Jump to content

SOS... ganyklos įrengimas ir pievos užsėjimas


aidukas

Recommended Posts

Sveiki, kolegos,

 

Turiu didelius klausymus dėl ganyklų. Situacija tokia, balandį atvažiuos mėsiniai galvijai, angusų 27 veršingos telyčios ir bulius. Iš karto juos apgyvendinsiu lauke, pievoje. Ganyklų nespėjau paruošti, nes vėlokai patvirtino man paramą, o be patvirtinimo nesiėmiau nieko daryt. Esu jaunasis ūkininkas, tad žinių nėra daug ir kreipiuosi į jus pagalbos, nes pasimetęs biškį jaučiuosi,cviskas sukrito vienu metu ir vis tiek, teorija mažai ką duoda kol nepradedi daryti...

 

Taigi, turiu du laukus, kuriuose bandysiu ruošti geresnius pašarus ir ganyti.

 

1. Pirmas laukas yra apie 18 ha įsėtinės žolės, bet jai jau kokie 4 metai ir tiksliai negaliu dbr pasakyti, kas auga. Dirvožemis - smėlis. 

 

Apsitversiu pastovia tvora iš kuolų (10-15 cm storio, įkasdamas į 60 cm gylį ir kasdamas kas 5 metrus, tempsiu dvi vielas ir el. ganytoją prijungsiu).

 

Šiame lauke maždaug pusę ar 3/4 ploto noriu pirma nušienauti, o kitoje dalyje paleisti ganyti gyvulius. Kol gyvuliai ės nenušienautą dalį, ataugs nušienautas plotas. Viduje bandysiu ganyti rotuodamas, kad nesugadintų viso lauko ir turėčiau šieno.

 

Dar galvojau pavasarį atnaujinti šią pievą, bet bijau, kad nauja įsėta žolė neįšaugs normaliai ir karvės viską išpešios su šaknimis. Todėl gal geriau rudenį įsėt ir kitiems metams jau būtų žolė įsėta įsitvirtinusi?

 

2. antras laukas yra apie 25 ha durpyno, sauso. Praeitais metais augo grikiai. Dabar suartas ir šį lauką noriu paruošti šienavimui, bet reikia įsėti žolę. Gal būt šioje pievoje ganysis ir gyvūliai, tik ne šį sezoną. Taip pat neapsieisiu be purškimo, nes ten piktžolių daug. Kaip ir neapsieisiu be daug pinigų sėklai...

 

Taigi, nežinau kaip dabar daryt, kad būtų ir ekonomiškiau, ir patikimiau. Pirma planavau pavasarį sėti durpyne vien žolę, be jokių įsėlių. Tai kiek suprantu, šiais metais aš nelabai ką ten ir nušienausiu, nebent į pabaigą vasaros, ir piktžolių priaugs. Pradėjau skaityt, ūkininkai sėja su įsėliais avižų ir vykių. Tada žalias avižas nušienauja ir susuka į šienainio rulonus. Ir lieka žolė. Kitas variantas pasėti kokius grūdus, išnaikinant piktžoles bent jau tam sezonui, o nukūlus tiesiog pasėti žolę arčiau rudens, kad sudygtų, įsitvirtintų, o kitą pavasarį jau turėčiau pievą.

 

Bet kaip su piktžolėm esant ar nesant įsėliui? O Ir kitais metais daugiametės piktžolės išlys. Kiek domėjausi, pievas galima purkšti MCPA.

 

Atsargai dar turiu kur prišienauti žolės sau, bet ten natūrinės senos durpynų pievos, tai labiau šabakštynai nei žolė.

 

Po ilgos rašliavos norėčiau dar kartą paprašyt patart, ką pasakytumėt dėl pievos atnaujinimo pirmoje pievoje, kur jau ganysis gyvuliai šį sezoną? Verta pavasarį kažką daryt ar jau rudenį įsėt?

