Jump to content

vaismedziai ir vaiskrumiai musu sode


sonata ukininke

Recommended Posts

sveikuciai, noreciau suzinoti kokiu veisliu vaisius raskote, ar jais patenkinti (skonio, augumo, ziemos atsparumu) o gal bedu daugiau negu naudos, draugiskai pasidalinkime info :)

Pas mane tai sviezutelis sodas, 2010 m. pavasari is Vrublevskiu medelyno nusipirkau 2 obelaites: Red Vel ir Saltanata ( si rudeni paragavau po 1 obuoliuka nuo kiekvienos, ir nesigailiu jas nusipirkus, nes obuoliukai ir isvaizdos grazios, raudoni raudoni, ir skanus, sultingi ir saldus), dar 2 tresnes pasodinau Sylvia ir Biutnerio raudonoji, vaisiu nebuvo. Kriause Saphira taip pat vaisiu nedave, o vat slyva Aleksona tai net ir nudziuvo vasaros vidury. :icon-cry:

Gal yra forumieciu turinciu tokiu pat veisliu vaismedziu tai idomu butu suzinot kaip pas jusu jie auga/klesti/merdeja/nudziuvo, ar vaisius raskote :icon-confused::icon-question:

parasykit savo auginamas veisles ir ar jos pateisino jusu lukescius, ar nieko gero nesulauket, papliurpkim draugiskai :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

seno sodo veisliu nezinau :icon-rolleyes: pabandysiu prisiminti pavadinimus naujai pasodintu vaismedziu (siemet pradejau i knyga zymetis vieta ir veisle )

obelys: "Popierinis"(pernai turejo 3 obuolius) , "Gloster" , "Konfetnaja" ir "Dolgo" (atrodo, kad ji desertine rojaus obelis :icon-rolleyes: )

vysnios: aisku, kad "Zagarvysne" :) , "Turgenevka", "Nord star"

tresnes:"Jurgita"

slyvos: "Kometa"(siemet buvo pora slyvu) , "Skoroplodnaja","Favorite De Sultano"(siemet pirma karta uzderejo 5 slyvos), "Viktorija"

kriauses: "Konferencine"

persikas: "Maira" -pavasari buvo jau apie 1.8m aukscio, bet nusale.siemet spejo virs skiepo isleisti atzala :)

abrikosas: "Moreden"

vynuoges: "Guna", "Skaiste", "Seyvel" (pernai turejo 1 keke)

rudeni pasodintos 2 cidonijos.

augaliukai manau vaisius prades duoti po metu-kitu :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

as tai nieko neklostau nebijo jie salciu, jei cia is tu paciu seklu, berods begidijui tada ir buvau parupines? Ar cia is tu paciu ar jau kazka painioju. :lol: Galejau ir siemet pririnkti sejamosios medziagos :lol: ale nebesusipratau. o dabar jau sniegas ir saltis uzklojo viska.

man Egidijus dave siais metais, pavasari, cia kai eile buvo susidariusi prie dovanojamu riesutuku :)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

as tai nieko neklostau nebijo jie salciu, jei cia is tu paciu seklu, berods begidijui tada ir buvau parupines? Ar cia is tu paciu ar jau kazka painioju. :lol: Galejau ir siemet pririnkti sejamosios medziagos :lol: ale nebesusipratau. o dabar jau sniegas ir saltis uzklojo viska.

jau painioji :lol: gal kazkam kitam parupinai- tikrai ne man ;)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

labas begidijau, o tu ziemai kaip nors savo riesutmedzius 'apklostai', kur man dovanojai, tai as juos keliais (nedaug) eglisakiais apdejau ir jie pas mane tvorele apsupti. :)

labas, Sonata ;) jau buvau sakes, kad as ju ziema "nelepinau" (net ir graikisku)- nedengti jie pas mane perziemojo ;)

siemet sode pirma karta aprisau popieriumi 4 graikiskus mazus riesutmedzius bet tik todel, kad koks uzklydes zuikis ar stirna neapgriauztu.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki,

manau reikia palaikyti tema, todel noriu trumpai parasyti apie vaismedzius ie ju vaisius:

Obelys

Vasarines:

Konfetnoje- simet sunoko 3 obuoliai 08 men pradzioje. Obelaitei 3 metai (pas mane antras sezonas). Vienas obuolys buvo didelis ir skanus (viena sugrauze kirmeles, kitas nukrito dar zalias, bet jau buvo saldus, tad ji suvalgiau.. :) L. skanus saldiniai sultingi obuoliai, taciau neilgai stovintys- greit sutresta.. (saldytuve - iki 2 sav.)

