Jump to content

Limuzinų veislės galvijai


pupkis

Recommended Posts

Limuzinų veislės galvijų laiko ŽŪB Atžalynas Alytaus raj. Neseniai vienas ūkininkas du buliukus tokio amžiaus suderėjo pirkti šiame ūkyje. Laukia kol patvirtins valstybė paramą. Kiek žinau turi tokių buliukų apie10-15. Kainos tikslios nežinau. Reiktų skambinti vadovui ir tartis. Veisliniai gyvuliai 2004m. įvežti iš Prancūzijos ,Olandijos ir Belgijos. Šiemet buvo eksponuoti Agrobalt parodoje. Dvi telyčios apdovanotos parodos aukso medaliu.Bandoje 100 karvių. Pernai 21 telyčia ir du buliai parduoti į Rusiją.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 6 mėnesių...
  • po 4 mėnesių...
  • po 9 mėnesių...

Pasirodo kad net Lietuvoje kiti laiko Limuzinus apskritus metus po atviru dangumi...kiek supratau iš straipsnio,galvijai neturi jokio tvarto:

Straipsnis "Ūkininko galvijai kalvose ganosi visiškai laisvi"

http://www.is.lt/santaka/?sid=4598

20061027151408.jpg

Gal kam atrodys keista, bet gamtą mylinčio ir nuostabioje Vištyčio seniūnijos vietoje, Liukių kaime, gyvenančio Juozo Paužos auginami gyvuliai laikomi kitaip nei visų. Neseniai įsigyti Limuzinų veislės raguočiai kartu su lietuviškomis juodmargėmis kaip tikri bizonai bastosi po Vištyčio kalvas aptvertoje 20 hektarų teritorijoje, kurios vieną pusę natūraliai „įrėmina“ upelis. Galvijai per dieną sukaria ne vieną kilometrą ir atsiliepia tik į šeimininko kvietimą. Taip auga ir J.Paužos veisiami arkliai, iš tolybių atidundantys tik išgirdę Juozo balsą.

Pirko neseniai

Limuzinus greta savo namų Juozas Pauža augina tik antrus metus. Šeimininkas net pats gerai nežino, kiek jų rupšnoja rudenišką žolę netoli namų nusidriekusiose kalvelėse.

– Turėtų būti apie keturiasdešimt. Kartais randu kokią karvę jau su veršeliu, vadinasi, šeimyna padidėjo, – porino ūkininkas.

Gyvulius Juozas Pauža, kaip ir jo tėvas, augina seniai. „Rimtus“ mėsinius limuzinus iš vieno verslininko jis ryžosi nusipirkti tik gerai pasvarstęs.

Raguočiai greitai priprato prie naujojo šeimininko: ėmė atpažinti jo balsą, rytais, šiam važiuojant į darbą Vištyčio regioninio parko direkcijoje, tarsi išlydėdami būriuojasi prie kelio.

Kartu su veislininkystės inspektoriumi Antanu Šimanausku panorę apžiūrėti bandą turėjome sukarti nemažai kelio kalvota ganykla. Priekyje, nešinas „lauktuvėmis“ savo karvutėms – keletu pakelių druskos, ėjo Juozas Pauža. Jis ir pats stebėjosi, kaip toli vidurdienį nuklysta jo banda. Paprastai tokiu metu jis būna darbe, tad ir nežino, kur ganosi raguočiai.

Romūs it ėriukai

– Galvijų banda, nelyginant tikri bizonai, išmynė savo takus, jais ir vingiuoja, – pokštavo J.Pauža.

Nutaręs, kad toliau ieškoti neverta, ūkininkas pasilipo ant kalvelės ir pašaukė savo augintinius. Netrukus sutraškėjo krūmai ir tolumoje pasirodė rusvų ir juodai baltų nugarų vora. Džiaugsmingai mūkdami ir kratydami galvas raguočiai bėgo savo šeimininko link. Besigėrėdami įspūdingu reginiu vėlokai susizgribome, kad jei jie sugalvotų nesustoti, sprukti jau būtų vėlu...

Palengvėjimas užplūdo, kai didžiuliai galvijai sustojo prie Juozo Paužos ir it šuniukai ištiesę galvas puolė laižyti ant jų snukių barstomą druską.

