Jump to content

Šilauogės


Ekologinis131

Recommended Posts

Truputis informacijos apie šilauogių auginimą  iš vitafloros:

APIE AUGINIMĄ.  Šilauoges auginti nesudėtinga, jos mažai pažeidžiamos ligų ar kenkėjų. Esminiai dalykai yra du – užtikrinti rūgštingumą ir nepertręšti. Trečias dalykas – neleisti užpiktžolėti. Jos auga tik rūgščioje ir labai rūgščioje dirvoje (idealu, jei pH = 4,8, bet gali augti nuo pH 3,5 iki 5,5, kai kurios veislės iki 6,5), šviesioje arba saulėtoje vietoje, drėgmę išlaikančioje, tačiau neužmirkstančioje dirvoje. Sausrų metų būtina laistyti minkštu vandeniu – 50L/ vienam augalui/ 1 k. per savaitę. Tinkamas sodinimo substratas galėtų būti:  2/3 natūralių išvėdintų rūgščių durpių, 1/3 priedų (spygliuočių humuso (žievės, kankorėžių, spyglių ar pjuvenų puvenų) ir smėlio) . 

Visur kitur, vidutinėse dirvose, rekomenduotume 50cm gylio ir bent 200 litrų tūrio duobes arba tranšėjas, duobių šonus  atskirti vandeniui nepralaidžia medžiaga, pvz. polietileno plėvele. Tai būtina, kad palaikyti reikiamą pH, o papildomam rūgštinimui praėjus mėnesiui po pasodinimo ir kas mėnesį rekomenduojame naudoti ‚Skystą rūgštintoją su trąšomis (veikia momentaliai)‘ ir ‚Priemonę dirvožemiui rūgštinti miltelių pavidalu (veikia ilgą laiką)‘. Naudojant skystą rūgštintoją papildomai nereikia tręšti (šilauogės jautrios pertrešimui), o paskutinį kartą jį naudoti nevėliau kaip per Jonines, rugsėjo mėn. patręšti PK trąšomis (be azoto, kad šiųmečiai ūgliai deramai sumedėtų ir neapšaltų žiemą). Šilauogėms NETINKA amonio salietra, karbamidas, įprastinis kompostas, TINKA amonio sulfatas, spygliuočiu puvenos, žievė, spygliai, pjuvenos. Rekomenduojama mulčiuoti dirvos paviršių, kad sulaikyti drėgmę, nes jų šaknys paviršinės. Sodininkams- mėgėjams sodinimo metu rekomenduojame mulčiuoti nukritusiais eglių spygliais (efektyviausias rūgštinimas, nes jų pH 3,5), paviršių apdėti pušų žieve (gražu ir praktiška), kasmet papildyti pušų žieve, pramoninėse plantacijose mulčiuojama pjuvenomis atitinkamai didinant tręšimo normas.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

sendien pasisodinau 6 silauoges i transeja, taip gavosi, kad ne maziau nei 1m atstumu, gal nieko baisaus. beto jei kam idomu, nuvaziavau i iskirsta spygliuociu miska ir prie kelmu buvo supuve pjuvenos susimaise su zieve, manau labai tiko pamaisyti su durpemis :) , nors manau 5 kibiru buvo mazoka, gal kada idesiu nuotrauka.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 14 valandų, karolynas pranešimas:

sendien pasisodinau 6 silauoges i transeja, taip gavosi, kad ne maziau nei 1m atstumu, gal nieko baisaus. beto jei kam idomu, nuvaziavau i iskirsta spygliuociu miska ir prie kelmu buvo supuve pjuvenos susimaise su zieve, manau labai tiko pamaisyti su durpemis :) , nors manau 5 kibiru buvo mazoka, gal kada idesiu nuotrauka.