Alyviniai, popieriniai- abi veisles panasios tiek isvaizda, tiek skoniu, taciau simet derejo veliau nei iprasta ir obuoliu skonis buvo siaip sau, simet rugstoki (tiesa, pavieniai obuoliai buvo skanus..). Rekomenduociau labiau popierini, bet vasariniu veisliu, manau, yra geresniu (butu idomu suzinoti apie Geneva Early, Orlovim, Persikinis, Izbranica ar latviskas- Doc Melbi, Agra ir kt. derancias 08 men. butent iki 09 men) Gal kas turit?

Ankstyvos rudenines (09 men):

Berzininku ananasas- tikrai skani ir gera veisle, bet yra ir geresniu.. Sodinant bent 20 obelaiciu- rekomenduoju. Arba pasiskiepyti i kelias sakas. Minusas, kad gali prameciuoti ir obuoliai ilgai nestovi (balkone iki 2-3 sav.), taciau skonis tikrai geras (kol nesumilteja)

Lietuvos cukrinis rozinis- vienas skaniausiu saldiniu obuoliu, labai sultingas. Ilgai nestovi, taciau jie suvalgomi jiems nespejus sumilteti.. :lol: Rekomenduoju saldziu obuoliu megejams.

Avietinis (Suislepinis)- sena labai skani veisle, vidutinio dydzio, labai sultingais rugsciasaldziais obuoliais. Minkstimas ruzavas su keliais raudonais dryzeliais. Senai jos ieskau, bet mazai kas beturi.. Rekomenduoju.

Grabsteinai- mano nuomone pasenusi veisle, simet buvo rugstoki. Vietoje jos rekomenduoju Witos, Auksis, Melba, Feedom. Yra labai panasius obuolius (nespecialistas neatskirtu) i Grabsteinus, Rudens dryzuotaji uzauginanti estiska veisle Siugisdesert, taciau ju skonis pasakiskas. Ji yra gana atspari ligoms. Kitais metais zadu ja pasisodinti.

Rudenines veisles (valgomi 10 men):

Auksis- super veisle, valgomi jau spalio viduryje ir rusyje issilaiko iki 01 men. Vienas trukumas- jautri veziui. Pas mane simet ant 6 metu obelaites buvo net 200-300 g puikaus saldziarugscio skonio obuoliai (aisku, buvo ir mazesniu..) Vakar kelis su zmona pasimegaudami suvalgem- pas mus skanesniu nera. Dviejuose vietose turiu 3 obelaites, bet sodinsiu dar kelias (jeigu nesuvalgysime, tai spausime sultis). rekomenduoju visiems kaip viena geriausiu, nelepiu ir gana atspariu ligoms (iskyrus vezi) veisliu.

Kovalenkovskoje-super skani saldaus skonio sultingais raudonais obuoliais veisle. Ligoms pakankamai atspari, obuoliai gali isstoveti iki Nauju Metu. Rekomenduoju kaip viena geriausiu saldaus skonio obelu veisliu.

Kostele- saldiniai, neblogo skonio, kietos konsistencijos zalsvai gelsvi obuoliai panasus i antaninius. Gali stoveti menesi. Neblogi, bet Kovalenkovskoje tikrai skanesni.

Antaniniai- rekomenduoju pasiskiepyti kelias sakas mesos ar saldiems kepiniams, obuolienems (sultims jie per rugstus). Tai daugiau perdirbimui, o ne valgymui skirta veisle. Simet labai velai sunoko- reikejo skinti spalio viduryje. Anksciau nuskintu skonis buvo rugstokas, luobeles spalva zalia be gelsvumo. Tie, kurie "megsta" situos obuolius esant pasirinkimui nejucia ismaino i kitus, skanesnius, pvz. Auksi. Rekomenduoju tik sodinant daugiau obelu. Siaip geriausia pasiskiepytio kelias sakas.