Ūkininkas sakė neduodantis laižomos druskos gabalų, nes silpnesni visada būna nustumti ir negauna reikalingų mineralų. Vištyčiokas mėgsta pabūti tarp savo galvijų. Gyvuliai taip pat vertina šeimininko artumą ir laukia jo ateinant.

Raguočių „kurortas“

Pasak A.Šimanausko, Limuzinų veislės gyvuliai skirti ganytis prastose ganyklose, tad Vištyčio kalvos jiems kaip tik. Juolab kad šią karštą vasarą jo bandai čia buvo tikras kurortas.

Galvijai galėjo slėptis pavėsyje po medžiais, gerti iš upelio, gulėti krūmynuose, kai tuo tarpu paprastose ganyklose jų giminaičiai tokių sąlygų neturėjo.

Pasak veislininkystės specialisto, vienas lektorius iš Prancūzijos yra sakęs, kad Limuzinų ir Šarolė intensyvios gamybos veislių gyvulių mėsa yra artimiausia laukinio elnio skerdienai.

J.Paužos raguočiai net ir žiemą būna lauke, prie pat ūkininko namų. Čia jie paėda šeimininko paruoštų pašarų, atsigeria vandens iš kur ne kur tarp kalvų telkšančių balų.

– Nei girdyti, nei mėšlo mėžti, – džiaugėsi vištyčiokas. – Ir man lengviau, ir gyvulėliai nevaržomi.

Pavasarį daug raguočių ūkininkas ruošiasi parduoti ir pasilikti daugiau mišrūnų.

Gamtos vaikas

Ant greta namų esančių kalvų ganosi ir arkliai. Gal kokia dešimtis lietuviškų mišrūnų kaip tikri mustangai atidundėjo vos šeimininko pašaukti. Besidžiaugdami žirgai laižė ne tik iš rankų duodamą druską, bet ir šeimininko striukę.

Kieme pasitiko visas tuntas šunų. Medžioti mėgstantis žmogus jų turi nemažai, tad jų įkurdinimo problemą išsprendė savaip – keletas sargių gyvena ant neaukštų sandėliukų stogų. Pasak šeimininko, iš aukštai jie daugiau mato, nereikia rišti ir vietos sutaupyta.

Greta Paužų namų – ištisas įdomių statinių ansamblis. Įmantriai išpuoštų klėtelių, pavėsinių, pirtelių ir suolelių gausybę per dieną apžiūrėti kažin ar suspėtumei. Neseniai visos sodybos vaizdą pagyvino paties šeimininko su sūnumi pastatytas keturių aukštų malūnas.

Pirmajame aukšte sukaltas didžiulis stalas, skirtas dideliam puotautojų būriui, o antrajame ir trečiajame įruoštos miegamosios vietos. Iš ketvirto aukšto pastogės labai gražiai matyti Vištyčio ežeras. Kraštas jo švysčioja ir sėdint jaukioje kailiais išmuštomis sienomis pavėsinėje.

Malūno sparnai – patys tikriausi. Pučiant vėjui, jie mosuoja tarsi didžiulės rankos.

– Dabar sustabdžiau mechanizmą, kad be reikalo neūžtų sparnai vėjuotą dieną, – pasakojo nuoširdžiai viską aprodęs ūkininkas. – Reikės dar sugalvoti, kaip juos prijungti, kad gamintų elektrą, bent puotautojams pašviestų, – nežinia, juokais ar rimtai dėstė vištyčiokas.

Greta malūno – lyg vieta gandralizdžiui, lyg apžvalgos bokštelis. Juozas prisipažįsta, kad radęs taip išaugusį medį negalėjo jo nepanaudoti ir nepadaryti lyg kokios gūžtos. Paskui ir lenktų karčių susiradęs – dabar ten veda įdomūs laipteliai.

Tvenkinio pašonėje baigiama įrengti bestogė pirtis. Nors yra ir tradicinė lietuviška, šeimininkas panoro turėti pirtaitę su nuimamu polietileno stogu.

