Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

Prieš 1 valandą, vk_ pranešimas:

Va dar vienas substrato atskyrimo būdas - rąsteliais: :o

Taip kad nereikia demonizuoti šilauogių - viskas su jomis paprasta ir daug kas tinka, kai laikomasi poros paprastų taisyklių. :)

nu rusais as didziuojuos,jie mokina mus visko,dekui jiems ,kokie jie atviri ir norintis padetio tuo paciu ir tauVK

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ši tema skirta visiems, kuriuos nors truputį domina šilauogės. :) Tikiuosi, kad mūsų - šilauogių mėgėjų - bendrija sėkmingai augs. Dalindamiesi patirtimi visi sėkmingai pažinsime jas.

Tikiuosi, kad šioje temoje dalinsimės savo pastebėjimais, idėjomis ir džiaugsmais ar nesėkmėmis. Šilauogės įdomus augalas ir tikrai atneš mums daug džiaugsmo.

Taip pat tikiuosi, kad ši tema padės pradedantiesiems augintojams. Dabar internete daug informacijos, dalis jos prieštaringa, kartais sunku suprasti, kas tikrai svarbu, o kas smulkmena. Užteks paskaityti vieną šią temą, užduoti rūpimus klausimus ir bus galima sėkmingai auginti šilauoges. Šiais laikais nebūtina mokytis tik iš savo klaidų, galima pasimokyti ir iš kitų klaidų. :)

Šilauoges auginti pakankamai paprasta ir tai mes pademonstruosime visiems.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Va dar vienas linksmas variantas, vos ne laužą užkasa: :o

Taip kad ir tavo, Majau, minimas variantas tiks, tik palik plyšių vandeniui nubėgti.

Beje, tie aukščiau rodyti augintojai, kai jų paklausė, kodėl naudoja rąstelius, atsakė, kad tiesiog gyvena tarp miškų ir turi daug nereikalingų/nekainuojančių rąstelių.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

lietuvoje,kgb agentai sukure istatyma kad ,misko paklodes liesti draudziama ,na tik pasikovojus nuo ju,saunuoliai ziuriu youtubei ir ju gabumais neatsistebiu,teks bandyti ,as pasodomau tik durpej ,tai vienas krumas liuks kiti truputuka mazesni ,turguj pirkau sodinukus tai marke ,kokia nori ,o kokia is tikro vienas dievas zino ,kokia geriausia sodinti sau ir kur perkat ir kokia ju kaina

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 1 valandą, ekologas pranešimas:

lietuvoje,kgb agentai sukure istatyma kad ,misko paklodes liesti draudziama ,na tik pasikovojus nuo ju,saunuoliai ziuriu youtubei ir ju gabumais neatsistebiu,teks bandyti ,as pasodomau tik durpej ,tai vienas krumas liuks kiti truputuka mazesni ,turguj pirkau sodinukus tai marke ,kokia nori ,o kokia is tikro vienas dievas zino ,kokia geriausia sodinti sau ir kur perkat ir kokia ju kaina

Turbūt teisinga, kad neleidžiama draskyti suaugusios miško paklodės. Bet nuėjus į tankų spygliuočių mišką galima rasti vietų, kur daug pribyrėję spyglių ir kankorėžių, kurie laisvai guli paviršiuje, tai jų aprinkimas neturėtų daryti žalos miškui. Filmukuose paprastai rodo pušynus, bet aš tai rinkau eglynuose, nes arti manęs yra eglynų ir eglynuose daugiau tankių vietų, kur jokia žolė neauga, o spyglių prisirinkę daug. Beje, sakoma, kad labiausiai rūgština būtent eglių spygliai.

Dėl veislių pasirinkimo auginimui Lietuvoje yra viena rekomendacija – nesodinti vėlyvų veislių, nes jos gali nespėti prinokti, arba jei ir spės dalis uogų prinokti, tai jos gali neįgauti saldumo. Todėl pas mus rekomenduojama rinktis ankstyvas ir vidutinio ankstyvumo veisles. Dar antra rekomendacija būtų sodinti pakankamai šalčiams atsparias veisles, tokių veislių pas mus yra didelis pasirinkimas.