 

Ir ką galėtumėt patarti su tuo durpynu? nes kitokių dirvožemių pas mus nėra...

 

Ir dėkoju už patarimus visais klausimais:)

neatsisakyčiau ir asmeninio susitikimo ir pasidalinimo patirtimi:)

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

27 stukos plius bulius jei papildomai nesersi tai tas 18ha plotas jiems tikrai nedidelis, o ypac kad dar ketini sienauti daugiau kai puse, as asmeniskai i ta pieva nekisciau pinigu, nes didelio efekto nepasieksi nes ta 18ha nues ir apgraus gerai, jei vienas laukas tik. o ta kita seti misini ir zole ir i rulonus, kita met turesi zoles kuria sienauk. Rasai kad turi sabakstynu kazkokiu, o kodel tenais nenori ganyti pradzioj, pavasari sabakstynuose neblogai ganosi galvija kol jauna zole ar kita augalija ja nuskabo gerai ir pravalys ir paes, o sienauk geriau gerus laukus, plius kad versingos nenusipenes. Tai tik mano nuomone, pagal kuria as darbuociaus, bet nesakau kad ja reikia remtis butinai, gal kas ka kitka pasiulys

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ka is savo menkos patirties galiu pasakyt tiek kad del zoles isipesiojimo kai svieziai iseta, as si pavasri isejau berods Dotnuva 2 misini apie balandzio viduri i lengva juodzemi, priesmeli ir atvariau karves apie birzelio pabaiga tai niekas neisipesiojo nei isitripe tik turi ziureti kad butu suasi orai o ne slapia. O i ta kita lauka sek su iseliu zole, nupjausi tas avizas su vikiais ir bent naudos bus ir dar po ju galbu atola naujos zoles paiimsi.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

18ha pasilik tik ganymui

 

25ha priklauso nuo dirvožemio, jeigu rūgštus, tai seji avizu/vikiu mišinį su įsėliu, nupjauni i baltus rulonus iki liepos pradžios, rugpjūčio viduriui/pradžiai jau bus pjaunamas įsėlis, jeigu sausas ruduo, galėsi nuganyti trečią žole

 

Jeigu dirvožemis šarminis sėk lucerna, be jokio įsėlio, pjauti turėtum du kartus, pirmas kartas piktžolės bus labiau, gali padžiovinti šienui, antras jau normalus pašaras

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

O aš pasakysiu taip.

Nereikia ir nėra būtina sėti tos žolės,  tai neturėtų būti prioritetas. Patarčiau be to išbūti bent metus, gal matysis geresnis vaizdas su galvijais ir pašarais - kiek ko reikia, kiek ganyti, kaip ėda.

Pats 7 metus ūkininkauju ir neturiu sukultūrintų pievų ir nereikia, žinoma, būtų naudingiau, bet tai išlaidos, o aš turiu kitų prioritetų kur investuoti ir manau, kad daugelis žmonių turi, todėl ir neskuba tuo užsiimti. Savo rajone dar nesu matęs sukultūrintos pievos.

Dėl kovos su piktžolėmis, na aš prieš chemiją, tikrai yra kitų būdų, kad ir pūdymas, arba padėtų ir naujos žolės įsėjimas, turėtų sustabdyti piktžolių augimą.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki,

Su piktžolėm geriausiai sekasi kovoti su pjaunamaja, nereikia jokios chemijos, kuo tankiau pjauni tuo jų mažiau jų auga.

Su durpynu daryčiau lygiai taip pat kaip ir sako daugelis, tik problemų gali kilti jei bus sausa, tada badas.

Su pirmu lauku: gerai patręšti, pusę nupjauti ir po pjūties atiduoti visą lauką ganymui po joninių. Tokia bandai reikės dvigubai daugiau ploto nei yra pirmame lauke. Po žolės atsėjimo ganyti galėsi pradėti po šešių savaičių jei viską padarysi pagal reikalavimus ir gamta bus palanki jei ne po trijų mėnesių.