Slava Pabediteliam (Slava Premozcam)- labai sultingi, grazus ir skanus obuoliai. Labai tinka sultims ir trumpam valgymui, nes laikant ne saldytuve per 2 savaites sumilteja.. Minusas- neatsparus rauplem. Gera veisle, obuoliai gana nemazi, tikrai labai grazus ir skanus, taciau yra ir geresniu sio laikotarpio veisliu.

Gal kas turit Witos (Vitos), Delikates, Antej, Rubin (zekiska ir kazachtaniska), latviskas Dace, Bercis?

Jos mane domina, taciau dar nesu pasisodines arba pasisodinau tik simet pavasari...

Senasias veisles (vyniniai, auksinis renetas, pepinas ir kt.) net nerasiau, nes jos, mano manymu, nevertos demesio.

Ziemines veisles (kurios issilaiko iki 01 men ir ilgiau):

Bogatyr- skonis siaip sau. Nors dera kasmet, gana gausiai, obuoliai dideli, taciau del prastoko skonio nerekomenduoju.

Geleziniai (liaudiskai Akmeniniai)- obuoliai grazus, vidutiniai arba gana dideli, dera gausiai, kasmet, neserga ligomis, isstovi iki liepos men. (pas mane pagal islaikymas rusio salygomis- be konkurencijos), taciau galima valgyti tik nuo 04 men, tada jau galima ikasti ir atsiranda pusetinas skonis... Iki tol kieti kaip velnias..Rekomenduoju tik tuo atveju, jeigu bus sodinama daugiau kaip 20 obelu ir turint vesia nepersalancia patalpa- norint paciam pasmaguriauti savo obuoliais geguzes men. Pardavimui netinka. Literaturoje raso, kad iki 06 men. galima islaikyti Eliza, Topaz (simet pasisodinau Topaz). Gal kas auginat?

Tellissare- sena estiska veisle. Nebijo ligu, salciu, nereikli, dera kasmet, obuoliai labai gerai stovi iki 03-04 men., bet skonis tik neblogas. Nera sultingi. Geresne uz Bogatyr, taciau yra ir geresniu.

Spartan- nenauja, labai skani, taciau linkusi auginti smulkokus obuolius (su metais smulkeja) obelu veisle. Pardavimui obuoliai bus per smulkus (nebent ant zemaugio poskiepio), sau gal ir verta tokia obelaite tureti.

Lobo- super skanus obuoliai, taciau labai jautri rauplem ir rudajam puviniui, todel islaikyti ilgiau kaip iki 01 men sunku. Pardavimui tinka tik tuo atveju, jeigu obelys purskiamos fungicidais.. :( Sau galima auginti, taciau dregna vasara obuoliai gali atrodyti siaip sua, nors skonis nuo to beveik nenukencia...Viena obelaite vis tik galvoju pasisodinti- labai jau skanus obuoliai.

Pas mus su zemaugiais poskiepiais augo ar auga Eliza (sodino zmona, bet pernai kiskiai ta obelaite sutvarke.., nors miskas uz 1 km), Noris, Sampion.. Jie buvo pasodinti i sunkesne zeme, tad sunkiai auga. Sampion ismeciau, nes pernai smarkiai pasalo- iki poskiepio. Eliza (jau derejo), Sampion, Noris (labai jautri rauplem) lepios veisles, sunkesnej dirvoj prastai auga. Simet sodinau Beloruskoje malinovoje, Topaz.

Jeigu kas turit Beloruskoje malinovoje, Topaz, Sampion, Eliza, Aldas, Alwa, Staris, Noris, Ligol, Lodel, Florina, Honeygold, Sinap orlovskij, Kulono renetas, Rubin (cekiskas), latviska Raja ar kitas zemines veisles, prasau, parasykite savo nuomone, nes tai gali pakoreguoti mano pasirinkima pleciant savo soda. Labiausiai mane domina ligoms atsparesnes veisles, patikrintos praktiskai..

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Iš Amšiejaus įsigijau obelis "Katia"ir "Ženeva". Nuostabios vasarinės veislės. Katia dera net prieš alyvinius. Ženeva linkus pramečiuoti, bet skonis šį trūkumą nurungia :)

Labai smagu, kad dalinames savo praktiniu patyrimu...