Susirašinėjau su patyrusiais šilauogių augintojais iš noriuuogu.lt, tai gal jie nesupyks, kad pacituosiu jų žodžius, kuriems aš iš esmės pritariu:

Cituoti

„Būtinai auginčiau Patriot, Reka man jos pačios skaniausios (gal dėl to, kad pirmos sunoksta :)). Šiaip kiek auginame veislių visos saldžios tik reikia sulaukti kol jos gerai sunoks. Mūsų vaikams patinka didelės uogos Patriot, Nui, Draper, Toro, Chandler visų jų skonis puikus.

Bluecrop veislė pradeda derėti metais vėliau nei kitos veislės, greičiausiai ir daugiausiai uogų duoda Patriot.

Išties šilauoges smagu auginti, tinkamai pasodinus nereikalauja daug priežiūros, o ir derlius jų palyginus su kitais uogakrūmiais labai didelis.

Mano auksinis penketukas:

Patriot - vienos iš pirmų saldžios, nelepios, atsparios ligoms ir šalčiams

Reka - saldžios, vienos iš pirmų, sunokusios uogos nekrenta nuo krūmų (šįmet kelis krūmus pradėjom skinti tik rugpjūtį, uogos buvo labai prinokusios ir saldžios kaip cukrus)

Draper - didelės, traškios, saldžios, vėlyvos (tiek kiek leidžia mūsų klimatas). Jei nesuvalgom šviežių šaldom, atšilusias valgo vaikai kaip šviežias (neįgauna jokio rūgštumo)

Toro - didelės, derlinga, vėlyva, saldi

Bluecrop - labai derlinga, saldžios, labai ilgas uogų nokimo laikas ,apie 10 - 12 savaičių, priklausomai nuo orų.“

Apie savo šilauogių pirkimo patirtį rašiau čia. Šilauogių sodinukų kainas lengva rasti internetinėse medelynų parduotuvėse.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 8 valandų, ekologas pranešimas:

aciu labai ,o is kurio perkat tamsta medelyno ,jai nepaslaptis

Neturiu paslapčių:

Esu šilauoges pirkęs iš vitaflora.lt, noriuuogu.lt, turgaus, Moki-veži ir net Maximos parduotuvių. Atrodo, kad viskas gerai, visos prigijo, dėl veislių lygtai problemų nėra. Kadangi šilauogės dauginasi gana sunkiai, tai nėra to, kad bet kas nežinia kokių jų pridaugintų ir pardavinėtų. Manau, kad galima pasitikėti dauguma šilauogių pardavėjų, įskaitant medelynus, ūkininkus, normalesnes parduotuves ir net normalius pardavėjus turguose. Perkant vertėtų pasižiūrėti, kad ant augalo būtų etiketė su jo veisle ir pats augalas būtų sveikas ir gražus.

Aš paprastai užsisakau iš internetinių parduotuvių, kad gauti norimas veisles, nes mano miestelio turguje ir parduotuvėse šilauogių veislių pasirinkimas gana ribotas. Ateinančiam pavasariui šilauogių užsisakiau iš noriuuogu.lt. Seniau siųsdavausi iš vitaflora.lt, vitafloroje didesnis veislių pasirinkimas, bet pas juos didesni/vyresni augaliukai neprotingai brangūs. Pernai gegužės mėnesį vitaflora šilauoges pardavinėjo už pusę kainos, bet nesinori prarasti pavasario belaukiant normalios kainos, geriau pasodinti kuo anksčiau. O iš noriuuogų pernai pirkti sodinukai buvo dideli ir geri, tad ir šiemet iš jų užsisakiau.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kiek sodinau šilauogių - visos prigijo. Tai sakyčiau, kad su jų prigijimu didesnių problemų nėra. Bet vienas dalykas prigyti, o kitas - išauginti didelį augalą (kad atitinkamai daug derėtų). Kažkur buvau skaitęs, kad geriau prigyja mažesnės dvimetės, o ne trimetės ar keturmetės šilauogės. Man prigijo visos, bet pasodinus mažytę šilauogę, po to dar reikia daug laiko, kol ji išaugs didelė. Todėl paskutiniu metu nebeperku dvimečių šilauogių, perku didesnes trijų-keturių metų, kurių dar kaina normali. Tai sutaupo metus ar dar daugiau laiko, kad pasiekti tokį patį rezultatą.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 44 minutes , ekologas pranešimas:

tai daug uzsodines jomis

Aš tik paprastas mėgėjas: sau auginu: Reka – 7 vnt., Bluecrop – 2 vnt., Northland – 2 vnt., Hardyblue, Bluejay, Patriot, Bluegold, Duke, Spartan ir nežinomos veislės – po 1 vnt. Ir šiemet dar užsisakiau: Reka – 6 vnt., Patriot – 6 vnt., Toro – 4 vnt., Bluecrop ir Draper – po 2 vnt., Chandler – 1 vnt. Gal dar ką papildomai pavasarį pasodinsiu, kai šias užsakytas susodinsiu ir kiti darbai nedegs.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 5 valandų, Glotnutis pranešimas:

