal dar atvestų po ėriuką ir jums? Avys, neturinčios pieno taip pat brokuojamos. Rimtuose avininksytės ūkiuose mėson iškart atidodamos ir tos, kurios pirmąjį sezoną nesusikergė, nes mėsa dar gera - jauno gyvlio.

Tad apie kokią avininkystę kalbama dovanojant tokias avis, pirktas už donorų pinigus?!

Avių gimimo datas gali pažiūrėti bet kas gyvulių registre vic.lt.

Jeigu kas pageidautų, galiu prikabinti ir vet gydytojo klinikinės apžiūros aktą.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Gerb. administratoriau,

Kadangi ištrynėte mano pasisakymus, kurie neatitiko šios temos, tad būkite objektyvus iki galo ir pašalinkite taip pat ir ponios Loretos komentarus, dėl kurių ir įsiplieskė ši diskusija. Jei pastebėjote, šie pasisakymai neatitinka tikrovės ir yra šmeižiamas Heiferio fondas, jo veikla ir asmeniškai direktorius. Tokie šališki veiksmai nedaro garbės jūsų administruojamam tinklalapiui.

Tema turi būti išvalyta iki galo nepaliekant absurdiškų komentarų.

Pagarbiai

Vartotojas Miškas

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki kolegos. Klausymas gal Loretai. Pas mane vienas eriukas ir viena jau pagaugusi avis, issipute tarsi su kamuoliais pilve, beto sustojo ju augimas. Tai speju kad joms zarnos uzsikiso. Tai kazkur rasiai Loreta kad aliejus padeda (jeigu neklystu), taigi kiek jo reiketu sugirdyti. Jeigu klystu gal kokiu vaistu reikia pirkti. Aciu

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

na patarkit ir man. vakar vakare paseriau savo aveles nieko nepastebeta, ryta taip pat . vakare po darbo atveriu duris guli eriavede negyva. neispusta nepakraujavus niekur liezuvis neiskistas neapsiputojus. neskrodziau nes negaliu prisiversti. liko man trys eriukai mazdaug 3 sav amziaus. gerai kad siek tiek sienuka eda tai dagirdysiu ir gal bus viskas gerai bet va........ bl.... nesiseka 3metu amziaus juodgalve. daktaras negalejo atvykti daryti skrodima.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Gaila. Gal užspringo kuo? Grūdais? Atsiranda tarp jų labai ėdrių, ryja, springsta. Kai po pertraukos pradedu duoti grūdus, visada pastoviu ir pažiūriu, kaip jos ryja. Yra viena besotė, porą kartų jai reikėjo kaklą masažuoti, nes ėmė dusti. Kai dar nežinojua, atėjusi po valandos radau dūstančią.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ka patarsite.Iskrito vienai avytei moteriskas daiktas.Istumam ir vel iskrenta.Eriuotis turi kazkur kovo 9.Padekit :(

Visi mano vargai dėl tokios problemos nuėjo perniek.Avis krito prasidėjus vidinei gangrenai( vet.gydytojo išvada).Sekite ,žiūrėkite, gerb.Loreta prikabino informacijos.Pasiskaitykite.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ka patarsite.Iskrito vienai avytei moteriskas daiktas.Istumam ir vel iskrenta.Eriuotis turi kazkur kovo 9.Padekit :(

Visi mano vargai dėl tokios problemos nuėjo perniek.Avis krito prasidėjus vidinei gangrenai( vet.gydytojo išvada).Sekite ,žiūrėkite, gerb.Loreta prikabino informacijos.Pasiskaitykite.

