Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

prieš valandą, lunacy pranešimas:

Dėl ko čia šaknys pas jį pradingo? 

Šiuo atveju šaknis nugraužė karkvabalio lerva.

Tai bene pagrindinė priežastis, dėl ko žūsta sodinukai vasarą.

Antra priežastis - sodinukų apšalimai. Bet jie daugiau susiję su tuo, kad 1) pasodinama rudenį ir nespėja pilnai prigyti, 2) sodinukai pertręšiami azotu ir ūgliai nespėja sumedėti, 3) sodinamos nepakankamai šalčiui atsparios veislės.

Pas mane pievoje yra gana daug karkvabalio lervų, bet iškasu tranšėjas, jas užpildydamas atskiriu šonus plėvele ir po to nesusidūriau su problemomis dėl karkvabalio lervų. Šiemet daug pakasinėjau pernai ir užpernai sodintas šilauogių lysves (iškasinėjau juodas durpes ir pyliau naujas rudas durpes), tai bekasdamas neradau nė vienos karkvabalio lervos, o va bronzinio vabalo lervų radau gal kokių 50. Bet bronzinio vabalo lervos šaknų negraužia, tai jokių problemų nėra.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Pas mane ėmė nokti šilauogės, tiksliau Reka veislės šilauogės. Sūnus jau valgo pirmąsiais uogas, nors aš tai dar palaukčiau geresnio prinokimo. :) Pernai jos nokti pradėjo liepos mėnesį, o šiemet viskas daug anksčiau.

Dar video su karkvabalio lervos žala (įdėjau nuorodą taip, kad rodytų nuo to momento, kai parodo lervą):

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Šilauogių auginime dabar yra du sezoniniai dalykai:

1) baigiasi laikas, kada jas dar galima tręšti azotinėmis trąšomis. Sakoma, kad galima tręšti iki Joninių arba liepos 1 d., vėliau tręšiant ūgliai gerai augs, bet nebespės sumedėti ir žiemą nušals;

2) dabar gana geras laikas pataisyti krūmus atliekant vasarinį genėjimą:

 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Praktiška apžvalga kaip galima rūgštinti:

Čia sako, kad siera gali nudeginti šaknis. Manau, kad čia jis suklydo, nes kaip rodo jo matavimai, pati siera išvis nerūgšti, o mikroorganizmams ją perdirbant rūgštis gaminsis po truputį ir taip pat negalės nudeginti.

P.s.: Bežiūrinėjant video apie šilauoges iššoko mūsų Donato video apie 15 šilauogių, kuo galima pasidžiaugti. :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ir pas mane yra panašių paraudusių pažeistų lapų. Nenormalios lapų spalvos liudija apie kažkokį stresą augalui, pavyzdžiui, taip galėjo būti dėl sausros, dėl šalčio. Skylutės ir dėmės lapuose galbūt gali būti dėl kokių nors grybelių. Nereikia gąsdintis, tai natūralūs ir nemirtini dalykai. Pavyzdžiui, vyšnių lapai vasaros gale dažnai būna ne žali dėl grybelių, bet tai netrukdo vyšnioms augti dešimtmečiais.

Pliusas Donatui už naują video, pas mane tas pats, kas ir pas jį - daugiausia uogų ant visų Rekų, tada ant Patrioto, na dar pora veislių, o kitos kol kas daugiau augina lapus, o ne uogas. :)

Šiandien pagenėjau savo šilauoges. Dabar iš krūmų apačios auga stiprūs ūgliai, kurie formuos krūmą. Tai nukarpiau visokias silpnas plonas šakeles ir kurios yra per žemai. Geriau tegu krūmo jėgos eina į tuos naujus ūglius, o ne eikvojasi šakelėms, iš kurių nebus naudos. Donato video atrodo, kad jo šilauogės prašosi tokio pagenėjimo. Suprantu, kad baisu imti karpyti, kai nesi tikras, ką reikia kirpti, bet šios temos pradžioje yra trys išsamūs video, kuriuos pažiūrėjus taps viskas aišku.