Noreciau "Jotvingio" paklausti- kada tiksliai simet jau valgei "Ženeva Early" ir "Katia"?

Pagal aprasyma, kad turetu sunokti kelios dienos anksciau nei alyviniai, tai man nieko nesako. As ieskau obuoliu, kurie sunoksta rugpjucio pirmoje puseje ar viduryje. Simet pas mano uosvius Kupiskio r. ir sodyboje pas kaimynus Utenos r. alyviniai (sunoke is zaliu tampa gelsvi) sunoko tik rugpjucio pabaigoje-rugsejo pradzioje. Popieriniai (sitie sunoke tampa labai balti ir turi viena ryskia briauna) sunoko savaite anksciau, bet irgi velokai. O "Konfetnoje" sunoko rugpjucio pradzioje, nors raso, kad turetu sunokti tuoj po alyvinio (tiksliau popierinio, nes daug kas maišo sias veisles). Simet net "Lietuvos cukrinis rožinis" sunoko anksciau uz popierini (buvo 08 men viduryje).

Sios dvi veisles (Geneva ir Katia) mane domina. Geneva turejau, bet pirmais pasisodinimo metais zmona pjaudama zole apie vaiskrumius ir vaismedzius su trimeriu sugebejo sia obelaite su valu-zilka nupjauti (pats kaltas, kad neaptveriau ir neapkasiau..) Daugiau zole pjauti jai leidziu tik su zoliapjove.. :)

Jotvingi, gal prisiminsi kada tiksliau prinoko pirmieji obuoliai tiek Genevos, tiek Katios.. Dar idomu ar Geneva praejusia lietinga vasara sirgo (ir ar smarkiai) rauplemis, nes raso, kad rauplems neatspari (alyviniai sirgo siaubingai, popieriniai maziau, bet irgi buvo gana smarkiai pazeisti). Siaip vasariniu veisliu obelu vaisiai buna maziau pazeisti, nes trumpesne obuoliu vegetacija ir maziau gauna lietaus (kiti ant obels kabo dar du papildomus menesius ir grybai turi grazaus laiko pasidarbuoti...)

Pridedu kelis aprasymus is interneto:

‘Katja’ – labai derlinga veislė, sukurta Švedijoje. Vaisiai skinami rugsėjo pirmoje pusėje, saugykloje (+1 - +2 oC) išsilaiko iki gruodžio. Jie apvaliai kūgiški ar kiaušiniški, lygūs ar truputi briaunoti, labai gražūs, vidutinio stambumo, vienodi, gana atsparūs rauplėms, saldžiarūgščiai, skanūs. Odelė vidutinio storio, švelni, lygi, žalsvai geltona, beveik ištisai padengta ryškiu išsiliejusiu raudoniu. Minkštimas gelsvas, sultingas, tvirtas.

Vaismedžiai vidutinio augumo, auginami su MM.106, B.118, P 14, M.26, P 60, B.396 ir M.9 poskiepiais, vainikas plačiai piramidiškas, vidutinio tankumo, vyrauja trumposios vaisinės šakutės. Vaismedžiai vidutiniškai ištvermingi žiemą, dera anksti ir gausiai.

‘Geneva Early’ - ankstyva derlinga veislė, sukurta Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vaisiai pradeda nokti keliomis dienomis anksčiau negu ‘Popierinio’, ne vienu laiku, todėl skinami 2-3 kartus. Jie vidutinio stambumo, plokščiai apvalūs, odelė žalsvai geltona, didžioji vaisiaus dalis padengta skaisčiu raudoniu. Minkštimas kreminis, sultingas, aromatingas, gero skonio. Vaisiai neatsparūs rauplėms.

Vaismedžiai vidutiniškai augūs ir augūs, derėti pradeda anksti, auginami su MM.106, B.118, P 14, M.26, P 60, B.396 ir M.9 poskiepiais.