Šiemet nieko nesėk, pavasarį turėsi apie 460 t mėšlo kur jį dėsi?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Klausimas i tema tik atvirksciai :) Iki kiek guvuliu plestis?

Turimi sabakstynai su naturaliu pievu aikstelemis viso apie 80 ha - kiek maksimumum planuoti "mamu" ganymui? Mamas galvoju suvaryti i tokius plotus geguze arba birzeli (po issiversiavimo tvarte) ir laikyti iki spalio pabaigos, po to i tvarta visus, pavasary vel mamas i laukus, versius ir bulius penejimui tvarte. Papildomiems pasarams 50 ha zadu skirti dobilams, 25 ha avizoms su iseliu, 25 grudinems (meslui utilizuoti). Siuo metu turiu desimt mamu versingu - iki kiek logiska butu plestis?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ar tikrai tiek mėšlo susidarys? planuoju gyvulius laikyti lauke ir pastatyt jiems pavėsinę.

 

O kas susidarys, tai manau turėsiu kur dėt, šalia yra augalininkystės ūkis apie 1000 ha.

Ganyklos kuolus dėk tankiau kas kokie  3 metrai maksimum, aš pradžioje dėjau kas 5 paskui dvigubinau, kas liečia mano angusų telyčias tai joms labai patinka šabakštynai, griaužia šakas kaip stirnos, bet ir pievoje žolės turi būti būti sočiai nes apetitu nesiskunžia. Pavėsinę statyk kaip reikalas nes gyvūliai nemenki ir kai susistumdo gali pridaryti žalos, ir svarbu kad neužpūstų vėjas ir visą laiką būtų sausa, aš vadovaujuosi tuom jei įeinu su batais ir neišsitepu jų reiškia ir gyvuliui gerai. Jei ne paslaptis iš kur pirkai telyčias?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ganyklos kuolus dėk tankiau kas kokie  3 metrai maksimum, aš pradžioje dėjau kas 5 paskui dvigubinau, kas liečia mano angusų telyčias tai joms labai patinka šabakštynai, griaužia šakas kaip stirnos, bet ir pievoje žolės turi būti būti sočiai nes apetitu nesiskunžia. Pavėsinę statyk kaip reikalas nes gyvūliai nemenki ir kai susistumdo gali pridaryti žalos, ir svarbu kad neužpūstų vėjas ir visą laiką būtų sausa, aš vadovaujuosi tuom jei įeinu su batais ir neišsitepu jų reiškia ir gyvuliui gerai. Jei ne paslaptis iš kur pirkai telyčias?

kodėl tankinai? išverčia ar kaip? o kaip giliai įkasinėji kuolus bei kokio aukščio nuo žemės yra?

Pirksiu iš vokietijos.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

kodėl tankinai? išverčia ar kaip? o kaip giliai įkasinėji kuolus bei kokio aukščio nuo žemės yra?

Pirksiu iš vokietijos.

Tankinau nes kas 5 metrus nutysdavo el piemuo per laiką ir šiaip laisvesnis būdavo tai porą kartų radau nutrauktą stirnos ar ko, o vasarai tvėriau aš su tais plasmasiniais baltais mietukais ganyklą tai pats gyvulys porą kartų gavo elektros neina per puse metro prie tvoros, bijo :icon-smile: šy sezoną palei kelią tai sukasiu rąstukus po 0,5m į žemę ir pratemsiu 1,5m tinklą vielinį, kad netyčią neišeitų į kelią, nes aš toi ganykloi visą laiką ganysiu nes prie pat namų, o žiemai aptvarą kai dariau tai į žemę rąstukus suleidau po 0,5 metro ir dėjau kas 2,5 metro atstumu ir trim eilėm prikaliau lentas, pa kolkas laiko,

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti


×
×
  • Create New...