Dar Donato video matosi kelios persodintos šilauogės su silpnais geltonais lapais. Panašiai geltoni lapai būna chlorozės atveju, tai yra, kai substratas tampa nerūgštus ir dėl per mažo rūgštumo šilauogės tiesiog negali įsisavinti medžiagų. Todėl  siūlyčiau bandyti staigiai gelbėti nugeltusias šilauoges:

1) laistant parūgštintu vandeniu. Kaip parūgštinti vandenį pažiūrėkite visai neseniai įdėtą video, ten išvada, kad actas menkai rūgština;

2) palaistant vandeniu su ištirpintu amonio sulfatu, pavyzdžiui, 30 g amonio sulfato ištirpinti 10 l vandens. Tai greitai įsisavinamas variantas ir dažnai po tokio patręšimo lapai tampa žalesni.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 3 valandų, Majus pranešimas:

sunkiai čia man sekėsi įkelti nuotraukas:romance-ballandchain:Štai kaip atrodo mano šilauogės šiuo metu. Galvoju ,kad persistengiau su laistymu.

Kitą kartą nuotraukas įkelti jau bus lengviau, tik prieš keldamas, pasuk nuotraukas savo kompe (ir išsaugok), kad būtų natūralioje pozicijoje.

Na taip, pagal vaizdą joms kažkas negerai ir negerai jau ilgesnį laiką. Jei perlaistai ir vanduo užsistovi - tai tada tikrai blogai ir dėl to gali būti toks lapų patamsėjimas. Sakyčiau, kad jau geriau per mažai laistyti, nei laikyti šilauoges užmirkusiame substrate. Skaičiau viename straipsnyje, kad šilauogės auga pelkėse, bet tai nereiškia, kad jos auga vandenyje. Jos auga ant aukštumėlių, ant kemsų, kur yra sausa ir netgi tame straipsnyje teigė, kad šilauogės greičiau yra prisitaikiusios sausrai nei užmirkimui. Jei šilauogių šaknys bus pilnai užlietos ilgesnį laiką (porą savaičių), tai jos žus. Be to, buvau įdėjęs nuorodą į video, kuriame rodo, kad labai dažnai laistomos šilauogės auga blogiau nei tos, kurios palaistomos mažiau, spėja truputį pradžiūti ir į substratą patenka oro. Šilauogėms reikia ne tik vandens, bet ir oro substrate! Todėl tikriausiai tavo versija teisinga.

Dar vienas variantas ateina į galvą - gali būti blogai, jei šilauogės pasodinamos per giliai. Bet jei pradžioje augo gerai, tai tikriausiai priežastis kita ir visai gali būti, kad tai yra perlaistymas.

P. S.: pažiūrėjau minėtą video, tai jų perlaistytos šilauogės yra panašiai paraudusios kaip tavo, todėl labai panašu į teisingą versiją. :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 52 minutes , vk_ pranešimas:

Kitą kartą nuotraukas įkelti jau bus lengviau, tik prieš keldamas, pasuk nuotraukas savo kompe (ir išsaugok), kad būtų natūralioje pozicijoje.

Na taip, pagal vaizdą joms kažkas negerai ir negerai jau ilgesnį laiką. Jei perlaistai ir vanduo užsistovi - tai tada tikrai blogai ir dėl to gali būti toks lapų patamsėjimas. Sakyčiau, kad jau geriau per mažai laistyti, nei laikyti šilauoges užmirkusiame substrate. Skaičiau viename straipsnyje, kad šilauogės auga pelkėse, bet tai nereiškia, kad jos auga vandenyje. Jos auga ant aukštumėlių, ant kemsų, kur yra sausa ir netgi tame straipsnyje teigė, kad šilauogės greičiau yra prisitaikiusios sausrai nei užmirkimui. Jei šilauogių šaknys bus pilnai užlietos ilgesnį laiką (porą savaičių), tai jos žus. Be to, buvau įdėjęs nuorodą į video, kuriame rodo, kad labai dažnai laistomos šilauogės auga blogiau nei tos, kurios palaistomos mažiau, spėja truputį pradžiūti ir į substratą patenka oro. Šilauogėms reikia ne tik vandens, bet ir oro substrate! Todėl tikriausiai tavo versija teisinga.