‘Konfetnoje’ – derlinga veislė, sukurta Rusijoje. Vaisiai skinami rugpjūčio pradžioje tuoj po ‘Popierinio’, vartojami apie 10 dienų. Jie vidutinio didumo, apvalūs, šiek tiek briaunoti, tinkami transportuoti, saldūs, skanūs, vidutinės išvaizdos, vidutiniškai atsparūs rauplėms. Odelė vidutinio storio, lygi, šviesiai žalia, saulės apšviestoje pusėje padengta raudonais dryželiais, truputi rudėta. Minkštimas sultingas, švelnus, aromatingas.

Vaismedžiai vidutinio augumo, auginami su MM.106, B.118, P 14, M.26, P 60, B.396 ir M.9 poskiepiais, vainikas rutuliškas, vidutinio tankumo, vyrauja trumposios vaisinės šakutės, žiemą ištvermingi.

Obelu veisliu aprasymuose, Katja priskiriama prie ankstyvuju rudeniniu, bet, jeigu pas Jotvingi Alyviniai sunoko 09 men pradzioje, tai tada realu, kad Katia galejo sunokti savaite anksciau, nes simet tie obuoliai, kurie yra i salduma (saldziarugsciai), sunoko savaite anksciau, o tie kurie i rugstuma (popieriniai, alyviniai, antaniniai) sunoko 2-3 savaitem veliau, nei iprasta... (bent jau pas mane taip gavosi..) Nors gali buti, kad ten ir ne Katia...

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kaip būtų geria, jeigu per Vartotojo valdymo pultą (dešiniajame viršutiniame kampe) įrašytumėte kur tie jūsų sodai: jeigu Biologas yra pvz. iš Telšių, mažiau svajočiau apie skiepūglius iš jo sodo :icon-rolleyes: be to būtų aiškesnės ir sodo sąlygos, temperatūros. Pvz., mūsų krašte ir taip šalta, o mano sodyboje dar šalčiau nei pas kaimynus.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Slyvos..

Turiu "Skoroplodke" (Greitute) ir "Kometa", dera kasmet gausiai, medeliu forma slyvos is esmes panasios. Apvalios, geltonai raudonos, ant saules sunoke- skaisciai raudonos, skonis i salduma, dera rugpjucio pradzioje ir uogos buna iki 2 savaiciu. Slyvos vidutinio dydzio, bet ne mazos, labai sultingos. Neitin ransportabilios, saldytuve gali isstoveti tik iki savaites. Iskirtinai desertines. Rekomenduoju kaip butina slyvu veisle, nes atspari ligoms, salciui, pas mus suvalgomos iki paskutines slyvos..

Uleno Renklodas- zalsvai geltonos apvalios ar apvaliai nedaug pailgos slyvos. Sauleje gali buti visiskai geltonos. Vidutinio dydzio (pas mane sodyboje dydis, kaip Greituciu (Skorolodkiu). Skonis- saldzios (gerai sunokusios saldesnes nei skoroplodkes). Simet derejo pirma karta, (gal, kad siek tiek atlenkiau sakas, o gal tiesiog sutapimas), sunoko rugpjucio viduruje ir valgem iki 2 savaiciu. Visiskai netransportabilios, saldytuve stovi iki savaites, pernokusios suskysteje, isskirtinai desertines. Kas megsta saldzias slyvas- rekomenduoju (as jos labai norejau ir ji man labai skani, taciau pardavimui netinka, nes vos nuskinta tuoj susimaigo ir praranda prekine isvaizda..). Raso, kad ji bijo salciu, bet sodyboj Utenos r. tarp ezeru ant kalno misko apsuptyje pernai ji ne kiek nepasalo (nes vejas nepratraukia).

Katenka- reta veisle (Lenkijoje sutinkama dazniau), bet saldi, skani, vidutinio dydzio, apvali ar siek tiek apvaliai pailga, melynos slyvos, zemei reikli (reikia derlingos), salciui ne itin atspari (Kupiskio r. ne prie misko, kur prapucia, apsalo..) Sunoksta 08 men. viduryje, vartojama 2-3 savaites. Nebloga veisle, bet yra ir skanesniu, deranciu rugpjucio viduryje ar antroje puseje. Nerekomenduoju