Paprastai būna problema, kad visi per tankiai pasodina, nes galvoja toks mažas sodinukas ir nepagalvoja, kad jis gali pasiekti 2 metrus į aukštį ir vos ne tiek pat į plotį. :) Aš pirmą sykį pasodinau 8 šilauoges plote 4 x 2 m, pasirodė mažos ir vietos daug, tai dar viduryje 9-ą šilauogę pasodinau. Bet jau pirmą vasarą kai davė ūglius, dvigubai didesnius už pasodintų sodinukų aukštį, tai iškart tapo aišku, kad 9-ą šilauogę teks persodinti. 

O jei tu pasodinai didesniu nei 1 m atstumu, tai tai yra tik privalumas. Beje, kokių veislių šilauoges sodinai? Nes tų šilauogių yra visokių dydžių, mes čia šioje temoje kalbame tik apie aukštąsias šilauoges, bet yra jų ir mažo ūgio veislių, vos ne kaip mėlynių, tai tokias galima sodinti tankiau. O aukštąsias šilauoges sodinti verta minimum 1 m atstumu.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 4 valandų, vk_ pranešimas:

Paprastai būna problema, kad visi per tankiai pasodina, nes galvoja toks mažas sodinukas ir nepagalvoja, kad jis gali pasiekti 2 metrus į aukštį ir vos ne tiek pat į plotį. :) Aš pirmą sykį pasodinau 8 šilauoges plote 4 x 2 m, pasirodė mažos ir vietos daug, tai dar viduryje 9-ą šilauogę pasodinau. Bet jau pirmą vasarą kai davė ūglius, dvigubai didesnius už pasodintų sodinukų aukštį, tai iškart tapo aišku, kad 9-ą šilauogę teks persodinti. 

O jei tu pasodinai didesniu nei 1 m atstumu, tai tai yra tik privalumas. Beje, kokių veislių šilauoges sodinai? Nes tų šilauogių yra visokių dydžių, mes čia šioje temoje kalbame tik apie aukštąsias šilauoges, bet yra jų ir mažo ūgio veislių, vos ne kaip mėlynių, tai tokias galima sodinti tankiau. O aukštąsias šilauoges sodinti verta minimum 1 m atstumu.

na sesta gavau dovanu, todel taip ir gavosi, is eiles pasodinta reka, bluecrop, toro, chandler, patriot, gold traube(dovanota), o transeja man per plati gavosi 110 cm, bet link apacia bandziau siaurint iki metro panasiai. transeja prie ukinio pastato pietinej pusej, silauoges 2 metrai nuo sienos, tai dar baisu del lietaus, bet tikiuosi reiks maziau priezuros, kai tiek durpiu sukisau.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Augs ir be užuovėjos, juk šilauogynuose būna didžiausi laukai jų prisodinti, tai juose negali būti labai geros užuovėjos. Pas mane jos irgi visos auga įvairiose vietose, bet nė vienoje nėra ypatingos užuovėjos, o kai kur išvis gerai perpuciamos vietos.

Pavyzdžiui, aprašymuose net apie slyvas mėgsta rašyti, kad reikia šiltesnės vietos, bet realiai jos auga visur.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 9 valandų, karolynas pranešimas:

nepergyvenu, bet ten zemuma gaunasi, ir molis, nuo stogo per kokia liuti primerks durpes, gal nieko baisaus

Jei žema vieta, tai sodinant apačioje duobės buvo galima drenažinį sluoksnį įrengti, pavyzdžiui, kankorėžių, šakų pridėti. Jei vieta labai žema ir per liūtis užpila tiek, kad balos ilgai stovi arba kai tiesiog gruntiniai vandenys stovi arti paviršiaus, tai tada rekomenduojama sodinti pakeltose lysvėse. Jei per liūtį daug vandens pritekės, bet po to jis po truputį susigers ir nestovės kelias dienas, tai tada neturėtų būti jokių problemų.