Dar vienas variantas ateina į galvą - gali būti blogai, jei šilauogės pasodinamos per giliai. Bet jei pradžioje augo gerai, tai tikriausiai priežastis kita ir visai gali būti, kad tai yra perlaistymas.

P. S.: pažiūrėjau minėtą video, tai jų perlaistytos šilauogės yra panašiai paraudusios kaip tavo, todėl labai panašu į teisingą versiją. :)

Ką patartum daryti? Aš atgrėbiau mulčą kad greičiau išgaruotų vandens perteklius.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 19 minutes , Majus pranešimas:

Ką patartum daryti? Aš atgrėbiau mulčą kad greičiau išgaruotų vandens perteklius.

Tarp krūmų toliau nuo šaknų truputį giliau pakask pažiūrėti ar nėra stovinčio vandens. Jei yra, tai vertėtų duobutę padidinti ir jį išsemti. O jei stovinčio vandens nėra, ko tikiuosi, tai tada tiesiog pradžiai nelaistyk kelias dienas, o vėliau laistyk rečiau ir po mažai, o jei laikas nuo laiko palyja, tai išvis papildomai nelaistyk.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

On 2018-06-27 at 08:50, Glotnutis pranešimas:

Donce kokio didumo kasei duobes is video atrodo kad nera dideles

Labas jo mano duobes nera tokios labai jau dideles, sunku pasakyti tiksliai bet diametras apie ~70cm gylis apie 40cm. Pas man molis sunkiai kasasi, tai ten iskasti metra ant metro prasikeiktum kol kokiom penkias duobes iskastum. Plius primeciau kad pas mane molis tai koks tikslas is duobes kai lietinga vasara ir viskas tada skesta molio baseine. Nusprendziau geriau kasmet rimciau pamulciuoti durpemis ir bandyti lipti aukstyn i kaupo tipa. Kad silauoges augtu ne duobeje bet kaupo virsuje.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki, prireikė ir man pasitart su šilauogių augintojais. :) Iškart pasakysiu, kad auginimo patirties neturiu jokios, tik šiaip skaičiau, domėjausi. Tiek tų mano žinių, na ir metai visai kuklios auginimo praktikos. Šiemet iš noriuuogu.lt pirkau 4 vnt. šilauogių sodinukų, veislės: 1 vnt. Toro, 1 vnt. Bluecrop, na ir 2 vnt. Huron (labai jau suviliojo aprašymas, nors ir kaina atitinkama ;)). Stengiaus pirkti vid. vėlyvumo, atsparias šalčiui veisles, nes gyvenam šaltam krašte – apie Anykščių / Utenos r. ribą. Dar turiu pernai dovanotą lietuviškos veislės Gila krūmelį.

Duobes kasiau sunkiame priemolyje, 70 cm (gylis) x 100 cm (plotis). Duobių kraštai iškloti hidroizoliacija. Dugnas žvyras, virš jo Durpetos aukštapelkių durpės, maišytos su pušų žievėmis, stambiomis pjuvenomis, trupučiu smėlio. Duobės gerai susistovėjusios, užpildytos prieš 2 metus. Mulčias šviežias, iš šiemet pirktų tų pačių durpių, eglių spyglių, na ir pačius eglišakius palikau. Laistau pastovėjusiu gręžinio vandeniu arba lietaus vandeniu (kai yra tokio).