Viktorija- zinoma, placiai paplitusi, dideliais kiausiniskais melsvai-vysniavai-violetiniais su apnasu vaisiais. Kauliukas atsiskiria lengvai, saldziarugstes arba i salduma. Sunoksta rugsejo pradzioje. ir valgomos 3 savaites. Saldytuve gali isstoveti iki 2 savaiciu. Transportabilios, puikios isvaizdos, taciau gali prameciuoti (pas mane sodyboj simet buvo labai nedaug, dar didele dali slyvu "suvare" monilioze, o pernai buvo labai daug), neatspari salciui (Kupiskio r. ukyje trimete simet nusalo..) Matomai reikia uzdengti saknis (pamulciuoti, apristi eglisakiais, popieriumi) Veisle labai skani ir gera, nereikli dirvai, rekomenduoju. Yra panasaus tipo slyvos Aleksona, Renklod Ranij Doneckij. Gal kas turit, kaip dera?

Stenli- labai skanios, saldzios vengerku tipo pailgos melynos (gerai sunokusios), ar vysniavai melynos vidutinio dydzio slyvos. Sunoksta rugsejo pabaigoje ar antroje puseje. Galima dziovinti, bet buna tokios skanios, kad pas mus dziovinimui nelieka. Deja, salciui nera pakankamai atsparios. Reikia saugoti. Praejusia ziema Kupiskio r. ukyje, pasalo visos dideles apatines sakos (50 proc. viso vainiko saku), nors medelis didelis, jam jau gal 12 metu. Nezinau ar sia ziema atlaikys. Labai rekomenduoju, bet reikia saugoti ziema nuo veju..

Yra dar viena gausiai deranti, graziomis gana didelemis slyvomis, panasiomis i vengerkas, bet ne vengerkos, salcio nebijo. Jos rugstokos, prastoko skonio. Veisles dar nenustaciau, nes auga pas uosvius, Kupiskio r. ir niekas neprisimena kokia veisle. Kai identifikuosiu- parasysiu, kad nerekomenduoju... :)

Mane labai domina anksciau uz skoroplodkes (greitutes) ar kometas derancios veisles (raso, kad sunoksta nuo liepos vid.): Ruth Gerstetter, Čačana Rana, Kresu, Opal. Gal kas turit?

Be to, domina labai domina Lasė arba vietinė geltonoji (geltonos pailgos vidutinio dydzio vengerku formos slyvos)..

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Kaip būtų geria, jeigu per Vartotojo valdymo pultą (dešiniajame viršutiniame kampe) įrašytumėte kur tie jūsų sodai: jeigu Biologas yra pvz. iš Telšių, mažiau svajočiau apie skiepūglius iš jo sodo :icon-rolleyes: be to būtų aiškesnės ir sodo sąlygos, temperatūros. Pvz., mūsų krašte ir taip šalta, o mano sodyboje dar šalčiau nei pas kaimynus.

Ivykdziau Loretos prasyma- ivedziau miesta, nors paspaudus, berods "profile", matosi anketa ir is kokio miesto.. Pvz. Jotvingis is Alytaus.. :icon-mrgreen:

Siaip, as šuruoju pro Utenos r. beveik kiekviena savaitgali..taip kad Loreta gali nepergyventi- skiepugliais galiu pasidalinti :lol:

O Utenos r. nebutinai yra saltas..Prie Vilniaus yra salciau.. Pas mani, mano tevu sodyboj, salia Alauso ez. yra labai silta, nes ant kalniuko, aplink miskas, dar ezerai, zodziu, susidaro mikroklimatas. Mes ten "isikure" jau 4 metai- ne tik kad nenusalo, bet ir neapsalo ne vienas medelis, o pas kaimyna puikiausiai auga jaunas graikiskas riesutmedis. Vat jeigu iduboje, ar laukuose, tai jau taip- ten reikia pagalvoti kur sodinti ir kaip apsaugoti jautresnius medelius nuo saltu veju ar pavasario salnu. O pas uosvius, Kupiskio r. netoli Šimonių, laukuose, tai medeliai ir nušala, ir apšala.. Šiais metais jau pradėjau saugoti juos, bet ne viską padariau, kaip planavau.. Turiu super geru ideju, bet jas realizuoti reikia prisiruosti.. Pvz uzdengi nedidelemis skylutemis plastiku, kazkur 0,5 m- medeliui, tada supyli sniega (kai jo yra) ir tuo paciu laistai vandeni is laistytuvo...sniegas sukimba, siek tiek sukieteja, taip galima "uzdengti" sniegu medeli iki pat saku. Tada ir vejas neispustys tokio sukietiejusio sniego. Ji nuplautu nebent lietus. Cia, jeigu is rudens nespejai prisirinkti lapu ir sukisti juos i tinkla prie kamieno... Pridedu, kaip galetu atrodyti nedidelis medelis ar krumelis (ten as "paslepiau" silauoge, nes simet sniego nedaug, o saltis jau atejo nemenkas)...

