Jump to content

Vytenis1

Nariai
  • Pranešimai

    6
  • Prisijungė

  • Lankėsi

Atsakymai kurių autorius Vytenis1

  1. On 2021-04-08 at 19:10, vk_ pranešimas:

    Šilauogės yra labai geras pasirinkimas, nes jos viskam atsparios ir kasmet stabiliai duoda didelius derlius. Be to, jų uogos skanios, sveikos ir lengvai ilgai saugomos šviežios. O dar koks augalų gražumas. :) 

    Nuomonių visada yra visokių, todėl galvok kritiškai, visas nuomones analizuok ir daryk savo išvadas.

    Daug straipsnių spaudoje, tinklapiuose ir visokiuose Senukuose dabar yra labai paviršutiniški - kažkas kažką surado, nukopijavo ar išvertė iš kitos kalbos ir nesigaudydami ar nesigilindami publikuoja. Yra daug netiesos, kurią perpublikuoja po tūkstantį kartų ir galų gale daugelis ima ja tikėti. Kodėl? Nes tai tūkstantį kartų parašyta. O kodėl taip parašyta? Niekas nežino ir niekada net nepagalvoja.

    Jei manęs paklaustų, kuo pasižymi šilauogės, tai atsakyčiau, kad joms reikia rūgštaus substrato ir kad substratas būtų purus bei jame būtų daug oro. Taip, joms reikia oro, o ne vandens.

    Kodėl galėtų šilauogėms reikti daug vandens? Jos vandenyje auga? Ne. Jos vandenį sugeria ir sukaupia kaip medžiai-buteliai? Ne. Jų lapeliai labai ploni ir išgarina daug vandens? Ne, netgi atvirkščiai - jų lapeliai stori, su oda ir turi savybę uždaryti žioteles ir sumažinti vandens garinimą. Iš esmės šilauogės tokios pačios kaip kiti mūsų sodo augalai ir poreikiu vandeniui neišsiskiria. Tai iš kur kilo mitas, kad joms reikia daug vandens? Manau, tai susiję su tuo, kad jas reikia sodinti į durpes ir jei durpės niekuo neuždengtos, tai jos greitai išdžiūna saulėje, o po to ir sodinukas gali nudžiūti. Ar šiuo atveju sodinukas nudžius dėl to, kad jam reikia daug vandens? Ne, jis nudžius dėl to, kad durpės saulėje greitai išdžiūsta. :) Todėl sakau, kad šilauogių poreikis vandeniui yra niekuo neypatingas, bet jas visada reikia mulčiuoti. Pasodinus naujus sodinukus, jų šaknys mažos, jos gali paimti vandenį tik iš mažo sluoksnio, todėl jas reikia dažniau palaistyti, kad nenudžiūtų. Bet lygiai tas pats su braškių, aviečių ir kitais sodinukais. O vyresnės šilauogės išaugina dideles šaknis (pažiūrėk mano persodinamos šilauogės foto) ir dar mikorizės pagalba gauna vandenį iš didelių substrato sluoksnių, todėl jos daug atsparesnės.

    Ką tau daryti, jei kartais vasarą gali nebūti po kelias savaites per sausrą ir per karščius? Pirma, drąsiai sodink šilauoges. Antra, jas būtinai iškart apmulčiuok ne plonesniu nei 5 cm sluoksniu. Trečia, sodink ne ant kaupo, o negilioje plačioje duobutėje, į kurią galėsi supilti kibirą vandens.

    P.S.: Ketvirta, sodink ne 1-2 metų, o kuo didesnius sodinukus, kad greitai gautum gerą derlių. Penkta, sodink derlingas aukštaūges veisles didelėmis uogomis. Šešta, numatyk vietos, kur dar sodinsi šilauogių, kai geri rezultatai nudžiugins. Septinta, planuok įsigyti šaldiklį šilauogių šaldymui žiemai. :music-rockout:

    Didelis dėkui už informatyvų atsakymą :handgestures-thumbupleft:

  2. Sveiki. Pats irgi planuoju pradėti sodinti šilauoges. Tik aisku ne ūkį, o kelis krūmelius sode. Kaip tik atsirado daugiau vietos darže ir sugalvojau pasodinti būtent šilauoges. Bet kuo toliau - tuo vis labiau mąstau ar šilauogės būtų pats geriausias pasirinkimas. Daug naudingos informacijos sužinojau perskaitęs komentarus, bet kyla dar klausimas.

    Teko girdėti, kad pirmaisiais metais šilauogėms reikia daug vandens, bet taip pat, šilauogėms kenkia kai jos yra per dažnai laistomos. Šiek tiek sunku suprasti ar jos mėgsta vandenį ar kaip tik per dažnas laistymas kenkia. Pvz šiuose straipsniuose - https://www.thespruce.com/growing-blueberries-1401960 ir  https://www.senukai.lt/kp/kaip-vyksta-silauogiu-sodinimas/rx rašoma, kad pirmaisiais metais reikėtų gan dažnai (karštą vasarą net 2 kartus per savaitę) laistyti, tuo tarpu forume yra žmonių manančių, kad galima būtų ir nelieti ilgesnį laiko tarpą. Norisi išsiaiškinti kaip ištikro yra, nes sode nebūnų kiekvieną dieną, kartais net kelias savaites nebūnų, tad negaliu pastoviai jų palaistyti. Kaip tokiu atvėju geriausiai elgtis? Stipriai palaistyti prieš išvažiuojant ir palikti be vandens 2-3 savaites (jeigu nelyja)? Ar įprastai palieti ir tikėtis, kad per tą laiko tarpą joms pakaks vandens? 

  3. Nera ka per daug galvoti. Susirandi 200l backa metaline arba maistines paskirties plasmasine, susirandi tinkama vienta kieme, kad pastoviai butu saules spinduliai ir pritvirtini arba prie metalinio stovo arba prie medzio. Esu prisitvirtines prie medzio. Kadangi daug vandens i backa nepripilu, tai konstrukcija atlaiko. Ryte prisileidi salto vandens, o per diena isyla. 

  4. Kas ieskot grandininio pjuklo medziams pjauti, rinkites tik nuo 2.5kw, o dar geriau - 3kw. Galvodamas, kad uzteks ir mazesnio galingumo, nusipirkau 1.5 mcculloch, tai ne tik, kad medziu nepjove, bet ir storas sakas sunkiai paimdavo :D Po kurio laiko teko vel investuoti ir nusipirkti rimtesni pjukla - 3 kw. Visai kitas reikalas. Tai vat, per mazai domejausi, o draugai sake, kad ir 1.5kw uzteks. Jau geriau iskart investuoti daugiau ir imt galingesni nei 2 kartus pirkti ta pati daikta. 

×
×
  • Create New...