Sveiki,siemet bandysiu pasisodinti silauogiu, ir reikia patarimo, ka darot pirmais metais su ziedais paliekat ar nuskinat ir ar butinai reikia pjuvenu i pirktines durpes kurios skirtos silauogem.

Glotnuti, sveikinu įstojus į šilauogininkų bendriją. :)

Dėl ko kartais plėšo žiedus? Vienas dalykas, kad augalai greičiau išaugtų dideli ir pradėtų daug derėti, antras dalykas, kad versliniame sode neapsimoka net pradėti skinti, kai uogų dar labai mažai. O auginant sau net ir kelios uogytės jau džiugina ir neprapuola. :) Aš pats tik vienintelį kartą nukarpiau žiedus - kai žydėti norėjo ką tik pasodinta labai maža šilauogė. Va šį pavasarį mačiau kad pas mane ruošiasi žydėti nedidelė pernai sodinta šilauogė - paliksiu žiedus, tegu dera. Kelios didesnės šilauogės derėjo tik pasodintos - irgi palikau žiedus, rezultate ir uogų buvo, ir augalas gana normaliai paaugo. Todėl tikrai nėra būtina nuskinti žiedus, čia jau kaip pačiam atrodo geriau. Jei šiemet naujai pasodintos šilauogės žydės - irgi paliksiu žiedus.

Į durpes dėti pjuvenų yra nebūtina. Kažkiek pjuvenų pridėjus gal bus kažkiek geriau, bet ir be pjuvenų normaliose durpėse šilauogės turi augti gerai. Be to, pjuvenų galima pridėti ir vėliau, kad ir po metų ar kelių metų, tada pjuvenomis tiesiog pamulčiuojama paviršiuje.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 22 minutes , ekologas pranešimas:

nu ikalbejot ,turiu keturias,o anuku ir anukiu padvigubejo ,tai reiks ir man daugiau pasodint,bandysim,opats ar dejai maisus ar plevele is sonu duobej

Būtinai iš duobės šonų dedu plėvelę, tam šiemet pirkau juodą 200 mikronų storumo plėvelę.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš valandą, ekologas pranešimas:

tai kokio gylio ir plocio pats kasi duobe,o kodel juoda o melyna negerai

Aš šiemet šilauoges sodinsiu į 1 m pločio ir 50 cm gylio tranšėjas (va nuotrauka), šilauoges sodinsiu vieną nuo kitos lygiai 1 metro atstumu. Čia, skaitau, yra jau labai geras variantas, realiai galima sodinti į maždaug 40 cm gylio ir 80 cm skersmens duobes - taip pat daug metų turėtų gerai augti.

Medžiagos, kuria atskirsi substratą, spalva visiškai nesvarbi. Vienoje duobėje panaudojau skaidrų seną polietileną nuo šiltnamio. Substratą galima atskirti plėvelėmis, polipropileniniu audiniu, lentomis, šiferiu, plastmasiniais lakštais, ruberoidu ir bet kuo panašiu. Viename filmuke minėjo, kad paprasta polietileno plėvelė po žeme gali greitai suirti, tai truputį tuo suabejočiau. Plėvelė sensta ir yra veikiama saulės šviesos, o po žeme turėtų ilgai išlikti nesuirusi.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 18 minutes , Majus pranešimas:

Aš naudosiu plėvelę skirtą pamatams atskirti tokia stipri ir kaip tik 50cm. pločio yra.

Puikus, gal net pats geriausias pasirinkimas! Mačiau tokią plėvelę, jos storis buvo 400 mikronų, tai yra dvigubai storesnė už mano naudojamą plėvelę. Gal ir man reiks tokią panaudoti.