– Atvažiuokit į svečius kitąkart, poilsio dienomis ar vakare, tada daugiau parodysiu, paruošiu vaišes, – valydamas gyvulių „nuglostytą“ striukę ir jau skubėdamas į darbą kvietė ūkininkas.

Goda PAUKŠTYTĖ

Informacija iš :

http://vilkovist.proboards20.com/index. ... 19&page=46

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 1 mėnesio...

"...Ponia A. Paulauskienė sako, kad jos vyro kulinarinis skonis nulėmė visos šeimos mitybos įpročius. Pietums šeima dažniausiai valgo žuvį, jautienos arba veršienos kepsnį. Žuvimi arba mėsa, kepta savose sultyse, vaišinami ir svečiai bei sekmadienio pietų su antrosiomis pusėmis užsukantys A. Paulausko sūnūs iš pirmosios santuokos. Ekologišką mėsą ypač mėgstantis ponas Artūras puoselėja svajonę baigti politiko karjerą, įsigyti nuosavą ūkį ir auginti limuzinų veislės karves..."

Visas straipsnis:

http://whatson.delfi.lt/news/people/art ... d=16574266

Na jei tokie politikai žada šiuo verslu užsiimti ,tai kur mums besitraukti :icon-question::)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 3 mėnesių...
kiek apytiksliai kainuoja limuzinu ar sarole veisles paugintos,su kilmes dukumentais telycaites?

Metinės grynaveislės Limuzinų telyčaitės iš ekologinio ūkio nuo 500 eurų iki 1000 eurų.

Vienas augintojas Panevėžio rajone už grynaveislius Šarolė prašo po 10Lt/kg gyvo svorio.

Šiaip skelbimų yra čia:

http://www.lmga.lt/skelbimai.php

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Apie kainas jau rašiau:

kiek apytiksliai kainuoja limuzinu ar sarole veisles paugintos,su kilmes dukumentais telycaites?

Metinės grynaveislės Limuzinų telyčaitės iš ekologinio ūkio nuo 500 eurų iki 1000 eurų.

Vienas augintojas Panevėžio rajone už grynaveislius Šarolė prašo po 10Lt/kg gyvo svorio.

Šiaip skelbimų yra čia:

http://www.lmga.lt/skelbimai.php

Kompensacijų nebėra.Kiek laikyti nėra vieningos nuomonės,tie kas augina,augina tiek kiek gali o tie kas skaičiuoja kiek reikia auginti-patys neaugina.Šiaip pagal vokiečių patirtį norint pelningai verstis vien iš mėsinių galvijų,reikia auginti 80-100 karvių žindenių.

Jei nematei šeštadieninės laidos "Gimtoji žemė",pasižiūrėk internete(kol kas ta laida dar neįdėta):

http://www.lrt.lt/archyvas/

Ten rodė Limuzinų augintoją.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Jei matei laidą,girdėjai tą patį-norint vien iš mėsinių gerai gyventi,reikia laikyti apie 80 žindenių su prieaugliu.Ar tai tiesa,negaliu teigti nes kiekvieno poreikiai skirtingi.Pvz. mes kol kas laikome tik 17 galvijų,iš jų tik 4 suaugusios karvės ir telyčia,likę-1-2 metų buliai ir beveik metinis prieauglis.Pagal tą paskaičiavimą turėtumėm badauti,bet taip nėra,nors ir kad gerai gyvename tikrai pasakyti negaliu.Planuojam šiemet pirkti kokias 4 grynaveisles Limuzinų telyčiukes,o dėl tolesnės plėtros spręsim po tvarto rekonstrukcijos.

Dėl ekologinio ūkio-jei pastebėjai,tai dauguma mėsinių galvijų ūkių yra ekologiniai:Vaiteliai,R.Rimkus,A.Šiurna ir t.t. Atsakymas manau tame kad nėra taip sunku išpildyti ekologinio ūkininkavimo sąlygas ir už tai gauti didesnes išmokas ir parduoti savo gyvulius kaip ekologinius nors šiek tiek brangiau.