post-5664-141521771097_thumb.jpg

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

sveiki specai ka patartumet pavasari pasodinti is ankstyvu obuoliu kokius 3 -4 medelius , nes dabar ankstyviausi obuoliai krapstainai ir tie apie 40metu jau .

Permetu, ko gero, geriausia informacija apie vasarines obelu veisles Gali issirinkti:

http://lt.lt.allconstructions.com/porta ... icle/10296

Tiesa, kaip parode si vasara, obuoliu sunokimo laikas gali svyruoti net iki 3 savaiciu (pas mane popieriniai simet sunoko net 3 sav. veliau t.y. rugsejo pirmomis dienom..)

As siulyciau: Geneva early- jautri ligom, bet daug kas ja prekiauja, kaip rase musu forumietis skonis super. As rekomenduociau saldine- Konfetnoje (irgi nesunku gauti). Atrodo labai gera- latviska Agra (Latvijoje ja labai giria) Dera 08. men pr-vid., obuoliai vidutiniai ir dideli, geltonai raudoni, saldziarugste, salciui ir ligoms pakankamai atspari. Pas mus retoka veisle- turi Rimantas Stankunas prie Joniskio.. Jis prekiauja ir Siauliuose, kartais buna Kaune, Vilniuje. Dar geros derancios 08 men veisles yra suomiu Maikki (08 pr-vid.), latviu Doc Melbi (08 pr.-vid.), Jelgavas Vasaras (08. pab-09 pr.). Geneva Early dauginama Lenkikoje ir paskutiniai 4 metai masiskai vezama i Lietuva. Rusai giria ekloginiams sodams skirtas veisles Izbranica, Orlovim.( abi dera 08 men pab.- 09 pr.) Dar siulyciau Popierini (08 vid.-pab.) arba alyvini, bet kad sunokes butu baltas ir turetu viena astria ryskia briauna- sitie anksciau sunoksta, didesni ir skanesni. Dar labai skani rugsciasalde Suislepinis arba liaudiskai avietinis, bet ja sunkiau gauti (dera 08 pab.). Yra dar keletas, kaip speju, geru veisliu, bet gauti jas galima ne visur...

Kada tos veisles sunokina vaisius yra atsiustam aprasyme-internetineje nuorodoje (reikia uzvesti kursioriu pelyte ir nuspausti ENTER). As siulyciau pirmiausiai susisiekti su pardavejais ar medelynais, is kuriu ruosiates pirkti, ka tures 2011 m. , po to, pasiziureti aprasymus, pasitarti forume ir tada pirkti, nes laiko iki pavasario dar yra i valias.

Is savo patirties galiu pasakyti, kad medelynu aprasymuose buna gana daug svelniai tariant netikslumu... Ypac didelis neatitikimas yra su alyviniais. Lietuvoje yra daug klonu, kurie skiriasi obuoliu dydziu derejimo laiku. Dalis klonu ateje is Latvijos (R.Stankunas raso, kad pas ji yra labai geri alyviniu obuoliu klonai). Todel labai svarbu nuo kokio klono buvo paimti iskiepiai ar akeles. Esu mates smulkius alyvinius obuolius, kaip raso Lietuvos pomologijoje, bet pvz. pas uosvius Kupiskio r. yra senos negenetos trys alyviniu obuoliu obelys (daugiau panasiu i popierinius), kuriu obuolius smulkiais nepavadinsi. Jie yra vidutiniai, o kai kurie ir gana dideli (iki 150-180 g.). Todel alyvine reiketu pirkti is zmogaus, kuris tikrai turi gera motinine obeli, o ne aisku is kur gautus sodinukus (pvz. mano sodybos kaimynas nusipirko prastoka alyvine..)