Bet žinokite, visaip būna. Tai ožkai, kurią minėjau, man regis, kai suėjo terminas, darė cezario pjūvį, ožiukai gimė sveiki, o ožką teko pjauti. Tad turėkite vilties. Gangrena irgi, kaip matot, gali prasidėti.al pateko infekcija įstumiant išvaržą.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Siaip niekas nera privaloma ir butina. Bet jei norite, kad eriukai butu stipresni ir augtu sveikesni rekomenduojama suleisti. Asmeniskai jei avims kazko truko tai dazniausiai puikiai pasimato ant eriuku, gimsta silpni, susiriete ir t.t. tai pozymiai kad truko seleno ir kaip minejo vitamino. Asmeniskai mes kai rudeni nukirpom avis avims pirmoje eringumo puseje visoms suleidom po ~ +- 5-6ml seleno + vit E. Kad eigoje iki eriavimosi nebutu siu medziagu trukumo. Atsivedusiems eriukams irgi kurie buvo silpnesni pirmoje savaiteje suleidomo po 1ml seleno. Nu o poto prisipazinsiu nebevisiems suleidome, nors pernai visi gavo to seleno. Bet jauciu reiks nupirkti nauja butelaiti seleno+vit E ir suleisti kuri savaitgali visiems. Nes eriukai jau 2-3men amziaus. Busiu ramus kad visi seleno gave.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Unearthly, sunku tiksliai pasakyti, kas Jūsų ėriukams nemačius jų gyvų, bet bent jau pirma į galvą ateinanti mintys yra, kad jiems (ir motinoms) trūksta seleno ir dėl to yra išsisyvsčiusi baltoji raumenų liga (angl. white muscle disease): sunyksta skeleto arba širdies raumenys. Užpakalinės kojytės ne tiek silpnos, kiek sustinguisios.

Nuotr kaip atrodo tokie ėriukai, žr čia: http://sheepandgoat.com/articles/WMD.html ir čia http://www.sheep101.info/201/diseasesa-z.html (nuotrauka trečia nuo apačios).

Selenas yra pirmas vaistas nuo šios ligos ir jo suleidus, ėriukas greitai pagyja. Vit E eina kartu tame tirpale, todėl dar ir jo ėriukai gauna, bet tai labai gerai. Tik neperdozuokite, nes per didelė seleno dozė gali būti mirtina.

Ilgai nelaukite, kad liga neįsisenėtų, nes jei ji progresuos, ėriukai kris.

Vieni leidžia seleno/vitE profilaktiškai (pvz., aš, Donatas), galima leisti tik tada, kai ėriukuose pastebi ligą.

Seleno avys turėtų gauti besiganydamos, bet kai kuriuose regionuose jo trūksta, todėl duodama papildomai. Kai kuriose šalyse vet tarnybos rekomenduoja leisti seleno visiems ką tik gimusiems ėriukams. Galima ir motinoms, kaip daro Donatas. Aš ėriavedėms neleidau. Skaičiau (o kaip yra iš tikrųjų, nežinau), kad motinai dirbtinai davus seleno, per pieną ėriukai jį sunkiai įsisavina, todėl ėriukams vis vein reikėtų suleisti profilaktiškai arba gydymo tikslais.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kiek žinau, selenas kietoj, sausoj formoj sunkiau įsisavina, be to reikia žiūrėti kokios dozės ir pan. - vitaminuose greičiuasiai minimalios dozės. Injekcijos - aiškiau ir ir gydant greičiau pagelbsti. Vieną kartą suleidi, kad ir profilaktiškai, daugiau nereikia sukti dėl to galvos.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Aš tai nežinau, Rūta :) Jeigu profilaktiškai, tai gal taip pagamintą, kad užtektų. Dar jeigu nepigūs, tai gal tikrai užtenka :P Daug kas šioje sirtyje - papildų, vitaminų - man atrodo lyg šakėmis ant vandens paišyta, vienos spėlionės, ypač jei avys, ėriukai sveiki ir duodame tik profilaktiškai. Kai serga, tai jau aiškiau, bet taip negerai. Iš tiesų reikėtų konkrečių tyrimų, bet negi kaskart darysi?

Vienas vet. konsultantas, pats auginantis gyvulius man sakė, kad ištyręs savo gyvulius pamatė, jog seleno per įvairius papildus gyvuliai gauna net per daug. O mums dar sunkiau susigaudyti, kur esame reklamos aukos, o kur tikrai reikia :icon-rolleyes: .

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Manau tai labai priklauso nuo pacio aviu raciono. Jei avys gauna daug ivairaus pasaro - tai gal ir taip. Bet pas mus pagrinde sienas, druska ir vanduo. Grudu ir kitu gerybiu duodame tik apsieriavusioms avims kurias palaipsniui vel sumaziname per keleta savaiciu. Nes didesniam kiekiui aviu tai gaunasi dideli kiekiai, ko pasekoje savikaina gaunasi fantastika, jei avis taip serti pastoviai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...