Tavo noras per 2 metus užsiveisti 20 karvių yra geras,manau optimalus karvių skaičius vienam buliui,o po to matysi kaip seksis.Tik ar verta pirkti veršingas,čia jau atviras klausimas...minusai tai kad tokios telyčios brangesnės,o kitas dalykas kad nuo pervežimo ir sąlygų pasikeitimo gali sustresuoti ir abortuotis.Nors kitą vertus kai jau veršingos,nebereikia rūpintis kergimu.

Pašarų technikos bazę kažkokią gal turėjai,jei pieniniais užsiėmei :icon-wink: Juk nebūtina visko nusipirkti,galima ir samdyti.Limuzinams geriau geresnis pašaras,nors sakoma kad galima auginti ir ekstensyviai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 5 mėnesių...
  • po 1 mėnesio...
  • po 1 mėnesio...

Akims paganyti tiems kas augina ir domisi limuzinų veislės galvijais:

http://www.youtube.com/watch?v=5tEKuDNqHOE

http://www.youtube.com/watch?v=EEMMKJZpw8I

http://www.youtube.com/watch?v=VGVHGthAomI

http://www.youtube.com/watch?v=F-JRtRJCudw

Peržiūrėję pamatysite kad limuzinų yra įvairių tipų.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kiek augint, kad atsipirktų? Priklauso nuo sąlygų ir meilės šiems gyvuliams. Mes kolkas daugiau auginom tik iš meilės ir pelno neskaičiavom. O mylėt jau sąlygos nebeleidžia. Ir parduot turim :(

Esu jauna dar ūkininkė, patirtis mano menka palyginus su jumis. Ūkininkaujam tik 4 metai, bet užaugau senelio ūkyje, tad ūkio reikalai man daugiau mažiau žinomi.

Dabar turim 11 karvių, 4 veršingas telyčias ir bulių. veršiukus jau pardavėm. Oj liūdna buvo kai juos išsivežė...

Gyvuliai nereiklūs (ir šiąnakt vargu ar tvarte guli, ryte matau kartais gulinčius apsnigtus lauke), ramūs, paprastai išsiveršiuoja patys, vienas malonumas juos laikyt. Blogiausia, kad mūsų ganyklų ploteliai nedideli, vidutiniškai po kelis hektarus, o aplink miestelio žmonių daržai ir trihektariai. Ir stirnų čia netrūksta, jos piemenį nutraukia. O ir taip dar būna kas paleidžia. Ir kai pereina virš 20 gyvulių per kitų pasėlius, daržus, gyvulius (kas bebūtų jei kaimyninei pieninei karvei kas nutiks, liks kaltas mūsų bulius) pasidaro baisu miegot ir iš namų kur išvažiuot, net naktimis keldavomės važiuodavom aptvaro apžiūrėt. Žinoma sprendimą galima rast, mums jau signalizaciją meistravo, bet kai nėra kur plėstis, nusprendėm jų atsisakyt. O kai jų pasiilgsim, pas naujus šeimininkus į svečius važiuosim. :)

Įsijaučiau aš čia. Bet apie juos rašyčiau ir rašyčiau.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

  • po 3 savaičių...

Na, ir aš auginu apie 30 porų ragų. Tai yra mišrūnai,- "limuzinai", "herefordai". Dėl laikymo sąlygų sutinku su Ricardaas, jokių problemų, tik machera ilgesnė užauga. :D Laikoma chebra daržinės tipo šaltame pastate, su savo prieaugliu, palaidi, ant gilaus kraiko. Girdymas, net keista, kas dvi paros,- kitaip neįsiūlisi,- šaltis savo daro...

Manau, kad negalima atskirt į šiltesnį tvartą kelių mėn. veršio vien dėl žindymo, aišku, jei nesiveršiavo prieš šalčius. Tai galima kažkiek kontroliuot.

Šiaip, teko pasiimti "visiškai nauja veršį" į glėbį kad parnešt į tvartą (gegužės mėn., pavasarinės šalnos), o visi jau lauke... Tada supratau, kad kojos nepadės, kadangi aplink šnairuoja įtužusi, trypianti banda, nes tas "bėdžius" subliovė. :o

Banda vieninga, hierarchija egzistuoja, bet kas link "limuzinų", tai labai mieli, draugiški gyvuliai. Ateity jei plėstis, tai tik ant jų.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...