Viename video pasakojo apie problemą, kai per liūtis ant šilauogių užtekėdavo vandens upelis, kuris prinešė molio dalelių. Tada šilauogės ėmė skursti, nes molis joms netinka. Tad nuo upelių po lietaus šilauoges reikėtų apsaugoti, kad neprineštų ko nereikia.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš valandą, vygantas1974 pranešimas:

Silauoges zydi,tad iskilo klausimas kaip su tais pirmais ziedais,ar reikia juos nuskabyti?labai skirias nuomones,idomu kas kaip daret is savo patirties.Aciu.

1525925489740220400079.jpg

Augalas stiprus, didelis, lapų yra normaliai, o žiedų palyginti mažai. Manau, kad augalui užteks jėgų ir uogų užauginti, ir dar pačiam paaugti bei naujus ūglius užauginti. Todėl aš juos palikčiau. Man yra taip derėjusios pirmais metais pasodintos šilauogės ir problemų nebuvo. Va kai pasodini šilauogytę sprindžio didumo ir visos šakelės vien žiedai, tada tai verta žiedus apkarpyti.

Aš šiemet pasodinau gana nedidelių sodinukų, kur beveik vieni žiedai (čia sena nuotrauka, dabar jie žydi ir žiedų labai daug):

IMG_20180428_193919.thumb.jpg.2ade98e27ced6d7515bd4261d87fd6c8.jpg

Paklausiau pardavėjų, ką patartų, tai siūlė visų žiedų nenuskabyti, dalį palikti. Aš sodindamas pažiūrėjau, kad pas šiuos sodinukus labai geros šaknys, tai pagalvojau, kad gal paeksperimentuoti ir išvis žiedų nekarpyti, gal jiems užteks jėgų ir naujiems ūgliams užauginti. Iš dalies tai šioks toks apsileidimas, per kitus darbus nepriėjau iki žiedų paskabymo, bet gal ir taip bus gerai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 9 minutes , vk_ pranešimas:

Augalas stiprus, didelis, lapų yra normaliai, o žiedų palyginti mažai. Manau, kad augalui užteks jėgų ir uogų užauginti, ir dar pačiam paaugti bei naujus ūglius užauginti. Todėl aš juos palikčiau. Man yra taip derėjusios pirmais metais pasodintos šilauogės ir problemų nebuvo. Va kai pasodini šilauogytę sprindžio didumo ir visos šakelės vien žiedai, tada tai verta žiedus apkarpyti.

Aš šiemet pasodinau gana nedidelių sodinukų, kur beveik vieni žiedai (čia sena nuotrauka, dabar jie žydi ir žiedų labai daug):

IMG_20180428_193919.thumb.jpg.2ade98e27ced6d7515bd4261d87fd6c8.jpg

Paklausiau pardavėjų, ką patartų, tai siūlė visų žiedų nenuskabyti, dalį palikti. Aš sodindamas pažiūrėjau, kad pas šiuos sodinukus labai geros šaknys, tai pagalvojau, kad gal paeksperimentuoti ir išvis žiedų nekarpyti, gal jiems užteks jėgų ir naujiems ūgliams užauginti. Iš dalies tai šioks toks apsileidimas, per kitus darbus nepriėjau iki žiedų paskabymo, bet gal ir taip bus gerai.

Aciu labai,dabar sausra tai laistisim ir lauksim uogyciu.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Šilauogės labai ilgai žydi ir ne visi žiedai vienu metu atsidaro, todėl skruzdėlės negalėjo greit visiems pakenkti, dar tikrai galima daug ką išgelbėti.

Pas mane buvo skruzdėlynų šilauogių lysvėse, bet jos lygtai žiedams nieko nedarė, tik truputį graužė jau prinokusias saldžias uogas.