Šilauoges pirkau vėlai gegužės mėn., pataikiau ant pačių sausrų. Skubiai nuėmiau visus žiedus, kurių buvo be galo daug, ir gan drastiškai apgenėjau, kad negarintų per stipriai vandens ir kuo greičiau įsišaknytų. Šilauoges gavau stiprokai aplūžusiomis šakelėmis, Toro dar ir nulūžusia viršūne, bet tai gal net į naudą išėjo tokiu sausu oru, ir genėt užtai visai nebuvo gaila. Va ko nepadariau, tai pamiršau pamirkyt šaknis kokiam kibire (o reikėjo, nes buvo stipriai susiraizgiusios), o kažkaip išsklaidyt jų buvo misija absoliučiai neįmanoma. Ir dar nepanaudojau įsišaknydinimo stimuliatoriaus, ką irgi buvo suplanavusi. Na bet sąžiningai laistant visi sodinukai sėkmingai prigijo ir pradėjo leisti ūglius su lapeliais. Tik pastebėjau, kad šilauogės jautrus augalas. Dvi dienas nepalaistau – lapai parausta. Tada palaistau – vos ne kitą dieną pažaliuoja (ypač Toro greit reaguodavo). Tada laistau kasdien – žiūriu, vėl rausta. Gal nuo perlaistymo, atseit išploviau visą azotą? Atsirado ir kitų bėdų – Gilos lapeliai pradėjo keistai dėmelėmis ruduoti, Huronas pradėjo auginti mažus deformuotus lapelius, Toro viršūniniai lapeliai dėmėti ir atrodo kaip apgraužti, Bluecropo žievė kažkokia įtartina, nors bendra krūmelių būklė lyg ir neatrodo prasta. Tai ir nežinau dabar – ar man čia sukti galvą dėl ne visai gražių krūmelių ir bandyt juos nupurkšt stipriai mažinta norma kokių geresnių universalių bechlorių trąšų ar amonio sulfato, ar parūgštint pabėrus šiek tiek granuliuotos sieros? Kaip paskaičiau aukščiau, tai matau, kad daug kam šiemet šilauogės rodo kažkokius diskomforto požymius, tai sakau, gal ir man nieko nedaryti ir palikt ramybėj iki kitų metų, o tada jau žiūrėti?

Bandysiu kelti foto, žiūrėsiu, kaip seksis.

Bluecrop atrodo taip:

Bluecrop_2018.thumb.JPG.a5e427aaf6424d3067b430c1e820e622.JPG

Bluecrop.2018-3.thumb.JPG.90fc33687bb922b6de634d7f1406959c.JPG

Gila:

Gila_2018.thumb.JPG.6ce40aebed3092a4bb93f969bd0d039c.JPG

Gila.2018-3.thumb.JPG.ebdf0b6a31994278e13d5a58199550ca.JPG

Gila.2018-4.thumb.JPG.8e7005835e608a530694bc3b9b8dd5ee.JPG

Huron:

Huron_piet.2018-4.thumb.JPG.d9e4949203ed4890341a686e01fff46c.JPG

Huron iš arti (matosi maži deformuoti lapukai):

Huron_piet.2018-5.thumb.JPG.5e6cc5e81abc09f30a14e9fea6da226d.JPG

Kita Huron:

Huron.siaur_2018.thumb.JPG.62d9e4e2e8067e7d463e84013b0f3560.JPG

Huron (irgi maži keisti lapukai):

Huron.siaur.2018-2.thumb.JPG.9be069fbd8bfbd2b42ce89f6e0064e5d.JPG

Toro:

Toro.2018-2.thumb.JPG.f995c4f2bdfd0523ac2e0dc5ffb5e8c8.JPG

Toro viršūnė iš arti (dėmėta ir skylėta):

Toro.2018-4.thumb.JPG.55b710c283bc0160ec666464b5f7b1aa.JPG

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Na, Vaterlo, tau reikia diplomą su pagyrimu įteikti, nes daug ką sodindamas padarei labai gerai. :)