Be atskyrimo plėvele per visą gylį dar galima pagalvoti apie vejos juostos panaudojimą paviršiuje. Vejos juostą galima kažkiek iškišti į orą, dar ji būtų tam tikru barjeru kurmiams, gal kažkiek ir nuo negiliai ropinėjančių karkvabalio lervų apsaugotų. Jei sumanytumėte dėti vejos juostą, tai ją geriausia įstatyti prieš baigiant užpildyti duobę, nes pilnai užpildžius duobę ir ją sutrombavus substratą vėliau juostą įkišti kur kas sunkiau. Užpildai du trečdalius duobės, laisvai įstatai vejos kraštą ir tada baigi užpildyti duobę - paprasta ir lengva.

P.S.: anksčiau ir kitus sodinukus nuo kurmių gindavau tokiomis plačiomis vejos juostomis, bet vėliau išmokau spąstais gaudyti kurmius ir dabar jų pas mane nebėra. Naujai ateinančius kurmius greit pagaunu  ir žalos jie nebedaro.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 40 minutes , vk_ pranešimas:

Puikus, gal net pats geriausias pasirinkimas! Mačiau tokią plėvelę, jos storis buvo 400 mikronų, tai yra dvigubai storesnė už mano naudojamą plėvelę. Gal ir man reiks tokią panaudoti.

Be atskyrimo plėvele per visą gylį dar galima pagalvoti apie vejos juostos panaudojimą paviršiuje. Vejos juostą galima kažkiek iškišti į orą, dar ji būtų tam tikru barjeru kurmiams, gal kažkiek ir nuo negiliai ropinėjančių karkvabalio lervų apsaugotų. Jei sumanytumėte dėti vejos juostą, tai ją geriausia įstatyti prieš baigiant užpildyti duobę, nes pilnai užpildžius duobę ir ją sutrombavus substratą vėliau juostą įkišti kur kas sunkiau. Užpildai du trečdalius duobės, laisvai įstatai vejos kraštą ir tada baigi užpildyti duobę - paprasta ir lengva.

P.S.: anksčiau ir kitus sodinukus nuo kurmių gindavau tokiomis plačiomis vejos juostomis, bet vėliau išmokau spąstais gaudyti kurmius ir dabar jų pas mane nebėra. Naujai ateinančius kurmius greit pagaunu  ir žalos jie nebedaro.

Bet juk kurmiai valgo grambuolius. Man jie per daug nemaišo.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 44 minutes , Majus pranešimas:

Bet juk kurmiai valgo grambuolius. Man jie per daug nemaišo.

Kol nemaišo, tol ir nereikia su jais kariauti.

Dėl šilauogių su jais dar neturėjau problemų, bet turėjau daug problemų, kai pasodinu kokią obelaitę ar vyšnią, pridedu komposto su sliekais,  tai kurmiai tik tokioje vietoje ir rausiasi.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

On 2018-02-26 at 13:27, vk_ pranešimas:

Kol nemaišo, tol ir nereikia su jais kariauti.

Dėl šilauogių su jais dar neturėjau problemų, bet turėjau daug problemų, kai pasodinu kokią obelaitę ar vyšnią, pridedu komposto su sliekais,  tai kurmiai tik tokioje vietoje ir rausiasi.

Su tais kurmiais persistengti nereikia. Kažkur skaičiau kaip žmogelis klausė kaip išgaudyti kurmius, prisipirko spąstų juos išgaudė ir po kiek laiko pradėjo skųstis, kad užpuolė grambuoliai ir kurkliai. Tada klausė kaip išnaikinti juos. Pasirodo geriausias vaistas kurmiai :icon-biggrin:.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

On 2/28/2018 at 10:48, Majus pranešimas:

Su tais kurmiais persistengti nereikia. Kažkur skaičiau kaip žmogelis klausė kaip išgaudyti kurmius, prisipirko spąstų juos išgaudė ir po kiek laiko pradėjo skųstis, kad užpuolė grambuoliai ir kurkliai. Tada klausė kaip išnaikinti juos. Pasirodo geriausias vaistas kurmiai :icon-biggrin:.

Didele dalimi pritariu. Pas mane nėra kurklių, bet yra grambuolių. Beje, neseniai sužinojau, kad ne visos tos didelės baltos lervos yra grambuoliai, dalis jų yra bronzinio vabalo lervos, kurios minta tik negyva pūvančia organika ir todėl negraužia augalų šaknų, o gyvena, pavyzdžiui, komposto krūvose, kuriose padeda perdirbti kompostą. O aš jas rasdavau komposto krūvoje ir laikydavau grambuoliais bei be reikalo traiškydavau. Va filmukas, kaip atskirti karkvabalio ir bronzinio vabalų lervas:

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...