Kaip kovoti su skruzdėlėmis, aš patirties beveik neturiu. Manau, kad reikia su jomis kovoti ne ant šilauogių ir ne ant žiedų, o ardyti skruzdėlyną, iškasti skruzdėlyną ir kur nors toliau išvežti, galbūt nusipirkti kokį nors purškalą prieš skruzdes ir juo purkšti skruzdėlyną, o ne šilauoges.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Šilauogės sodintos smėlingoje vietoje, ir tokio dalyko kaip skruzdėlynas nėra, tiesiog maži urvai smėlyje, o jų daugybė. Skruzdės tos juodosios. Kažkur pusė žiedų jau žydi ir atsivėrę pilnai, tad jau šių žiedų žiedadulkes  su stiebukais visos nuėstos ir skrudžių išneštos.

 

Prisegu nuotrauką su žiedu, tai pas mane kur yra dulkinė su priedais, tai konkrečiai skruzdės jas iš nuėda įlindę į vidų. O pati uoga formuojasi kaip suprantu ties vidine mezgine?

silauoges ziedas.jpg

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 36 minutes , stirnas pranešimas:

Šilauogės sodintos smėlingoje vietoje, ir tokio dalyko kaip skruzdėlynas nėra, tiesiog maži urvai smėlyje, o jų daugybė. Skruzdės tos juodosios. Kažkur pusė žiedų jau žydi ir atsivėrę pilnai, tad jau šių žiedų žiedadulkes  su stiebukais visos nuėstos ir skrudžių išneštos.

Prisegu nuotrauką su žiedu, tai pas mane kur yra dulkinė su priedais, tai konkrečiai skruzdės jas iš nuėda įlindę į vidų. O pati uoga formuojasi kaip suprantu ties vidine mezgine?

"Skruzdėlynas" nereiškia kalnelio kaip būna miške, va jei tavo smėlyje, kur matai urvelius, truputį pakasi, tai turėtum rasti skruzdėlyną - daug skruzdžių ir jų kiaušinius. Iškasus tą smėlį su skruzdėlėm, kiaušiniais ir išnešus kur toliau skruzdžių sumažėtų.

Beje, gal ant tavo šilauogių yra kokių amarų? Nes paprastai skruzdės sulekia ten, kur yra amarų. Jei būtų amarų, tai tada reiktų šilauoges nupurkšti insekticidu ir žuvus amarams skruzdės taip nebelystų.

Kiek suprantu, kad žiedas užmegztų, reikia, kad žiedadulkės patektų ant purkos. O apdulkinus purką, pati uoga auga gal ir iš mezginės.

Kažko daugiau kovai su skruzdėmis nesugalvoju, realiausia dalį jų iškasti ir išnešti, o likusį išardytą skruzdėlyną purkšti kokiu nors aerozoliu prieš skruzdes.

Šiaip internete daug patarimų kovai su skruzdėmis, tik neaišku, kas veiksminga. Va vienas įdomus:

* Efektyviai skruzdes naikina mielės. Paimkite graikinio riešuto didumo mielių gabalėlį, ištrinkite su šaukštu cukraus ir šlakeliu vandens (galite įmaišyti truputį medaus arba uogienės). Masalą sudėkite į tuščias degtukų dėžutes ir pusiau praviras išdėliokite skruzdžių pamėgtose vietose. Po kelių dienų skruzdės išnyks.

Va dar 12 veiksmingų būdų, kaip kovoti su skruzdėlėmis.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 11 valandų, vk_ pranešimas:

"Skruzdėlynas" nereiškia kalnelio kaip būna miške, va jei tavo smėlyje, kur matai urvelius, truputį pakasi, tai turėtum rasti skruzdėlyną - daug skruzdžių ir jų kiaušinius. Iškasus tą smėlį su skruzdėlėm, kiaušiniais ir išnešus kur toliau skruzdžių sumažėtų.

Beje, gal ant tavo šilauogių yra kokių amarų? Nes paprastai skruzdės sulekia ten, kur yra amarų. Jei būtų amarų, tai tada reiktų šilauoges nupurkšti insekticidu ir žuvus amarams skruzdės taip nebelystų.