Keli smulkūs pastebėjimai:

1) puiku, kad molyne įrengei drenažinį sluoksnį. Tiesa, drenažinis sluoksnis geriau būtų iš organinių medžiagų (šakos, kankokrėžiai), o ne žvyro. Bet molyne geriau jau žvyras nei nieko,

2) sodinant sodinukus šakos apgenimos tada, kai persodinamas sodinukas plikomis šaknimis ir jis būna praradęs dalį šaknų. O šilauogės sodinamos iš vazonėlio, jos turi visas šaknis ir todėl nereikia genėti jokių šakų. Sodinukui iš vazonėlio nereikia "prigyti", jam reikia tik pradėti plėstis ir augti. O augalas tuo greičiau auga, kuo daugiau turi šakų/lapų, nes juose gaminasi augimui reikalingos medžiagos.

3) mirkoma prieš sodinant tam, kad perdžiūvusios durpės sušlaptų, o ne tam, kad po to šaknis ištiesti. Dėl to šaknų paskleidimo į šonus sodinant yra pusiau klaidingas mitas. Mitas, nes neteisybė, kad būtina iškleisti ir neišskleidus šaknys į šonus neaugs. Daug šilauogių pasodinau nieko su šaknimis nedarydamas ir matau, kad jos sėkmingai išplito į šonus, jei tik substratas joms tinka. Šilauogių šaknys neauga ten, kur joms nepatinka dirva, pavyzdžiui, baigsis durpės ir prasidės žemės, tai ten jos neaugs. Todėl sodinant galbūt galima atsargiai truputėlį pakedenti ir į šonus paskleisti šaknis, bet drastiškai pjaustant ir laužiant šaknis žalos gali būti daugiau nei naudos.

Nėra jokios problemos, kad sodindamas nepanaudojai įsišaknijimo stimuliatoriaus, šilauogės ir be to puikiai auga, jei tik substratas tinka.

Sodinai į rudas natūralias durpes, jų PH nežinai? Tada rūgštumo turi užtekti. Įdomus faktas, kad specialiai šilauogėms skirtų lietuviškų durpių rūgštingumą gamintojai specialiai sumažina pridėdami dolomito!!! Natūralių durpių rūgštingumas didesnis nei šilauogėms skirtų.

Kai rūgštingumas per mažas, tada šilauogės negali įsisavinti azoto ir prasideda chlorozė, kurios požymiai yra geltoni lapai. Tavo nuotraukose nėra geltonų lapų, reiškia nėra chlorozės ir problemų su azotu.

Todėl nepuršk jokių trąšų. Dėl rūgštinimo manau, kad viskas gerai pas tave, todėl rūgštimis nelaistyk, nebent labai nedaug sieros gali paberti. Siera greitai neduos jokio efekto, kurio ir nereikia, čia labiau su mintimi apie kitus metus.

Dėl tavo minėtų simptomų - praktiškai visi jie yra ir mano šiemet pasodintose šilauogėse. Jose turiu daug kreivų, susigarbanojusių lapų, ko nėra senesniais metais blogiau pasodintose šilauogėse. Aš spėju, kad taip yra dėl to, kad pasodinta naujoje vietoje ir gal dar mikorizė, tai yra grybiena plačiau neišaugo, dėl ko augalai kažkokių medžiagų gauna mažiau, gal dar įtakojo sausra ir karščiai. Ir manose yra panašiai paraudusių lapų. Manau, kad tai gana normalu ir nereikia nieko skubiai daryti, ypač, kai nauji ūgliai ir lapai auga gana greit.