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

...gal prisiminsi kada tiksliau prinoko pirmieji obuoliai tiek Genevos, tiek Katios..

Neprisimenu, o ir palyginti su alyviniais irgi negaliu, nes mano sodas dar jaunas, o šiemet tokie metai buvo jog obuolius ant rankų pirštų galėjau skaičiuoti :lol: - alyvinių nebuvo nei vieno :lol: Žydėjo obelys menkai, o derėjo dar menkiau. Saugojau tuos kelis obuolius, kol pamačiau, kad kai kurie pradeda pūti :eusa-doh: Tada puoliau greičiau valgyti, kol visi nesupuvo :lol: Reikės kitais metais pastebėti. Beje, kuo skiriasi alyvinis nuo popierinio. Kiek pamenu, kai mane mokė , sakė jog tai tas pats :eusa-think: labai net nesigilinau į tai.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

gal kolega Biologas pataru apie vynmedzius - i ka reiketu kreipti didziausia demesi uzveisiant soda, kokia kryptimi geriausiai istempti spalerius (sodinti S-P ar R-V kryptimi) :icon-rolleyes:

Su vynmedziais yra keli svarbus niuansai. Vynuoges, kaip gana zemas augalas turetu buti sodinamos sodo pietineje puseje, kad nuo kitu, aukstesniu vaismedziu ir vaiskrumiu ant vynmedziu nekristu seselis. Spalerius istemti reikia S-P kryptimi, kaip ir sodinant lauke bet kokius augalus, nes taip gaus daugiausiai saules ir mes ant kitu augalu maziausia seseli. Be to, Lietuvoje vyraujantys vejai yra Vakaru-Rytu krypciu, tad sia kryptimi ziema sniega supustys, bet nenunes.. Vynmedziams itin svarbu labai gerai paruosti zeme, nes jie auga iki 100 metu ir ilgiau.. Itin svarbu sodinant ne prie namo, kur nera uzuovejos, o plyname lauke yra iskasti 60-80 cm gylio griovi ir sodinimo vietose pripilti geros lengvos zemes (su organika, kompostu, lapuociu pjuvenom, gyvuliu kaulais, kiausiniu lukstais, kompostu), o tarp sodinimo vietų priesmelio. Griovio iki galo neuzkasti- palikti bent 20-30 cm iduba, kadangi i ta iduba rudeni reikes sudeti vynmedzio sakas-uglius ir uzpilti zememis, lapais, pjuvenomis ar kitu mulcu, o ziema apkasti sniegu (vejas turetu griovi uzpustyti. Taip daryti rekomenduojama bent jau pirmus 3-5 metus po pasodinimo. Gruntas privalo buti lengvas, besifiltruojantis, kad griovyje nesikauptu vanduo ir neuzmirktu vynmedziu saknys. Jeigu yra priemolis ar molis-sunki zeme, tai iskasta tokia zeme reikia isvezti, o ne pilti atgal ar i krastus. Reikia nepamirsti, kad vynmedziai yra pietu augalas ir bijo salciu, bei pasalimu. Griovelio pagalba galima puikiai ispresti sia problema, be to, salta pavasari, esant reikalui patogu pridengti agroplevele.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki,

Praeita ziema pasodinau 16 ivairiu veisiu obelu, siemet dar planuoju papildyti apie 15.(Daugiau netilps i mano soda, nors veisliu pasirinkimas didelis) As randuosi ne Lietuvoje, mano sodas pietineje Anglijoje. Kai bus derlius pasidalinsiu ispudziais apie kiekvienos veisles skonius. O del ziemojimo mano info nebus vertinga, nes pas mus nera ziemu. Tik kenkeju daug.

Jei kam bus idomu del kitu augalu veisliu skoniu, taip pat mielai suteiksiu info.

Nuoroda į komentarą
Dalintis kituose puslapiuose

Sukurkite paskyrą arba prisijunkite

Rašyti gali tik prisijungę nariai

Sukurti paskyrą

Užsiregistruokite, tai užtruks tik akimirką!

Registruotis

Prisijungti

Jau turi paskyrą? Prisijunk!

Prisijungti



×
×
  • Create New...