Kiek suprantu, kad žiedas užmegztų, reikia, kad žiedadulkės patektų ant purkos. O apdulkinus purką, pati uoga auga gal ir iš mezginės.

Kažko daugiau kovai su skruzdėmis nesugalvoju, realiausia dalį jų iškasti ir išnešti, o likusį išardytą skruzdėlyną purkšti kokiu nors aerozoliu prieš skruzdes.

Šiaip internete daug patarimų kovai su skruzdėmis, tik neaišku, kas veiksminga. Va vienas įdomus:

* Efektyviai skruzdes naikina mielės. Paimkite graikinio riešuto didumo mielių gabalėlį, ištrinkite su šaukštu cukraus ir šlakeliu vandens (galite įmaišyti truputį medaus arba uogienės). Masalą sudėkite į tuščias degtukų dėžutes ir pusiau praviras išdėliokite skruzdžių pamėgtose vietose. Po kelių dienų skruzdės išnyks.

Va dar 12 veiksmingų būdų, kaip kovoti su skruzdėlėmis.

Jau ne vieni metai kovoju su siuo brudu sodne,visi vaismedziai ir keletas dekoratyviniu pilni amaru(amara skruzdes sunesa,amaras grauzia o skruzdes maitinasi ju isskiromis)va toks rysys tarp amaru ir skruzdziu,nupurski insekciduo po kiek laiko vel prinesa,taigi reike kovoti su skruzdem.

1.pernai isbanziau visam sode kur tik buvo ant urvu apibarsciau valgoma soda ir palaistai actu(efektas geras)bet neuzilgo kitur atsiranda.

2.medelius istisai nepurksi juk pats ir valgisi,tai apviniojau kamiena lipnia juosta,liuks kol ji izdziuna,siemet klijuosiu specialiai tam skirta(pernai draugas isbande,visa vasara issilaike)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Pas mane sode šiandien irgi jau gana daug amarų ant slyvų, juodųjų serbentų, vyšnių. Čia dėl karščio jų greit priviso. Gailėdamas bičių niekuo sodo šiemet dar nepurškiau, bet po kelių dienų, kai daugumoje baigsis žydėjimas, purkšiu insekticidu ten, kur rasiu amarų.

Skruzdės gano amarus, bet kaip jie dauginasi, tai gerai nežinau. 

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki šilauogių augintojai :) čia mano šilauogynas ~30 krūmų. Žemės kaip ir netrūksta tai labai suspaudęs nesodinu šilauogių. Kaip kažkas aukščiau minėjo šilauogės užauga iki 1,6 metrų aukščio ir tiek pat pločio. Reikia pasilikti vietos ir praėjimui tarp jų. Ir kad šviesos pakaktų krūmams.

https://www.youtube.com/watch?v=AGWBDSOVr8M

Nesu kažkoks aktorius ar pan., bet tiesiog pavasarinis pamulčiavimas. :)

Pabandysiu ateinanti savaitgali susukti naują video kaip jos jau atrodo šiuo metu. Ir pasakyti kur kokia veislė auga, berods jei neklystu turiu apie 11 veislių.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

prieš 26 minutes , vk_ pranešimas:

Puiku, Donatai, pasidalink savo patirtimi. :)

Kaip seniai pasodinai šilauoges? Ir kas tave paskatino jas pasodinti?

Mama pora krūmeliu turi pasodinus jau apie 10 metų. Tai nebuvo kažkoks naujas augalas mūsų sode. 30 krūmelių pasodinau 2016 metų galima sakyti vasaros pradžioje, net ne pavasari. Tada buvo gerai nes pasodinus laistėm gal tik pora savaičių, o tada prasidėjo lietus likusia vasaros daly. Šie krūmeliai buvo pirti vitaflora.lt berods taip vadinasi parduotuvėje. Šiaip iš tikro norėjau tada pirti lazdynų, bet kaip jie pranešė, kad negali įvykdyti mano užsakymo nes tą žiema pasirodo pas juos kaip sakė apšalo lazdynai ir t.t. todėl teko rinktis tarp pinigu gražinimo arba rinktis kitus augalus. Tai ten kaip tik buvo akcija ant šilauogių. Tai pasirinkau du komplektusakcijinio mixo 30vnt. :)