Vienintelis man klausimas, kaip nuteka vanduo tavo duobėse. Jei laistai kasdien ir ne po litrą (daugiau tokios mažos šilauogės per parą neišgarins), o po laistytuvą, tai kažkur turi nutekėti visas vanduo. Jei apačioje rimtas molis, tai gali būti, kad jau seniai užsipildė žvyro sluoksnis ir vanduo stovi iki pusės duobės. Perlaistymas yra rimtas pavojus molyne. Kai nekaršta, tai nereikia kasdien jų laistyti, o kai palynoja kaip paskutinėm dienom, tai išvis nereikia jų laistyti.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Ačiū, vk_, nuraminai. :) Nebepergyvensiu dėl šilauogių būklės.

Dėl žvyro mano pamąstymas buvo toks, kad molyne duobės dugne dažnai bus vandens, todėl organika (šakos ir pan.) greit supus ir nebeturėsiu drenažo. Dar bijojau, kad pridėjus į dugną šakų, joms pūnant, stipriai slūgs gruntas, o kartu ir mano šilauogės smuks gilyn. Net ir pripylus į dugną žvyro, gruntas per 2 metus susmuko labai stipriai, net stebėjausi. Turėjau kasmet pildyti ir pildyti, bendroj sumoj gal kokiais 30 cm buvo sukritę. Dabar, po 2 m., jau lyg ir nebejuda jis.

Drėgnumą, gera mintis, reiks patikrinti. Kai bus sausiau, pradžius divos paviršius, įsmeigsiu kokį strypą ir pažiūrėsiu, sušlapo apačia ar ne, ir kiek sušlapo. Geresnio būdo nesugalvoju.

Durpes tai pirkau ne šilauogių, o būtent natūralias, nes nenorėjau permokėti neaišku už ką. Ir, kaip suprantu iš tavo parašymo, gerai padariau. Šių durpių pH, kaip žinia, 3,2-4,5. Dėl rūgštumo suabejojau tik todėl, kad praėjo pora metų, tai maniau, gal bus sumažėjęs. Nors kita vertus, ko jam ten per daug mažėti – juk lietaus vanduo lyg ir rūgštus, o nuo aplinkinio grunto duobės atskirtos.

Mano šilauogių auginimas šiam kartui išeina gan eksperimentinis jau vien dėl to, kad pasodinau jas šalia beržų, kitur nebuvo galimybės. Šalia medžių tikrai neplanavau sodinti, bet taip jau išėjo. Taigi yra jaunų beržų eilė, o prie jos už 2 metrų šilauogių eilė. Gerai tiek, kad beržai sudaro savotišką užuovėją tiesiai iš rytų, todėl pietinę ir vakarinę saulę šilauogės gauna beveik 100 proc. Beržai auga lėtai, nes nepatinka kieta sausa žemė, tai tikiuos, kad bent artimiausią penkmetį šilauogių neužgoš pavėsiu. Būtų gerai ir kad nesugalvotų leisti šaknų per duobės apačias ieškodami drėgmės. Na o jei taip nutiks, teks sugalvot kažką.

Dar turiu porą klausimų. Ar reikia šilauoges profilaktiškai purkšti fungicidais? Kai kur rašo, kad gerai būtų purkšti, bet gal čia daugiau versliniams uogynams? Nesinori mėtyti pinigų ten, kur nebūtina, o ir šiaip vengiu chemijos. Norėčiau išsiversti su amonio sulfatu (šito neišvengsiu, kaip suprantu), siera, na o jei labai reiks, dar panaudočiau kokio vermikomposto, skystų humusinių rūgščių ar pan. O kaip dėl purškimo mikroelementais – variu, boru ir pan., ar tas daroma mėgėjiškai auginant?

Pažiūrėjau dalį filmuko apie vasarinį šilauogių genėjimą rusų k., įkeltą šitoj forumo temoj. Tik negirdėjau, kokio ten amžiaus šilauogės pas tą žmogų, nes labai pas mane namie triukšminga, daug žmonių. Ir ar tai svarbu, koks šilauogių amžius? Ar prasminga taip genėti šilauoges kasmet, pradedant nuo pirmų metų, ar kažkaip kitaip?

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...