Tai 2016 prigijo ir net šiek tiek paaugo šilauogės, 2017 vasara gan stipriai timptelėjo krūmeliai buvo ir uogų, ant vienu jau gan normaliai ant kitu mažiau. Iš po šios žiemos kažkaip man šilauogės atrodė skurdžiai, galvojau, kad stipriai bus apšale, nes rudeni kai buvo toks sakyčiau nenormalus ruduo savaitė šilčiau savaitė vėsiau ir pan.... buvo susproge šilauogių viršutiniai pumpurai ir net lapus išskleide rudeni. Tai iš pavasario atrodė, kad bus pašale. Bet ši savaitgali kaip žiūrėjau visai baikis ir pasirodo visgi didelio nuostolio nepadarė ir šakos nenušalo, o kurios atrodė kaip pašalusios atsigavo ir sužėlė. Tik kažkaip lėtai išsproginėjo, nes serbentai jau žėlė pilnu tempu, sausmedžiai irgi....

Iš tų 30 krūmų tai tokios veislės:

Earlyblue, Reka, Patriot, Chandler, Toro, Pioneer, Goldtraube, Rubel, Emblue, Elisabeth, Elliott

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Tai mūsų atvejai panašūs. Aš irgi rimčiau šilauoges ėmiau sodinti 2016 metais - tada 8 pasodinau ir irgi iš Vitafloros. Po to 2017 m. dar 8 pasodinau ir šiemet pasodinau 23 šilauoges. Turbūt užteks.

Dėl lazdynų, tai jie pas mane kasmet apšąla, galvojau sodinu atsparius augalus, su kuriais nebus jokių problemų, o gavosi, kad jie yra patys lepiausi mano sode ir kasmet kurie nors apšąla.

Man atrodo, kad šilauogės skurdžiai atrodė dėl sausros. Vakar gerai palijus jau ir šilauogės tartum išsiskleidė ir ėmė kur kas geriau atrodyti.

Iš tavo išvardintų veislių mane vis kažkiek domina Rubel, kuri sukurta net 1900m. ir yra pirmoji kultūrinė šilauogė, šiuolaikinių šilauogių motina. Jos uogos turėtų būti smulkios, bet kvapios ir skanios.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Šiaip iš esmės dar vietoj mieste kolektyviniam sode turiu pasodines 3 krūmus Sierra ir 2 krūmus Pink Lemonade, bet man jie ten nežinau kažkodėl apšala arba dar įtariu kurmiai joms gyvenima gadina nes pastoviai prie kelmo randu iškeltas žemes ir urvus. Tai mastau kad kelsiu jas į kaimą kol visai nenumirė ten grynas molis tai kurmių beveik nėra.

Nes sode jau auga irgi apie tris metus, o atrodo skurdžiau jau nei buvo pirktos :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Pink Lemonade neskirta mūsų klimatui, ji skirta šiltesniems kraštams. Todėl ji ir turi apšalinėti. Ją reikėtų kažkuo pridenginėti ir aprišinėti žiemai. Geriausia tai tokios veislės išvis nesodinti pas mus. Ji tau ir persodinus kaime apšalinės, jei neapdenginėsi.

O Sierra neturėtų apšalinėti. Jei per 3 metus nieko neužaugo, tai, sakyčiau, kad arba į blogą substratą pasodintos, trūksta rudų durpių, arba substrato rūgštumas išsiplovė.

Šiaip molis blogiausia žemė šilauogėms, bet jei molį iškasi ir pakeiti durpėmis ar substratu, tai tada nebesvarbu, kas ten buvo. O kurmius nesunku spąstais išgaudyti, kai išmoksti. :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...